Kategorie

Urlopi dla poratowania zdrowia

Joanna Skrobisz
Niejednolite orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie możliwości wypowiedzenia nauczycielom mianowanym stosunku pracy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia wzbudza wątpliwości dotyczące zwalniania tych nauczycieli w czasie takiego urlopu. Brak możliwości wypowiedzenia nauczycielom mianowanym przebywającym na urlopie zdrowotnym stosunku pracy może, szczególnie w przypadku likwidacji części szkoły, stwarzać duże problemy dyrektorom szkół, którzy muszą w takim przypadku dokonać zwolnień pracowników.
W stosunku do nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym do nawiązywania i rozwiązania stosunku pracy, zastosowanie ma Karta Nauczyciela. Na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela w razie takich zmian organizacyjnych, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor szkoły musi albo rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy z końcem roku szkolnego za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, albo na wniosek nauczyciela może przenieść go w stan nieczynny.

Nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na urlopie zdrowotnym można złożyć wypowiedzenie

Reklama

Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują sytuacji nauczycieli, którzy przebywają na urlopach zdrowotnych, w przypadku gdy istnieje konieczność złożenia im wypowiedzenia i rozwiązania z nimi stosunku pracy w związku z brakiem możliwości ich dalszego zatrudniania. W sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela stosujemy jednak przepisy Kodeksu pracy. Regulacje dotyczące nawiązania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy zawarte w Karcie Nauczyciela nie zawierają przepisów wyłączających stosowanie Kodeksu pracy. Nie są one również, w zakresie rozwiązania stosunku pracy, wyczerpujące. W omawianym przypadku należy zatem zgodnie z poglądem praktyków zajmujących się prawem oświatowym zastosować art. 41 Kodeksu pracy.

Zgodnie z do niedawna utrwalonym poglądem pracodawca nie mógł wypowiedzieć stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na urlopie zdrowotnym ze względu na ochronę stosunku pracy wynikającą z art. 41 Kodeksu pracy.

Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Dotyczy to także ochrony nauczycieli mianowanych przebywających na urlopach zdrowotnych. Taki pogląd prezentował również Sąd Najwyższy. W wyroku z 21 października 2003 r. (I PK 519/02, OSNP 2004/19/337) stwierdził, że „do wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 (wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących nauczycieli) w związku z art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela stosuje się tryb konsultacji wypowiedzenia z organizacją związkową określony w art. 38 Kodeksu pracy, jak również ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 41 Kodeksu pracy)”.

Odmienne stanowisko

Inaczej jednak Sąd Najwyższy ocenił możliwość wypowiedzenia nauczycielowi mianowanemu stosunku pracy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia w uchwale z 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06, OSNP 2007/7-8/89), w której stwierdził, że: „w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.”


Jak zauważył sąd w uzasadnieniu do uchwały, przewidziane w tym przepisie zakazy dotyczą wypowiadania umów o pracę, a zatem nie dotyczą wypowiadania stosunków pracy opartych na innych podstawach nawiązania pracy niż umowa o pracę. Oznacza to, że zakazy wypowiadania umów o pracę zawarte w art. 41 Kodeksu pracy nie dotyczą nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania.

Artykuł 41 Kodeksu pracy reguluje wyłącznie zakazy wypowiadania umów o pracę, a zatem niedopuszczalne jest jego zastosowanie posiłkowo do nauczycieli mianowanych.

Ponadto, zdaniem Sądu Najwyższego, możliwość rozwiązania z nauczycielem mianowanym umowy raz w roku (z końcem roku szkolnego) powoduje, że pracodawca nie mogąc zwolnić nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych mógłby naruszyć zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

PRZYKŁAD

W gimnazjum z powodu zmniejszenia liczby klas dyrektor szkoły zwolnił kilku nauczycieli. Wśród nich znalazły się osoby o wyższych kwalifikacjach i większym doświadczeniu zawodowym niż 2 nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych, którzy nie zostali zwolnieni tylko dlatego, że przebywali na tych urlopach. W takim przypadku, zdaniem Sądu Najwyższego, dochodzi do naruszenia zasady równego traktowania pracowników w stosunku do zwolnionych nauczycieli o wyższych kwalifikacjach i większym doświadczeniu zawodowym niż pracownicy przebywający na urlopach zdrowotnych.

Z przedstawionych powodów, dopuszczalne jest zdaniem Sądu Najwyższego wypowiedzenie umowy mianowanemu nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym.

Podobne stanowisko wyraził również Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 17 grudnia 2001 r. (I PKN 752/00, OSNP 2003/24/592) stwierdzając, że „przepis art. 41 Kodeksu pracy nie ma zastosowania do nauczycieli mianowanych”.

Wnioski

Odmienna od prezentowanego do niedawna poglądu uchwała Sądu Najwyższego dopuszczająca wypowiedzenie nauczycielowi mianowanemu stosunku pracy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia powinna wpłynąć na zmianę stanowiska w omawianej sprawie. Sądy pracy będą się zapewne kierowały w swoim orzecznictwie przedstawioną uchwałą. Daje ona zatem pracodawcom możliwość wypowiadania stosunków pracy nauczycielom mianowanym, którzy przebywają na urlopach zdrowotnych.

art. 5, art. 41, art. 73 Kodeksu pracy,

art. 20 ust. 1, art. 91c Karty Nauczyciela.

Joanna Skrobisz

radca prawny

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?