Kategorie

Czy pracownikowi, który regularnie przez 3 miesiące w roku wykonuje inną pracę w innym systemie czasu pracy niż zwykle, można ustalić jeden uniwersalny system czasu pracy

P. Kuźniar Aleksander
Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Zdarza się, że taka praca będzie wykonywana w innym systemie czasu pracy niż dotychczasowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie pracownika o tej zmianie.
Reklama

Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnego czasu pracy na zmiany, przy czym w umowie nie ma informacji, do ilu godzin może być przedłużona dobowa norma czasu pracy. Wprowadziliśmy jedynie zapis, który stanowi, że pracownik świadczy pracę w systemie równoważnym zmianowym. Pracownicy faktycznie świadczą pracę po 8 godzin dziennie w ruchu ciągłym (konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności), z tym że prawie każdy z nich przez 3 miesiące w roku (zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy) świadczy pracę na innym stanowisku, po 11 godzin dziennie i przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Czy zapis w umowie jest prawidłowy? Czy jednak powinniśmy zmienić pracownikom ich system czasu pracy, kiedy rzeczywiście pracują w równoważnych normach czasu pracy, a do tego czasu stosować system pracy w ruchu ciągłym? Czy powierzenie pracownikowi innej pracy na 3 miesiące w ciągu roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego może obejmować też sytuację, w której dochodzi do zmiany systemu czasu pracy?

Zapis w umowie o pracę jest nieprawidłowy, gdyż Kodeks pracy nie przewiduje systemu czasu pracy równoważno-zmianowego. Jeżeli jednak taki zapis znalazł się w umowie, powinien odpowiadać rzeczywistemu systemowi, w jakim pracownik wykonuje pracę. Taka informacja ponadto powinna się znaleźć w regulaminie pracy, a w przypadku gdy pracodawca nie ma obowiązku jego tworzenia w związku z zatrudnieniem poniżej 20 pracowników – w obwieszczeniu. Oddelegowanie pracownika do innej pracy na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy może być również związane z wykonywaniem przez pracownika pracy w innym systemie czasu pracy. Informację w tym zakresie pracodawca powinien zawrzeć w piśmie powierzającym pracownikowi okresowo inną pracę.

Każdy z pracowników musi być poinformowany, w jakim systemie czasu pracy będzie wykonywał pracę. Taka informacja powinna być zawarta w regulaminie pracy, a w sytuacji gdy pracodawca nie ma obowiązku jego tworzenia, w obwieszczeniu podanym do wiadomości pracowników.

WAŻNE

W zakładzie pracy nie musi obowiązywać jeden system czasu pracy dla wszystkich pracowników; pracodawca może stosować rożne systemy czasu pracy dla poszczególnych grup pracowników.

Ustalanie systemu czasu pracy w umowie o pracę nie jest potrzebne, poza szczególnymi przypadkami wynikającymi z obowiązujących przepisów, i nie zwalnia pracodawcy z uregulowania tych kwestii w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. Ustalenie systemu w umowie o pracę powoduje, że element ten staje się treścią stosunku pracy i w przypadku chęci jego zmiany należy dokonać formalnej zmiany umowy o pracę. Wskazanie w umowie o pracę systemu czasu pracy nie jest wprawdzie niezgodne z obowiązującymi przepisami, ale bardzo niekorzystne dla pracodawcy. Pracownik może się bowiem domagać zatrudnienia w systemie, który ma wskazany w umowie o pracę, dopóki nie nastąpi formalna zmiana treści umowy o pracę (za wypowiedzeniem zmieniającym lub za porozumieniem zmieniającym). Nie ulega bowiem wątpliwości, że pracownicy powinni wykonywać pracę w systemie czasu pracy, który został dla nich przewidziany. Nie ma przy tym znaczenia, czy wynika to z regulaminu pracy obwieszczenia, czy z umowy o pracę.

Równoważny system czasu pracy z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin

W tym systemie pracownik może pracować do 12 godzin na dobę. Dłuższa praca w poszczególne dni jest rekompensowana krótszą pracą w innych dniach lub dniami wolnymi. Ogólny wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w takim systemie nie może być jednak wyższy od ogólnie obowiązującego wymiaru czasu pracy dla wszystkich pracowników, obliczanego zgodnie z regułami zawartymi w art. 130 Kodeksu pracy. Warunkiem uzasadniającym zastosowanie takiego systemu czasu pracy jest rodzaj pracy lub jej organizacja, które wymagają dłuższej pracy w określone dni i pozwalają na krótszą pracę w innych dniach. Tak ogólnie wskazane przez ustawodawcę warunki dopuszczalności tego systemu dają w praktyce dużą swobodę pracodawcom w jego stosowaniu.


System ten w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa pracy jest najbardziej elastyczny z systemów, dający pracodawcy dużą samodzielność w planowaniu pracy poszczególnych pracowników. Wskazując ten system jako obowiązujący w zakładzie należy określić, do jakiej liczby godzin może być przedłużony dobowy wymiar czasu pracy pracownika. Brak takiego uszczegółowienia należy jednak interpretować w ten sposób, że pracodawca chciał mieć możliwość pełnego wykorzystania możliwości, jakie daje ten system i to, że dobowy wymiar czasu pracy pracowników może być przedłużony do 12 godzin. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby w takim systemie pracownicy przez pewien okres wykonywali pracę na zasadach systemu podstawowego, czyli po 8 godzin, jeżeli taka jest potrzeba pracodawcy. Jedynym ograniczeniem będzie w tym przypadku krótszy okres rozliczeniowy czasu pracy.

System pracy w ruchu ciągłym

System ten może wprowadzać pracodawca prowadzący działalność, która ze względu na specyfikę technologii produkcji lub ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności nie może być wstrzymana.

Reklama

W systemie tym jest dopuszczalne przedłużenie przeciętnego tygodniowego czasu pracy pracowników do 43 godzin w okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 4 tygodnie. Jednego dnia w niektórych tygodniach czas pracy pracowników zatrudnionych w tym systemie może zostać przedłużony do 12 godzin na dobę. W związku z maksymalnym wymiarem tygodniowym do 43 godzin, przedłużenie do 12 godzin może nastąpić jedynie w 3 dniach okresu rozliczeniowego.

W każdym z tych systemów dopuszczalne jest zatrudnianie pracowników na zmiany, kiedy mogą oni wykonywać pracę według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Zatem wykonywanie pracy na zmiany może być przypisane do każdego systemu czasu pracy, jednak nie stanowi to odrębnego systemu.

Inna praca przez 3 miesiące w roku

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Powierzenie innej pracy wiąże się niejednokrotnie również ze zmianą innych warunków pracy, np. miejsca jej wykonywania, godzin pracy czy samego systemu czasu pracy. Ustawodawca nie rozstrzyga żadnych formalnych zobowiązań pracodawcy w tym zakresie, należy jednak przyjąć, że zatrudniający, w piśmie informującym o powierzeniu pracownikowi innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, powinien zawrzeć również informację o nowych godzinach pracy lub systemie czasu pracy, który będzie obowiązywał pracownika w okresie oddelegowania na inne stanowisko.

Podstawa prawna:

● art. 42 § 4, art. 135, art. 138, art. 146 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?