| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kilka przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego

Kilka przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego

Rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Jako uzasadnienie zwolnienia podaliśmy 3 różne przyczyny. Pracownica odwołała się od tego zwolnienia do sądu pracy. Czy jeżeli w czasie rozprawy sąd pracy uzna, że jedna z tych przyczyn jest bezzasadna, a pozostałe są prawidłowe, to całe zwolnienie dyscyplinarne będzie bezzasadne?

RADA

 

Wskazanie przez Państwa kilku przyczyn uzasadniających rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę bez wypowiedzenia i uznanie przez sąd jednej z nich za nieprawidłową nie powoduje bezzasadności zwolnienia dyscyplinarnego. Wystarczy uznanie za prawidłową choć jednej z przyczyn wskazanych w rozwiązaniu umowy, aby rozwiązanie umowy o pracę było zasadne.

UZASADNIENIE

Pracodawca rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia musi zawsze wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie tej umowy. Obowiązek ten ma umożliwić pracownikowi obronę przed postawionymi mu zarzutami w postępowaniu przed sądem pracy, a sądowi sprawdzenie zasadności rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem.

Podanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia lub okoliczności, które zdaniem pracodawcy uzasadniają rozwiązanie umowy. Przyczyna rozwiązująca umowę o pracę powinna być prawdziwa, rzeczywista oraz konkretna. Powinna zostać wskazana przez pracodawcę w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie zarówno jej zaistnienia, jak i zasadności. W przypadku podważania przez pracownika zasadności przyczyny w postępowaniu przed sądem pracodawca jest zobowiązany podać właśnie tę konkretną przyczynę, którą wskazał pracownikowi w rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Na decyzję pracodawcy o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia mogą mieć wpływ różne zachowania pracownika. Przepis art. 30 § 4 Kodeksu pracy, zobowiązujący pracodawcę do podania przyczyny rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie ogranicza pracodawcy w zakresie podania przez niego tylko jednej przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Dlatego pracodawca w rozwiązaniu umowy z pracownikiem bez wypowiedzenia powinien wskazać wszystkie przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie.

WAŻNE!

Jeśli było kilka przyczyn rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, należy wskazać każdą z nich.

W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy sąd ustala, czy przyczyna wskazana przez pracodawcę uzasadnia rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Dlatego wskazanie wszystkich przyczyn mających wpływ na decyzję pracodawcy o rozwiązaniu umowy w tym trybie ułatwi pracodawcy wykazanie przez sądem okoliczności, że chociaż jedna z nich uzasadnia rozwiązanie umowy z pracownikiem.

Pracodawca już w toku postępowania sądowego będzie pozbawiony możliwości powoływania się na inne przyczyny, które również mogłyby uzasadniać zwolnienie pracownika. Warunek podania konkretnej przyczyny rozwiązania umowy o pracę będzie spełniony wówczas, gdy pracodawca wskaże fakty i rzeczowe okoliczności dotyczące postępowania pracownika lub jego zachowania się w czasie wykonywania pracy, albo wskaże wystąpienie zdarzeń niezależnych od pracownika, a mających wpływ na ostateczną jego decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym pracownika z pracy. Dlatego pracodawca przy rozwiązywaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinien dochować wszelkich starań w zakresie skonkretyzowania okoliczności będących przyczyną jego decyzji. Uniknie w ten sposób postawienia mu przez pracownika zarzutu braku konkretnej i prawdziwej przyczyny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »