Gdy pracownik podnosi kwalifikacje - świadczenia, które mu przysługują
REKLAMA
Przez zawarcie umowy szkoleniowej pracodawca wyraża inicjatywę w kwestii podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub wyraża zgodę na ten proces, jeżeli inicjatywa pochodzi od pracownika. Umowa szkoleniowa powinna być zawarta na piśmie, przy czym pisemna forma umowy jest zastrzeżona do celów dowodowych.
REKLAMA
Umowę szkoleniową co do zasady należy zawrzeć przed rozpoczęciem przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Najpóźniej powinna być ona zawarta przed rozpoczęciem korzystania ze świadczeń przewidzianych dla osób podnoszących kwalifikacje zawodowe.
WAŻNE!
Pracodawca nie ma obowiązku zawierać umowy szkoleniowej jedynie wówczas, gdy nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Świadczenia obowiązkowe
Pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia pracownika z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Zwolnienie z całości lub części dnia pracy nie będzie przysługiwało, gdy program nauki przewiduje zajęcia wyłącznie w czasie dla pracownika wolnym od pracy (tj. poza godzinami pracy pracownika, w wolne dla pracownika weekendy itp.).
Przykład
Pracownik rozpoczął studia podyplomowe, nie informując o tym pracodawcy. Pracownik sam wpłacił pierwszą ratę opłaty za naukę. Po ukończeniu semestru wystąpił do pracodawcy o sfinansowanie pozostałych dwóch rat. Pracodawca wyraził zgodę. Od tego momentu pracodawca ma również obowiązek zwalniać pracownika na zajęcia, jeśli są w godzinach pracy.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy przysługuje dodatkowy urlop szkoleniowy. Urlop przysługuje wyłącznie na egzaminy kończące niektóre formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Wymiar urlopu szkoleniowego wynosi:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do: egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
WAŻNE!
Prawo do urlopu szkoleniowego nie zależy od tego, czy kwalifikacje zawodowe są podnoszone w formach szkolnych czy pozaszkolnych, w systemie stacjonarnym czy niestacjonarnym.
Urlopu szkoleniowego pracodawca jest zobowiązany udzielać w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Świadczenia przysługujące uczącemu się pracownikowi
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA