W liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego nie należy uwzględniać osób:
● przebywających na urlopach bezpłatnych i wychowawczych, ze względu na niepodleganie w tych okresach ubezpieczeniu chorobowemu,
● duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.
reklama
reklama
Czy umowy zlecenia mają wpływ na liczbę ubezpieczonych?
Osoby:
● wykonujące pracę nakładczą,
● wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia (lub innej umowy o tym charakterze),
● współpracujące ze zleceniobiorcami
– mają wpływ na stan zatrudnienia ustalany na 30 listopada tylko wówczas, gdy przystąpiły dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.
Czy kilkudniowe urlopy bezpłatne pracowników mogą zadecydować o uprawnieniach pracodawcy?
W liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać osób przebywających na urlopach bezpłatnych i wychowawczych, pod warunkiem że przebywają na tych urlopach przez cały miesiąc. Jeżeli ubezpieczony przebywa na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym przez niepełny miesiąc kalendarzowy, należy go uwzględnić w stanie zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia do ustalania i wypłacania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Pracodawca zatrudnia 22 osoby. W listopadzie 2015 r. jeden pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym przez 2 tygodnie, natomiast drugi pracownik od 1 października do 30 listopada 2015 r. W listopadzie w liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego należy uwzględnić pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym przez 2 tygodnie, gdyż przez pozostały okres podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym przez cały miesiąc, gdyż w tym okresie nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Stan zatrudnienia na 30 listopada wyniesie 21 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego.
Jakich obowiązków musi dopełnić płatnik w sytuacji, gdy wypłatę zasiłków od kolejnego roku ma przejąć ZUS?
Jeżeli od 1 stycznia 2016 r. płatnikiem zasiłków będzie ZUS, przejmie on również wypłatę tych zasiłków, których realizację rozpoczął w 2015 r. pracodawca. Pracodawca będzie zobowiązany przekazać do ZUS wszelką dokumentację stanowiącą podstawę do wypłacenia danego świadczenia, taką, jakiej sam wymagał do ustalenia uprawnień i dokonania wypłaty. Dodatkowo płatnik składek musi wypełnić i przesłać do ZUS zaświadczenie wystawione na druku:
● ZUS Z-3 – w przypadku przekazania wypłaty świadczeń chorobowych pracowników,
● ZUS Z-3a – w przypadku przekazania wypłaty świadczeń chorobowych ubezpieczonych niebędących pracownikami (umowa zlecenia, umowa agencyjna).