Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę
REKLAMA
Prowadzę firmę handlowo-usługową. Od początku 2011 r. zatrudniam żonę na 1/2 etatu na stanowisku ekspedientki-konsultantki. Podpisałem z nią umowę o pracę i wypłacałem wynagrodzenie w wysokości 1400 zł, od którego opłacałem wszystkie składki do ZUS, jak ma to miejsce w przypadku moich pozostałych pracowników. Obecnie żona jest w 7. miesiącu ciąży i ze względów zdrowotnych nie może już pracować. Wystąpiłem z wnioskiem do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego dla żony. Zakład jednak odmówił, uzasadniając to tym, że żona powinna być zgłoszona do ubezpieczeń jako osoba współpracująca, a nie jako pracownik. Czy to prawda? Czy to oznacza, że ZUS nie wypłaci jej zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?
Jeżeli żona pozostaje z Panem we wspólnym gospodarstwie domowym, zgłaszając ją do ubezpieczeń jako pracownika postąpił Pan nieprawidłowo. W związku z tym będzie Pan musiał skorygować całą dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową za żonę. Zgłoszenia do ubezpieczeń obowiązkowych może Pan dokonać z datą wsteczną, natomiast zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, które dla osoby współpracującej jest dobrowolne, można dokonać tylko na bieżąco, od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat