reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Pracownica przebywa od 3 miesięcy na urlopie macierzyńskim. Z powodu pobytu w szpitalu przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego na rzecz swojego męża. W szpitalu przebywała przez 2 tygodnie. Czy za ten okres pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy?

Za okres choroby, z powodu której pracownica przerwała urlop macierzyński, przysługuje jej zasiłek chorobowy (jeżeli wykorzystała już limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego). Ubezpieczona, po wykorzystaniu 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu z powodu własnej choroby.

Jeżeli pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać urlop macierzyński (oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego) na rzecz pracownika–ojca wychowującego dziecko (art. 180 § 6 kodeksu pracy). Wówczas pracownikowi–ojcu przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego za okres, kiedy pracownica przebywa w szpitalu (art. 180 § 6 kodeksu pracy). Minimalny okres 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie ma na celu stworzenie kobiecie, która urodziła dziecko, możliwości powrotu do pełnej sprawności i zregenerowanie sił po porodzie. Z tych względów kobieta nie może przerwać urlopu macierzyńskiego przed upływem tych 8 tygodni.

Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę i ojca dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego ustalonego przepisami kodeksu pracy (art. 180 § 6 kodeksu pracy). Okres przysługiwania urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (patrz tabela).

Ponadto pracownica może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu (art. 180 § 3 kodeksu pracy). W takiej sytuacji upływ 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, po których pracownica może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego, należy liczyć od dnia porodu, a nie od dnia, od którego przebywa na urlopie macierzyńskim.

Mimo że za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, to, jeśli wymaga opieki szpitalnej, ma ona prawo do zasiłku chorobowego w tym okresie. Państwa pracownicy nie będzie jednak przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek będzie jej przysługiwał w wysokości 70% podstawy wymiaru, ponieważ w takiej wysokości przysługuje on za okres pobytu w szpitalu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama