reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Kto nie musi nosić maseczki w pracy?

Kto nie musi nosić maseczki w pracy?

Kto nie musi nosić maseczki w pracy? Czy trzeba przedstawić zaświadczenie lekarskie? Co z osobami pracującymi w budynkach użyteczności publicznej?

Maseczka - kto nie musi nosić?

Na podstawie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku osoby, która nie może ich zakrywać z powodu:

  1. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,

  2. trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa – założeniu i zdjęciu maski lub innej osłony (np. wskutek dysfunkcji kończyn górnych),

[red. - aktualizacja rozporządzenia dodająca punkt 3. ] 3.  zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Czy trzeba przedstawić zaświadczenie lekarskie?

Obecnie obowiązujące przepisy (1 luty 2021 r.) nie wymagają uzyskania i przedstawienia pracodawcy przez wyżej wyszczególnione osoby zaświadczenia od lekarza o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do zakrywania ust i nosa lub innego dokumentu potwierdzającego te przeciwwskazania.

Osoby pracujące w budynkach użyteczności publicznej

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy także osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej**), chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej. Wyjątek w tym zakresie stanowią osoby wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie wykonywania tych czynności. Tych osób zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa nie dotyczy. Osoby te powinny być dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną emisją wirusa Sars-Cov-2, np. poprzez zastosowanie przegrody fizycznej, oddzielającej ją od interesanta, zwiększonej odległości (min. 1,5 m) od stanowiska obsługi lub w inny sposób uzależniony od charakteru pracy (wykonywanych czynności) i wyników przeprowadzonej analizy ryzyka.

Przeczytaj także: Maseczka w pracy - czy jest obowiązek?

**) przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama