Ryczałt samochodowy od 1 stycznia 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Szkolenie "Używanie samochodów służbowych po zmianie przepisów od 1.01.2015 r." - 25 marca 2015 r.
Ryczałt samochodowy od 2015 r. - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują przepisy określające wysokość zryczałtowanych przychodów z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Jednak nie wszystkie podmioty są zobowiązane do stosowania nowych regulacji, np. nie dotyczy to pracodawców, którzy m.in. odpłatnie przekazują pracownikom samochody do prywatnego używania.
W przypadku pracodawców udostępniających swoim pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych, lecz nie jako nieodpłatne świadczenie, dotychczasowe zasady rozliczeń z tego tytułu pozostają bez zmian.
Czy aby wprowadzić ryczałt z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych, musimy opracować regulamin pracy (jeżeli nie jesteśmy do tego zobowiązani)? Czy pracownicy będą musieli potwierdzać korzystanie z samochodów dodatkowym oświadczeniem? Czy takie zapisy może zawierać umowa o pracę?
Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Wprowadzenie przepisów dotyczących określenia wartości świadczenia z tytułu całkowicie lub częściowo nieodpłatnego wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych (art. 12 ust. 2a–2c ustawy o pdof) nie wiąże się z powstaniem obowiązków w zakresie prawa pracy, zwłaszcza tworzenia regulaminów pracy przez pracodawców stosujących wskazane przepisy ustawy o pdof.
Analogicznie nie ma obowiązku wprowadzania treści odpowiadających wskazanym przepisom do istniejących u pracodawców regulaminów pracy. Ze względów porządkowych zalecana jest natomiast zmiana postanowień regulaminów pracy niezgodnych z tymi przepisami (chodzi o postanowienia określające inne zasady ustalania wysokości przychodów z tytułu całkowicie lub częściowo nieodpłatnego wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych).
Polecany produkt: Samochód w firmie
Wprowadzeniu tych przepisów nie towarzyszyło również określenie obowiązku sporządzania przez pracowników jakichkolwiek szczególnych oświadczeń czy zamieszczania w umowie o pracę zapisów o nieodpłatnym korzystaniu. Jednak nie ma przeszkód, aby takie oświadczenia, zapisy w umowie o pracę lub umowy cywilnoprawne albo regulaminy w tym zakresie były praktykowane. Zależy to bowiem wyłącznie od woli stron stosunku pracy.
Zapraszamy na FORUM
Wzór umowy o korzystanie z samochodu służbowego, w tym również do celów prywatnych
Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat