reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Jakie są konsekwencje zatrudniania pracowników tymczasowych przez okres dłuższy niż dopuszczalny

Jakie są konsekwencje zatrudniania pracowników tymczasowych przez okres dłuższy niż dopuszczalny

Korzystanie z pracy pracowników tymczasowych polega na „wypożyczeniu” ich z agencji pracy tymczasowej, z którą takie osoby mają podpisane umowy o pracę. Wypożyczenie nie może mieć jednak charakteru trwałego i zastępować w sposób ciągły zatrudniania pracowników w formie stosunku pracy. Ustawodawca kształtując warunki zatrudnienia w formie tymczasowej przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych polega na zawarciu umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym przez agencję pracy tymczasowej na wykonywanie określonych czynności na rzecz innego podmiotu, tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłącznie dwa podmioty, tj. pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja pomiędzy trzema podmiotami. Podział obowiązków związany z zatrudnieniem w ramach umowy o pracę pracownika tymczasowego jest rozłożony zarówno na agencję pracy tymczasowej, jak i na pracodawcę użytkownika.

Ograniczenie zwolnień pracowników

Skorzystać z zatrudnienia pracowników tymczasowych może zarówno pracodawca, jak i podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, który wyznacza zadania pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej i kontroluje ich wykonanie.

Tak szeroka możliwość korzystania z usług pracowników tymczasowych została ograniczona w ustawie pewnymi negatywnymi przesłankami. Mianowicie nie może z ich usług skorzystać pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy, poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego, wypowiedział własnym pracownikom stosunki pracy lub rozwiązał te stosunki za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników w następującej liczbie:

  • 10 pracownikom przy zatrudnieniu poniżej 100 pracowników,
  • 10% pracowników przy zatrudnieniu więcej niż 100, lecz niej niż 300 pracowników,
  • 30 pracownikom przy zatrudnieniu 300 lub więcej pracowników.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudniający na stałe 19 pracowników w okresie ostatnich 6 miesięcy rozwiązał za wypowiedzeniem oraz za porozumieniem stron z przyczyn leżących po stronie tego pracodawcy umowy o pracę z 10 pracownikami. W tym samym okresie pracodawca zatrudnił jednak 15 innych pracowników w swoim zakładzie na podstawie umów o pracę. Mimo to nie będzie mógł zostać pracodawcą użytkownikiem i korzystać w swojej firmie z usług pracowników tymczasowych. Ustawa uzależnia bowiem możliwość nabycia statusu pracodawcy użytkownika od niewielkiej liczby zwolnień pracowników w okresie ostatnich 6 miesięcy, nie biorąc przy tym w ogóle pod uwagę liczby nowych pracowników zatrudnionych w tym czasie przez pracodawcę.

Takie obostrzenie dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych ma niewątpliwie zachęcać pracodawców do typowych form świadczenia pracy w ramach stosunku pracy. Ustawodawca tworząc ustawę o agencjach pracy tymczasowej zapobiegł jednocześnie masowym zwolnieniom pracowników i niejako wymianie ich na tymczasowych. Podobną funkcję spełnia ustawowy zakaz zatrudniania przez pracodawcę własnych pracowników, jako pracowników tymczasowych.

Ograniczenie długości zatrudnienia

W okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować go do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy. Jeżeli pracownik tymczasowy w sposób ciągły wykonuje na rzecz danego pracodawcy użytkownika pracę tymczasową obejmującą zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego pracodawcę użytkownika, okres wykonywania pracy tymczasowej nie może przekroczyć 36 miesięcy. Po okresie wykonywania pracy tymczasowej w sposób ciągły na rzecz danego pracodawcy użytkownika pracownik tymczasowy może być ponownie skierowany do wykonywania pracy tymczasowej u tego pracodawcy użytkownika nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy (art. 20 ustawy o pracownikach tymczasowych).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama