REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński, Zwalnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek wiejski

Nauczycielka, która była na zwolnieniu lekarskim, a teraz otrzymuje zasiłek macierzyński, zwróciła się do nas z pytaniem, czy prawidłowo zostały wyliczone jej świadczenia. Szkoła jest położona w miejscowości, w której liczba mieszkańców wynosi ok. 1,5 tys., dlatego nauczyciele otrzymują dodatek wiejski. Jesteśmy jednostką samorządową. Kwotę dodatku wiejskiego wliczamy do podstawy wymiaru składek na ZUS. Jednak dodatku nie wliczamy do podstawy wymiaru wynagrodzenia i świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Czy słusznie?

Jak pracownicy unikają wypowiedzeń

Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa.

Termin powiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę

W roku 2009 chciałabym przejść na emeryturę. W jakim terminie muszę powiadomić o tym fakcie mojego pracodawcę?

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.

Termin udzielenia urlopu macierzyńskiego za okres po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn (cz. 1)

Komisja Europejska przygotowała plan, którego celem jest określenie działań Wspólnoty dla zrównania szans kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010. Ma on fundamentalne znaczenie także dla kobiet pracujących w Polsce.

Ochrona przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Brak zawiadomienia o przyczynie nieobecności

Pracownik przez 2 tygodnie nie przychodził do pracy, nie zawiadamiając o przyczynie swojej nieobecności. Z tego powodu nie mogłem zrealizować w terminie jednego z zamówień i poniosłem straty finansowe. Po upływie tygodnia rozwiązałem z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Tydzień później pracownik zgłosił się do pracy, okazując zaświadczenie lekarskie. Czy w tej sytuacji moja decyzja o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia była słuszna? - pyta Czytelnik z Przemyśla.

Kara umowna przy zakazie konkurencji

Zamierzam rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę oraz dodatkowo zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji. Czy w ramach tej umowy mogę wprowadzić zapis o karze umownej na wypadek, gdyby pracownik naruszył zakaz po ustaniu stosunku pracy oraz dowolnie ukształtować wysokość tej kary? - pyta Czytelnik z Torunia.

Zwolnienia grupowe a zwolnienia indywidualne

Kiedy zgodnie z przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) będą miały miejsce zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne?

Uprawnienia pracodawcy, gdy pracownik porzuci pracę

Nowym zjawiskiem, które pojawiło się w ostatnim czasie na rynku pracy, jest porzucanie pracy przez pracowników, którzy otrzymali lepszą ofertę. Takie zachowania mogą spowodować u pracodawcy poważne szkody.

Czy sąd może przyznać związkowcowi odszkodowanie zamiast przywrócić do pracy

Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej spożywał alkohol w czasie pracy. Zamierzamy rozwiązać z nim dyscyplinarnie umowę o pracę, bez obowiązkowej konsultacji z zakładową organizacją związkową. Spodziewamy się, że związkowiec odwoła się do sądu i będzie żądać przywrócenia na poprzednie stanowisko pracy. Czy sąd może zamiast przywrócenia przyznać pracownikowi jedynie odszkodowanie?

Wychowawczy nie zawsze uchroni przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Zasiłek macierzyński przed porodem

Pracownica od 4 miesięcy korzysta nieprzerwanie ze zwolnienia lekarskiego w związku z zagrożoną ciążą. Lekarz, który prowadzi leczenie pracownicy, stwierdził, że poród powinien nastąpić 28 stycznia 2008 r. Chcielibyśmy, żeby pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. Czy pracownica ma obowiązek na dwa tygodnie przed porodem przejść na urlop i zasiłek macierzyński?

Zgoda organizacji związkowej na zwolnienie bez wypowiedzenia

Chcemy zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który podlega ochronie związkowej. Przyszedł on do pracy pod wpływem alkoholu. Wiemy, że do zwolnienia tego pracownika potrzebna jest zgoda zarządu organizacji związkowej. Mamy zamiar o nią wystąpić. Czy w sytuacji wyrażenia przez zarząd związku zgody na zwolnienie tego pracownika musimy jeszcze dodatkowo wystąpić do organizacji związkowej o opinię dotyczącą rozwiązania umowy z tym pracownikiem, wymaganą na podstawie art. 52 § 3 Kodeksu pracy?

Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń od 1 stycznia 2008

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy ustalać na podstawie wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi u pracodawcy, u którego uzyskał on prawo do świadczenia. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, po odjęciu składek finansowanych ze środków pracownika.

Czy 50-letni mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Planujemy zmiany organizacyjne i restrukturyzację firmy. Zatrudniamy pracownika, który w listopadzie 2008 r. ukończy 50 lat. Pracownik ma 31 lat udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Wszystkie przepracował na umowę o pracę. Chcemy z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy pracownik będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

Czy dziadek dziecka może wykorzystać urlop macierzyński

W wypadku samochodowym zginęła córka naszego pracownika i jej mąż. Kilka tygodni wcześniej urodziło im się dziecko. Czy nasz pracownik (dziadek dziecka) jest uprawniony do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez córkę? - pyta Czytelniczka Sieradza.

Pracownik idzie do wojska

Pracodawca, który zatrudnia młodego pracownika, musi liczyć się z faktem powołania go do wojska. Wprawdzie służba wojskowa trwa tylko 9 miesięcy, jednak nieobecność pracownika utrudnia prawidłową działalność pracodawcy.

Zwolnienia grupowe - trudny wybór

Ustalając kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych, pracodawca powinien brać pod uwagę nie tylko ich przydatność do wykonywania pracy, ale także ich sytuację życiową.

Dla kogo zasiłek macierzyński

Pracownica podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, która urodzi dziecko lub przyjmie dziecko na wychowanie, ma zagwarantowane ustawowo prawo do urlopu macierzyńskiego.

Macierzyński przed porodem - prawo czy obowiązek

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jeśli wykorzystam 182 dni zwolnienia lekarskiego, zanim urodzę dziecko, czy ZUS będzie dalej wypłacał mi zasiłek chorobowy czy już zasiłek macierzyński? - pyta Czytelniczka z Zielonej Góry.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Liczba dni wolnych zależy od długości okresu wypowiedzenia. Mogą być one udzielane łącznie lub oddzielnie.

Czy stażyście przysługuje ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne

Przez ostatnie 4 miesiące odbywał u nas staż absolwencki bezrobotny skierowany przez powiatowy urząd pracy. Osobie tej przysługiwały 2 dni wolnego za każdy miesiąc stażu. Czy wobec ich niewykorzystania stażyście jest należny ekwiwalent? Jeżeli tak, to czy świadczenie to powinien wypłacić urząd czy my?

Zawarcie umowy z kobietą w ciąży

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę kobiety w ciąży powoduje, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym i może korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W praktyce zawarcie takiej umowy budzi jednak wiele kontrowersji, gdyż ZUS często kwestionuje ważność takich umów.

Urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz.1)

Staż pracy pracownika ma szczególne znaczenie dla niektórych jego uprawnień pracowniczych. Im więcej lat pracy, tym świadczenia przysługujące pracownikowi są korzystniejsze.

Świadczenia rodzinne

Podstawowym świadczeniem przysługującym w ramach systemu świadczeń rodzinnych jest zasiłek rodzinny. Świadczeniami rodzinnymi są także świadczenia związane z macierzyństwem, tj. zapomoga wypłacana przez gminy z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe).

Urlop wychowawczy a wypłata zasiłku macierzyńskiego

Jedna z pracownic w naszej firmie zatrudniającej 100 osób przebywa na urlopie wychowawczym. 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko. Czy muszę jej w związku z tym wypłacić zasiłek macierzyński, pomimo że przebywa na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Wybieranie rad pracowników przez związki zawodowe jest sprzeczne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 1 lipca 2008 r. (sygn. akt K 23/07) o niezgodności z konstytucją trybu powoływania rad pracowników przez związki zawodowe. Jednocześnie przesunął utratę mocy tych niekonstytucyjnych przepisów na okres 12 miesięcy od daty publikacji wyroku. Przestaną one zatem obowiązywać od 9 lipca 2009 r. Trybunał nie zakwestionował natomiast ważności mandatów już wybranych członków rad pracowników z udziałem związków zawodowych.

Zasiłek macierzyński w szczególnych sytuacjach

Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyński.

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem

Stosunek pracy niektórych pracowników został objęty na mocy przepisów prawa ochroną. Dlatego wypowiadanie umów tym pracownikom obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami.

Odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych

Przedsiębiorcy rozwiązujący umowę o pracę z pracownikami z przyczyn nieleżących po stronie zatrudnionych muszą wypłacić im odprawę pieniężną, pod warunkiem że zatrudniają co najmniej 20 osób.

Alkohol w miejscu pracy

Stwierdzenie stanu nietrzeźwości pracownika w czasie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę i to nie tylko za wypowiedzeniem, ale i w trybie natychmiastowym z winy tego pracownika.

Urlop wypoczynkowy czy zwolnienie z obowiązki świadczenia pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (3-miesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca na piśmie zwolnił go także na ten czas z obowiązku świadczenia pracy. Następnie skierował pracownika na urlop wypoczynkowy z założeniem, że pracownik wykorzysta zarówno urlop zaległy, jak i przysługujący za bieżący rok. Jednak pracownik nie zgodził się skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy zgoda pracownika jest niezbędna do skierowania go na urlop podczas okresu wypowiedzenia? Czy okres, na który pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku wykonywania pracy, można traktować jako okres urlopu wypoczynkowego, dzięki czemu pracownikowi nie będzie przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Pracownica 18 czerwca 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Data porodu została wyznaczona na 16 lipca 2008 r. Czy jeżeli udzielimy pracownicy urlopu w takim wymiarze, to po porodzie okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony wyłącznie o 2 tygodnie? Czy powinniśmy pomniejszyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie o liczbę dni, za jakie został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem?

Odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych

Przedsiębiorcy rozwiązujący umowę o pracę z pracownikami z przyczyn nieleżących po stronie zatrudnionych muszą wypłacić im odprawę pieniężną, pod warunkiem że zatrudniają co najmniej 20 osób.

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Pracownik może otrzymać należne świadczenia mimo niewypłacalności pracodawcy

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych działa od kilkunastu lat, ale wciąż wielu pracowników nie wie, w jaki sposób można skorzystać z jego pomocy. Jakie są podstawowe zadania FGŚP?

Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.

Nazwa zawartej umowy ma drugorzędne znaczenie

Zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę jest każde porozumienie, które ma cechy charakterystyczne dla umowy o pracę - niezależnie od tego, jak taką umowę strony nazwały i jaka była ich wola przy jej zawieraniu.

Urlopi dla poratowania zdrowia

Niejednolite orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie możliwości wypowiedzenia nauczycielom mianowanym stosunku pracy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia wzbudza wątpliwości dotyczące zwalniania tych nauczycieli w czasie takiego urlopu. Brak możliwości wypowiedzenia nauczycielom mianowanym przebywającym na urlopie zdrowotnym stosunku pracy może, szczególnie w przypadku likwidacji części szkoły, stwarzać duże problemy dyrektorom szkół, którzy muszą w takim przypadku dokonać zwolnień pracowników.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być prawdziwa, konkretna i rzeczywista

Pracodawca może w każdej chwili wypowiedzieć pracownikowi stosunek pracy. Jeżeli zawarł z nim umowę na czas nieokreślony, musi podać przyczynę uzasadniającą jej rozwiązanie.

Utrata zaufania przyczyną wypowiedzenia

Pracownikowi zwalnianemu z pracy za wypowiedzeniem należy udowodnić zawinione naruszenie obowiązków. Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Praca tymczasowa a staż pracy

W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?

Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Nasza pracownica od dwóch lat przebywa na urlopie wychowawczym. Będzie z niego korzystała do końca tego roku. Od października 2007 r. pracuje w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Z umowy tej została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kobieta ta 26 maja urodziła kolejne dziecko. Jakie dokumenty powinny być za nią złożone do ZUS, gdy w maju wypłacimy jej wynagrodzenie z umowy zlecenia, a w czerwcu zasiłek? Czy w takiej sytuacji przysługują jej dwa zasiłki macierzyńskie?

Kilka przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego

Rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Jako uzasadnienie zwolnienia podaliśmy 3 różne przyczyny. Pracownica odwołała się od tego zwolnienia do sądu pracy. Czy jeżeli w czasie rozprawy sąd pracy uzna, że jedna z tych przyczyn jest bezzasadna, a pozostałe są prawidłowe, to całe zwolnienie dyscyplinarne będzie bezzasadne?

REKLAMA