reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę

Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę

Przedsiębiorcy zatrudniający członków rodziny często mają wątpliwości, jak zgłosić taką osobę do ubezpieczeń – jako pracownika czy jako osobę współpracującą. Aby dokonać poprawnego wyboru tytułu do ubezpieczeń niezbędna jest znajomość warunków, jakie musi spełnić członek rodziny, aby został uznany za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nieprawidłowe zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczeń może bowiem skutkować odmową wypłaty świadczeń takiej osobie przez ZUS.

Prowadzę firmę handlowo-usługową. Od początku 2011 r. zatrudniam żonę na 1/2 etatu na stanowisku ekspedientki-konsultantki. Podpisałem z nią umowę o pracę i wypłacałem wynagrodzenie w wysokości 1400 zł, od którego opłacałem wszystkie składki do ZUS, jak ma to miejsce w przypadku moich pozostałych pracowników. Obecnie żona jest w 7. miesiącu ciąży i ze względów zdrowotnych nie może już pracować. Wystąpiłem z wnioskiem do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego dla żony. Zakład jednak odmówił, uzasadniając to tym, że żona powinna być zgłoszona do ubezpieczeń jako osoba współpracująca, a nie jako pracownik. Czy to prawda? Czy to oznacza, że ZUS nie wypłaci jej zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Jeżeli żona pozostaje z Panem we wspólnym gospodarstwie domowym, zgłaszając ją do ubezpieczeń jako pracownika postąpił Pan nieprawidłowo. W związku z tym będzie Pan musiał skorygować całą dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową za żonę. Zgłoszenia do ubezpieczeń obowiązkowych może Pan dokonać z datą wsteczną, natomiast zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, które dla osoby współpracującej jest dobrowolne, można dokonać tylko na bieżąco, od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu jest warunkiem wypłaty zasiłku. Jeżeli teraz dokona Pan zgłoszenia żony do ubezpieczenia chorobowego, będzie ona musiała czekać 90 dni na prawo do zasiłku chorobowego. Natomiast na pewno Pańska żona uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdyż przysługuje on bez okresu wyczekiwania.

Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej).

WAŻNE

Warunkiem uznania członka rodziny za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest pozostawanie z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz współpraca przy tej działalności.

Jeżeli osoba zatrudniona przez przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę spełnia powyższe warunki, podlega ona ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, a nie jako pracownik (art. 8 ust. 2 ustawy systemowej). Osoba współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia rozpoczęcia wykonywania współpracy do dnia jej zakończenia. Taką osobę należy zgłosić do ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 11 xx. Składki za osobę współpracującą należy obliczać od zadeklarowanej kwoty, która wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2012 r. – 2115,60 zł), a nie od kwoty uzyskanego przychodu (jak w przypadku pracowników). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą należy opłacać od kwoty nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2012 r. – 2828,31 zł).

Jeżeli od stycznia 2011 r. Pana żona była zgłoszona do ubezpieczeń jako pracownik, powinien Pan:

  • złożyć jej wyrejestrowanie jako pracownika na formularzu ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx; jako datę wyrejestrowania wskazując tę samą datę, z którą została nieprawidłowo zgłoszona do ubezpieczeń, czyli 1 stycznia 2011 r.,
  • wycofać przez ponowne złożenie w trybie korekty, tj. z zerową podstawą wymiaru i zerowymi kwotami składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wszystkie raporty rozliczeniowe ZUS RCA składane za żonę z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx,
  • złożyć prawidłowe zgłoszenie żony do ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 11 xx (osoba współpracująca) i zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego,
  • należne składki wykazać w raportach ZUS RCA, które trzeba złożyć z kodem tytułu ubezpieczenia 05 11 xx za wszystkie rozliczone miesiące i w korygującej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA,
  • uregulować niedopłatę składek wraz z odsetkami za zwłokę. Niedopłata wynika z tego, że minimalna podstawa wymiaru składek za osobę współpracującą (żonę) w okresie, kiedy była nieprawidłowo zgłoszona jako pracownik, jest wyższa niż 1400 zł.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama