REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrost wynagrodzeń w 2023 r. przez większą część roku będzie niższy od inflacji

Wzrost wynagrodzeń w 2023 r. przez większą część roku będzie niższy od inflacji - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ile zarabia się w branży IT w Polsce?

Just Join IT - największy w Polsce portal pracy dla branży technologicznej - opublikował „Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”. Na potrzeby publikacji przeanalizowano ponad 175 tys. ofert pracy zamieszczonych na portalu w 2022 roku. Oferowane w ogłoszeniach o pracę wynagrodzenia porównano z danymi o realnych zarobkach, zebranymi od 3 tysięcy specjalistów IT. Raport pokazuje, że w 2022 roku rynek pracy w branży IT rozwijał się bardzo dynamicznie.

Zmiany w rozporządzeniu dot. badań lekarskich pracowników

Jakie zmiany zostały uregulowane w rozporządzeniu dot. badań lekarskich? Jakie kwalifikacje muszą posiadać lekarze wydający zwolnienia? Kiedy konieczne jest przeniesienie do innej pracy i czy przysługuje wtedy dodatek wyrównawczy?

Wskaźnik Rynku Pracy w styczniu spadł o 1,0 pkt. do 65,1 pkt.

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu spadł w Polsce o 1,0 pkt. do 65,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

REKLAMA

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie kontroli trzeźwości pracowników.

Wynagrodzenie za stałą opiekę nad osobą bliską

Czy opieka nad bliskim jest płatna? Czy opieka mieści się w zakresie zwykłego obowiązku alimentacyjnego wobec krewnych i tak zwanych zasad współżycia społecznego? Czy opiekun może żądać zwrotu poniesionych kosztów? Być może będą zmiany w przepisach – RPO i Ministerstwo Sprawiedliwości mają swoje propozycje.

Obowiązki BHP pracodawcy względem niepracowników

Jakie pracodawca ma obowiązki zw. z BHP względem niepracowników i jakie oni mają obowiązki względem podmiot z którym współpracują? Czy osoby zatrudnione na podstawach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, o dzieło) mają prawo do zagwarantowania im BHP? Czy do takich umów stosuje się KP?

Składki na ubezpieczenia opiekunów osób z niepełnosprawnościami – RPO interweniuje

Kto opłaca składki za opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w jakiej wysokości i przez jaki czas? Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła skarga od opiekunów osób z niepełnosprawnościami co do czasu opłacania za nich składek. Opiekunowie skierowali postulat wydłużenia okresu opłacania składek na cały okres sprawowania opieki a nie przez 20 czy 25 lat.

REKLAMA

Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Dodatkowy dzień wolny dla krwiodawców martwi ich przełożonych

Wprowadzony w trakcie pandemii dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowych dawców krwi ma przysługiwać im już na stałe jako zachęta do donacji na rzecz przede wszystkim pacjentów onkologicznych. Zastrzeżenia co do tego pomysłu formułuje jednak środowisko pracodawców - informuje serwis Prawo.pl.

Emeryci i renciści chętnie sięgają po mLegitymację

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w smartfonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. - Już 130 tys. osób pobrało mLegitymację emeryta-rencisty. Najwięcej pobrań było wśród osób w wieku 62–72 lata – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Informacja do ubezpieczenia wypadkowego (ZUS IWA) do 31 stycznia

Do 31 stycznia część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika.

Dłuższa praca albo bieda

Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś – uważa większość ekonomistów pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Umowa zlecenia 2023 - co może się zmienić?

Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

Kiedy można zatrudnić dziecko?

Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Zwolnienia grupowe 2023 - co warto wiedzieć

Czym są zwolnienia grupowe? Jakie mogą być przyczyny zwolnień grupowych? Czy pracownikowi należy się odprawa przy zwolnieniach grupowych? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniach grupowych?

Technologiczna dyskryminacja seniorów przez ZUS?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wpłynęła skarga od seniorki (60+), która poskarżyła się na postępującą technologię i informatyzację w ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy są bowiem zobowiązani do posiadania PUE ZUS. Jednak co jeżeli samozatrudniony senior czy przedsiębiorca senior nie potrafi poradzić sobie z elektronicznym systemem PUE ZUS? Czy pomimo obowiązku posiadania PUE ZUS może nadal tradycyjnie rozliczać składki?

Nowe świadczenia pieniężne dla rodzin po śmierci mundurowych

Do jakich świadczeń ma prawo rodzina po śmierci zmarłych funkcjonariuszy czy żołnierzy? Sejm pracuje nad nową ustawą, która rozszerza zakres uprawnień rodzin po zmarłych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.

W 2023 r. zmieniają się zasady w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skorzystają jednak na tym pracodawcy. Jakie będzie dofinansowanie na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2023 r. z PFRON?

Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!

Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.! Czy to koniec w nierówności wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS i KRUS? Niby tak i niby nie. Dlaczego? Ponieważ od marca 2023 r. ulegną podwyżce najniższe emerytury z KRUS, jednak nadal nie będą one w równej wysokość. W związku z tym wielu rolników zastanawiało się w jakiej wysokości będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r. Poniżej najważniejsze informacje.

Po pierwsze Rodzina 2023 – rządowe wsparcie dla rodzin

Co jest celem rządowego programu: „Po pierwsze Rodzina”? Do kogo skierowany jest konkurs? Ile rząd wydaje na wsparcie rodzin? Co ma na celu priorytet 1. programu: pod nazwą „Kampanie” oraz priorytet 2 pod nazwą: „Kluby”?

Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie

Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie - wynika z badania firmy Randstad. Utraty pracy boi się prawie co trzeci Polak, a globalnie 37 proc. respondentów.

Personel pokładowy pilnie poszukiwany

Polskie Linie Lotnicze LOT rekrutują młodszy personel pokładowy. Aby dołączyć do podniebnej elity, trzeba znać angielski w stopniu komunikatywnym, mieć wykształcenie średnie i umieć pracować w grupie. Liczy się też prezencja i nienaganne maniery. Na zakwalifikowanych kandydatów czeka cały świat lotowskiej siatki połączeń.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy– Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy.

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Stawki freelancerów w 2022 r. wzrosły

W ubiegłym roku stawki tzw. wolnych strzelców najbardziej wzrosły w branżach programowania i architektury, natomiast zmalały w sektorze animacji - wskazano w dot. stawek zleceń freelancerów raporcie Index Useme.

Urlop na żądanie 2023

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2023 r.? Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

10 kroków w prewencji stresu

Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

Dobry portal pracowniczy – 5 kluczowych cech

Na naszych oczach dokonuje się cyfrowa rewolucja procesów w obszarze HR. Nie chodzi jednak tylko o nowe podejście do kwestii zarządzania pracownikami, wciąż w dużej mierze pracującymi zdalnie lub hybrydowo, czy wejście na rynek pokolenia Z. Rewolucji podlegają też czysto „techniczne” procesy – obieg dokumentów, składanie wniosków i raportowanie. A wszystko za sprawą coraz popularniejszych portali pracowniczych.

39 proc. uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce

W Polsce zatrudnienie znalazło 39 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z badania zrealizowanego przez Manpower i Fundację Totalizatora Sportowego. Ci, którzy nie mają zatrudnienia, jako główne powody wskazują: nieznajomość języka polskiego i brak ofert odpowiadających ich kompetencjom.

Waloryzacja rent i emerytur wyniesie 14,8 proc.

Wszystko wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8 proc. – przekazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że koszt tegorocznej waloryzacji przekroczy 40 mld zł.

Prezydent podpisał ustawę o postępowaniach awansowych na uczelniach

Zmiany w postępowaniach awansowych, obligatoryjne publiczne kolokwia habilitacyjne i dostosowanie przepisów do wprowadzenia nowych dyscyplin nauki – to wybrane założenia ustawy, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi na ten temat

Średnio 54 minuty dziennie. Tyle oszczędza pracownik na pracy zdalnej

Praca zdalna pozwala oszczędzić zatrudnionym średnio 54 minuty dziennie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czas ten przeznaczają głównie na odpoczynek i jakąś formę pracy - dodali.

Jak rozliczyć dniówki kierowców zgodnie z przepisami w 2023 r.?

W jaki sposób wynagrodzenie w formie dniówek, na które umawia się przedsiębiorca z pracownikiem, prawidłowo wprowadzać w dokumentacji pracowniczej tak, żeby było zgodne z polskimi i europejskimi przepisami? 

Ile zarabia bibliotekarz? I dlaczego tak mało?

Ile zarabia bibliotekarz – to zależy od obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa i regulaminów wynagradzania poszczególnych bibliotek. Z jakich składników składa się wynagrodzenie bibliotekarza? Jak kształtują się stawki wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej? Jakie dodatki przysługują osobom należącym do niej? 

Płace w sektorze przedsiębiorstw. Przeciętne uposażenie wynosi 7329,96 PLN

Przeciętne uposażenie w grudniu 2022 roku okazało się o 685,57 PLN i 10,3% wyższe niż przed rokiem - wynika z danych GUS.

Dokumenty i procedury – to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców

Andrii Romanchuk, adwokat, partner w Biurze Księgowym E-REPORT Sp. z o.o. jako największe wyzwanie ocenia długi czas na otrzymanie karty pobytu przez obywatela Ukrainy. Potwierdza też, że do zatrudnienia obcokrajowca niezbędne jest wypełnienie wielu wniosków urzędowych. - Zauważyliśmy, że czasami organy administracji proszą ponownie o przesłanie tych samych dokumentów, mamy wrażenie, że nie sprawdzają, co już zostało im wysłane lub mają bałagan w dokumentach. To znacznie utrudnia proces legalizacji pobytu i pracy pracownika – zaznacza.

Wzrosło zapotrzebowanie na specjalistycznych pracowników ze znajomością ukraińskiego

Wzrosło, nawet dziesięciokrotnie, zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem specjalistycznym i znajomością języka ukraińskiego - poinformowała agencja zatrudnienia Gremi Personal wskazując, że ma to związek z otwieraniem ukraińskich firm lub ich oddziałów w Polsce.

ZUS 2023 - ile wynosi Duży ZUS i Mały ZUS? GALERIA z tabelami

Duży ZUS w 2023 roku wraz ze składką chorobową wyniesie 1418,48 zł. Mały ZUS zmieni się dwa razy, tj. za okres od stycznia do czerwca będzie wynosić 331,26 zł, a za lipiec – grudzień 341,72 zł. Zobacz galerię tabel z wyliczeniami!

Mały ZUS Plus w 2023 r. będzie niższy niż Mały ZUS

Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy też mały ZUS. Po tym okresie co do zasady powinni przejść na duży ZUS lub skorzystać z Małego ZUS Plus. Czas na zgłoszenie do tego ostatniego upływa 31 stycznia 2023 r. 

Zawód fizjoterapeuty coraz bardziej znany w społeczeństwie

Fizjoterapeuta staje się zawodem coraz bardziej znanym i rozpoznawanym przez społeczeństwo. Fizjoterapeutom ufa 79 proc. Polaków. Zawód ten jest na drugim miejscu pod względem zaufania, zaraz po ratownikach medycznych i tuż przed diagnostami laboratoryjnymi – wynika z badania Kantar.

W styczniu wzrósł optymizm konsumentów

W styczniu wzrósł optymizm polskich konsumentów, na razie nie przekłada się to jednak na plany zakupowe - wynika z opublikowanego we wtorek Radaru konsumenckiego ARC Rynek i Opinia. Poinformowano, że wskaźnik optymizmu w porównaniu z grudniem zwiększył się o 11 punktów.

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 blisko 38 mld zł

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł. Na programy w ramach Funduszu Solidarnościowego przeznaczyliśmy blisko 1 mld zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najwyższe zarobki młodszych specjalistów IT w Czechach, specjalistów w Polsce

Młodsi specjaliści IT mogą liczyć na najwyższe zarobki w Czechach, bardziej doświadczeni specjaliści najwięcej zarobią w Polsce, natomiast seniorzy na Ukrainie - wynika z raportu No Fluff Jobs porównującego wynagrodzenia w Polsce, Czechach, Ukrainie i na Węgrzech.

W 2022 roku co piąty Holender zmienił swoją pracę

Holenderscy pracownicy coraz częściej zmieniają swoją pracę i w 2022 r. zdecydowało się na to 20 proc. z nich - informuje w poniedziałek agencja ubezpieczeń pracowniczych (UWV). Z informacji agencji wynika, że w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat liczba osób zmieniających pracodawcę podwoiła się.

Inwestycje, nowe kontrakty, wzrost obrotów

Miliony ludzi pamiętają sytuację, gdy praca była niedostępna, gdy zamykano zakłady. Teraz są inwestycje, nowe kontrakty, wzrost obrotów - mówił w poniedziałek w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Donald Tusk stroi się w piórka obrońców pracowników; Tusk znaczy bezrobocie – ocenił.

Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie

Jak się okazało, w przypadku specjalistów(-ek) IT na poziomie mid, największe zarobki spośród badanych krajów oferuje się w Polsce - tu wynagrodzenia są na poziomie od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Poza tym porównując wymienione kraje, to w Ukrainie odnotowano najwięcej ofert pracy zdalnej, bo aż 74 proc., a w Polsce tylko o 12 punktów procentowych mniej.

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

W 2022 r. najczęściej poszukiwano ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych

W 2022 r. pracodawcy najczęściej poszukiwali ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

REKLAMA