reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Obowiązki informacyjne ubezpieczonego wobec płatnika składek

Obowiązki informacyjne ubezpieczonego wobec płatnika składek

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się za pośrednictwem płatnika składek. Zanim to jednak nastąpi, ubezpieczony powinien poinformować płatnika, że ma członków rodziny, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, oraz podać ich dane.

Obowiązek rozliczania, opłacania i przekazywania składek do ZUS spoczywa na płatniku składek. Płatnik składek realizuje również wiele innych obowiązków, które bezpośrednio bądź pośrednio wiążą się z rozliczaniem i opłacaniem składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS (np. obowiązek przechowywania kopii dokumentów ubezpieczeniowych). Wykonywanie niektórych obowiązków przez płatnika składek wymaga jednak współpracy ze strony ubezpieczonego, polegającej na przekazywaniu płatnikowi składek określonych informacji. Stąd też obowiązujące przepisy nakładają na ubezpieczonego określone obowiązki informacyjne wobec płatnika składek.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym

Przebywanie na urlopie wychowawczym wiąże się z podleganiem obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale tylko wówczas, gdy osoba korzystająca z tego urlopu nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu powodującego obowiązek ubezpieczeń społecznych. Z tego też względu art. 36 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada na osobę przebywającą na urlopie wychowawczym obowiązek poinformowania płatnika składek o posiadaniu ustalonego prawa do emerytury lub renty albo o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż przebywanie na urlopie wychowawczym.

Dwóch lub więcej płatników składek

Płatnik składek jest zobowiązany zaprzestać obliczać i przekazywać do ZUS składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W rocznej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się wszystkie kwoty, które stanowią podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia w danym roku kalendarzowym. Jeżeli więc do rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, w rocznej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy uwzględnić kwoty, do których wszyscy płatnicy składek w danym roku kalendarzowym opłacili składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponieważ poszczególni płatnicy składek mogą nawet nie wiedzieć o tym, że za danego ubezpieczonego także inny płatnik składek rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, art. 19 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zobowiązuje ubezpieczonego do zawiadomienia wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada ubezpieczony.

Gdy kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe pochodzą z różnych źródeł (np. z dwóch stosunków pracy), obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia. W takim przypadku płatnik składek również może nie mieć wiedzy, że za danego ubezpieczonego składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozlicza również inny płatnik składek. Z uwagi na to art. 104 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje, że ubezpieczony, który osiąga kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z różnych źródeł, spoczywa na nim obowiązek złożenia każdemu pracodawcy stosownego oświadczenia w tym zakresie (ubezpieczony, który sam opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, takie oświadczenie składa w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama