REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak połączyć pracę z wychowaniem dzieci

REKLAMA

"Między pracą a domem. Kto wychowa nasze dzieci" - nad tą kwestią zastanawiać się będą uczestnicy środowej debaty w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, jego małżonka oraz m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydencka minister Irena Wóycicka powiedziała we wtorek PAP, że prezydent chciałby wysłuchać opinii różnych środowisk na temat rządowych propozycji dotyczących wydłużenia urlopów rodzicielskich oraz rozwoju opieki instytucjonalnej nad małymi dziećmi.

REKLAMA

Autopromocja

Zastrzegła jednak, że środowa debata służyć ma pokazaniu, jakie inne elementy polityki rodzinnej, w tym te dotyczące godzenia ról zawodowych i rodzicielskich, są potrzebne, by ułatwić młodym ludziom decyzje rodzicielskie.

Wóycicka wyraziła nadzieję, że podczas debaty pojawią się wnioski, które wzbogacą podejście do tego tematu i zwrócą uwagę na obszary pominięte w projekcie rządowym. Jej zdaniem te wnioski powinny zostać uwzględnione w decyzjach rządowych bądź w pracach Kancelarii Prezydenta.

Wóycicka podkreśliła, że wśród młodych ludzi jest rozbieżność między deklarowanymi przez nich preferencjami dotyczącymi liczby dzieci a rzeczywistą liczbą dzieci w rodzinach. "To jest to miejsce, gdzie polityka rodzinna powinna interweniować zarówno dla dobra rodzin, jak i całego społeczeństwa" - powiedziała minister.

Zaznaczyła, że w dotychczasowej debacie na temat wydłużenia urlopów rodzicielskich pojawiło się "wiele dylematów, problemów i propozycji zgłaszanych przez różne środowiska, których prezydent chciałby wysłuchać".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wyrażane są niepokoje dotyczące możliwości zapewnienia wyboru rodzicom, szczególnie w kontekście niezadowalającej do końca realizacji ustawy tzw. żłobkowej" - powiedziała minister. Jak wyjaśniła, chodzi o to, że nie widać różnorodności w formach opieki nad dziećmi, szczególnie jeśli chodzi o te najbardziej przyjazne dzieciom i rodzicom.

Wóycicka przypomniała, że pojawiają się też obawy co do tego, jak te wydłużone urlopy rodzicielskie wpłyną na sytuację kobiet na rynku pracy i ich szanse powrotu do pracy.

"Jest też pytanie o to, jak uelastycznić rozwiązania dotyczące opieki nad dzieckiem" - zaznaczyła minister. Jak dodała, "są różne sytuacje rodzinne, jest pytanie jak wobec nich reagować powinna formuła urlopu rodzicielskiego".

"Chcielibyśmy też przedyskutować kwestię rzeczywistego włączania ojców w opiekę nad dziećmi" - zadeklarowała Wóycicka. Chodzi - wyjaśniła - o zastanowienie się, "czy wybór, kto ma się opiekować dzieckiem należałoby zostawić rodzicom, czy też w tej dziedzinie potrzebna jest interwencja państwa poprzez rozwiązania legislacyjne".

Minister podkreśliła, że w Kancelarii Prezydenta nad kompleksowym podejściem do polityki rodzinnej - której celem ma być zwiększenie dzietności, odpowiedzialne rodzicielstwo i dobre dzieciństwo - pracuje zespół ekspercki.

Jak zapowiedziała, efekty prac zespołu będą poddawane szerokiej dyskusji z różnymi środowiskami, również konsultacjom politycznym, aby - zaznaczyła minister - powstać mógł projekt "maksymalnie szeroko akceptowany".

"Projekt rządowy dotyka bardzo ważnych kwestii, wymagają one jednak poszerzonej debaty" - powiedziała minister.

Do udziału w dyskusji zaproszono różne środowiska; głos zabiorą zarówno matki, jak i ojcowie opowiadający się za różnym stopniem zaangażowania zawodowego rodziców i za różnymi modelami opieki nad najmłodszymi dziećmi. Będą też przedstawiciele organizacji kobiecych, eksperci i przedstawiciele samorządów.

W debacie uczestniczyć też będzie, oprócz ministra pracy i polityki społecznej, także pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. (PAP)

hgt/ son/ bk/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

REKLAMA