REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Umowa na czas określony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrzeba zmian w przypadku martwych urodzeń

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłasza potrzebę zmian w przyznawaniu świadczeń w sytuacji martwych urodzeń. Irena Lipowicz podkreśla problem w uzyskaniu prawa do zasiłku pogrzebowego czy macierzyńskiego w przypadku braku możliwości określenia płci dziecka.

Ryczałt samochodowy od 1 stycznia 2015 r.

Ryczałt samochodowy - zmiany regulacji obowiązują pracowników i pracodawców od 1 stycznia 2015 r. Przepisy określają wysokość zryczałtowanych przychodów z tytułu nieodpłatnego lub tylko częściowo odpłatnego użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych.

Pomoc finansowa dla niepełnosprawnych i ich opiekunów - zmiany

Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2014 r. wyniosła 14 mld zł. Jakie rozwiązania udało się wprowadzić i co jeszcze zostanie zmodyfikowane?

Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu.

REKLAMA

Zakłady pracy chronionej nieopłacalne dla pracodawców

Zakłady pracy chronionej stają się nieopłacalne dla pracodawców. Konsekwencją zmian, które weszły w życie z początkiem 2015 r., jest rezygnowanie ze statusu zakładu pracy chronionej przez coraz więcej podmiotów.

Jedno świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych

Jedno świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało osobom, które nie podejmują lub rezygnują z pracy w celu zapewnienia opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało wówczas, gdy dochód na jednego członka rodziny wyniesie nie więcej niż 1000 zł.

Składanie wniosków o zasiłki przez internet - zmiany

Nowelizacja ustawy zakładającej składanie wniosków o zasiłki przez internet nie przewiduje umożliwienia pracownikowi socjalnemu wglądu w konto bankowe osoby uprawnionej do świadczenia. Będzie jednak mógł zaczerpnąć informacji ze szkół czy przychodni.

Zasiłek pogrzebowy - zmiany od 1 marca 2015 r.

Dnia 1 marca 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące prawa do zasiłku pogrzebowego. Rozszerzono katalog osób, które mogą ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.

REKLAMA

Zmiany w umowach terminowych

Obecnie nie ma przepisu, który ograniczałby długość zawieranych umów na czas określony. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Pracodawcy będą mogli zawrzeć umowę terminową na maksymalnie 33 miesiące. Łącznie z okresem próbnym pracownik będzie mógł pracować na podstawie umów terminowych u jednego pracodawcy maksymalnie 36 miesięcy.

Terminowe zatrudnienie do 48 miesięcy, umowa próbna do 6 miesięcy - opinia pracodawców

Zgodnie z opinią pracodawców umowy na czas określony powinny być zawierane maksymalnie do 48 miesięcy, a umowa na okres próbny powinna zostać przedłużona do 6 miesięcy. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował jednak zmiany w Kodeksie pracy, zgodnie z którymi łączny czas trwania umów terminowych (razem z umową próbną) wynosi maksymalnie 36 miesięcy.

Korzystniejsze zasady obliczania przyszłych emerytur przyjęte przez Sejm

Korzystniejsze zasady obliczania przyszłych emerytur zostały 5 marca 2015 r. przyjęte przez Sejm. Znowelizowano ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Korzystniejsze zasady obliczania wysokości przyszłej emerytury

Pierwszego dnia 88. posiedzenia Sejmu posłowie procedowali nad korzystniejszymi zasadami obliczania wysokości przyszłej emerytury. Na czym mają polegać nowe zasady?

Zmiany w PIT od aut służbowych - korzyść dla bogatych

Zmiany dotyczące rozliczenia PIT od użytkowania przez pracowników aut służbowych do celów prywatnych przynoszą korzyść tylko najbogatszym. Dlaczego?

Emerytury celników niezgodne z konstytucją

Rozróżnienie sytuacji emerytalnej celników w stosunku do innych służb mundurowych jest niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją 3 marca 2015 r. w wyroku o sygn. akt K 39/13.

Emerytury celników do zmiany - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozróżnienie sytuacji celników od innych służb w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego jest arbitralne i dyskryminujące. Oznacza to, że emerytury Służby Celnej będą zmienione w celu zrównania z emeryturami innych służb mundurowych.

Ograniczenie umów na czas określony - przyjęcie przez rząd

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ograniczenia umów na czas określony zostaną przyjęte przez rząd najprawdopodobniej w marcu. Zostanie określony maksymalny okres umowy terminowej.

Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podał planowane zmiany w prawie pracy, które mają zostać wprowadzone do końca kadencji parlamentu. Modyfikacje dotyczą umów o pracę na czas określony, urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Katalog zawodów deregulowanych

Katalog zawodów deregulowanych zawiera ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Szykuje się kolejna transza deregulacji. Do jakich zawodów dostęp zostanie ułatwiony?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Rada Dialogu Społecznego - nowa instytucja

Trwają prace nad nową instytucją. Zamiast Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych ma powstać Rada Dialogu Społecznego.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.

Refundacja składek niepełnosprawnych także w przypadku opóźnienia

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczy prawa do refundacji składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą także w przypadku opóźnienia z ich spłatą. Jaki termin opóźnienia się dopuszcza?

Kodeks pracy – zmiany 2015

W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych z korzyścią dla pracowników

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych może przynieść korzyści dla pracowników. Przewiduje się poprawę bezpieczeństwa zatrudnienia. Co ulegnie zmianie?

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczącą refundacji składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców. Niepełnosprawni z działalnością gospodarczą lub rolniczą będą mieli prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne nawet wówczas, gdy spóźnią się z ich opłaceniem do 14 dni.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech - sytuacja polskich przewoźników

W Niemczech od 1 stycznia 2015 r. funkcjonuje ustawa o płacy minimalnej. Sytuacja polskich przewoźników, których samochody przejeżdżąją tranzytem przez terytorium Niemiec ulega zmianie.

Projekt ustawy o dialogu społecznym

Projekt ustawy o dialogu społecznym został przedstawiony ministrowi pracy i polityki społecznej. To wspólny projekt strony związkowej i pracodawców. Projekt przedstawia prowadzenie dialogu społecznego na nowych zasadach.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Poszerzono m.in. krąg osób niepełnosprawnych, za zatrudnienie których pracodawca może otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Umowa na czas określony 33 miesiące od 2015 r.

Umowa na czas określony będzie ograniczona do 33 miesięcy. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie 3 terminowe umowy o pracę, ale na okres nie dłuższy niż 33 miesiące.

Zwrot kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych - zmiany

Zwrot kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych odbywa się od stycznia 2015 r. na nowych zasadach. Zmiany dotyczą m.in. rozszerzenia katalogu osób niepełnosprawnych, za które pracodawca może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem.

Nowa formuła dialogu społecznego

Powstanie nowa formuła dialogu społecznego. W 2014 r. strona związkowa wycofała się z prac Komisji Trójstronnej, używając argumentu pozorności dialogu. Wadliwość systemu Komisji Trójstronnej spowodowała konieczność wprowadzenia zmian.

Zmiany w Komisji Trójstronnej

Będzie nowa formuła dialogu społecznego. Ma ona zastąpić lub usprawnić Komisję Trójstronną. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Umowy zlecenia oskładkowane od 1 stycznia 2016 r.

Sprawa oskładkowania umów zleceń została ostatecznie przesądzona. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nowe kody ubezpieczenia członków rad nadzorczych

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członków rad nadzorczych. W związku z tą zmianą modyfikacji uległy również kody tytułów ubezpieczeń, które używane są przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek.

E-zwolnienie lekarskie od 1 stycznia 2015 r.

E-zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane już od 1 stycznia 2015 r. Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie będą uwzględniane na równi do końca 2017 r.

Zwrot kosztów zatrudniania niepełnosprawnych - zmiany

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została uchwalona w celu zapewnienia ciągłości udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą zwrotu kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o czasie pracy kierowców. Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Wprowadzenie jakich zmian proponuje się w nowej ustawie?

Zmiany w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan należy wprowadzić zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Proponuje się podział na dwa typy świadczeń przyznawanych pracownikom. Jakie?

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe zleceniobiorców i członków rad nadzorczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zleceniobiorcy oraz członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Wstępne badania lekarskie - nowe zasady od kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Nowy art. 229 Kodeksu pracy poszerza katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich.

Zmiany w podróżach służbowych?

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przygotowanym przez Konfederację Lewiatan znajdują się zmiany dotyczące podróży służbowych. Jakie nowości przewiduje projekt?

Rekordowa liczba osób na umowach na czas określony

Rekordowa liczba osób pracujących na umowach na czas określony to 5,2 mln. Liczba ta wynika z ostatniego badania przeprowadzonego w III kwartale 2014 r. Jeszcze nigdy liczba ta nie była tak wysoka.

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych od 2015 r.

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych zostały uchwalone 28 listopada 2014 r. i będą obowiązywały już od 1 stycznia 2015 r. zostanie zachowana ciągłość udzielania pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych. Co się zmieni?

REKLAMA