REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Termin udzielenia urlopu macierzyńskiego za okres po porodzie

Anna Szocińska

REKLAMA

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?
RADA 

Wniosek pracownicy, w którym wystąpiła o wypłatę zasiłku macierzyńskiego od 8 września, tj. od następnego dnia po urodzeniu dziecka, nie jest dla Państwa wiążący. Mają Państwo obowiązek wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 7 września, tzn. od dnia porodu. Za okres od 29 sierpnia do 6 września 2008 r. szpital, w którym przebywała pracownica, powinien wystawić jej zwolnienie lekarskie ZUS ZLA i na tej podstawie powinni Państwo za ten okres wypłacić jej wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Za okres choroby, która przypada na czas ciąży, pracownica ma prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy: wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.

Kodeks pracy, który reguluje zasady udzielania pracownikom urlopu macierzyńskiego, przewiduje możliwość wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę przed porodem. Za ten okres urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Możliwość skorzystania z wcześniejszego urlopu macierzyńskiego jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy.

Pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownica wystąpiła z pisemnym wnioskiem o urlop macierzyński, który ma być udzielony przed porodem. Jednak przepisy nie nakazują, aby wniosek o urlop macierzyński był pisemny. Przed porodem pracownica powinna dołączyć do wniosku o urlop macierzyński zaświadczenie lekarskie określające przewidywaną datę porodu oraz termin, od którego chce skorzystać z urlopu. Zaświadczenie lekarza ma znaczenie dla pracodawcy m.in. dlatego, że pracodawca może udzielić przed porodem pracownicy nie mniej niż 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego. Okres 2 tygodni pracodawca ustala na podstawie daty wynikającej z zaświadczenia lekarskiego o przewidywanej dacie porodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby lekarz wystawił pracownicy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu na 7 września 2008 r. i gdyby pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia, w którym przebywała w szpitalu - 29 sierpnia 2008 r., to nawet na podstawie zaświadczenia lekarza leczącego o przewidywanej dacie porodu nie mogłaby starać się o zasiłek macierzyński przed porodem. Do szpitala trafiła 29 sierpnia, a dziecko urodziła 7 września 2008 r., co oznacza, że wystąpiłaby o urlop macierzyński krótszy niż 2 tygodnie przed datą porodu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie mogą Państwo udzielić pracownicy urlopu macierzyńskiego i zasiłku z datą wsteczną. Z wnioskiem o urlop wystąpiła po porodzie. Natomiast pracownica mogła wystąpić o urlop i zasiłek przed przewidywaną datą porodu.

W tej sytuacji powinni Państwo zwrócić się do pracownicy albo bezpośrednio do szpitala, w którym była, o wystawienie zwolnienia lekarskiego na okres od 29 sierpnia do 6 września 2008 r. Na tej podstawie będzie jej przysługiwało wynagrodzenie chorobowe - jeżeli nie wykorzystała w tym roku kalendarzowym jeszcze 33 dni zwolnienia lekarskiego, lub zasiłek chorobowy od 34. dnia zwolnienia lekarskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

WAŻNE!

Urlop i zasiłek macierzyński pracownicy, która przed porodem nie korzystała z urlopu macierzyńskiego, przysługuje nie później niż od dnia porodu.

Dzień porodu jest pierwszym dniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego nawet w sytuacji, gdy jest to dzień wolny lub ustawowo wolny od pracy, np. święto lub niedziela.

Po urodzeniu dziecka pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński i nie musi składać wniosku o udzielenie tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlop i wypłacić zasiłek macierzyński za cały przysługujący jej okres.

Mają Państwo obowiązek wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od daty porodu, ale dopiero na podstawie skróconego aktu urodzenia dziecka i oświadczenia pracownicy, która z kolei dziecko urodziła.

Podstawa prawna:

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

W stosunku do niektórych ubezpieczonych od 1 czerwca 2024 roku będzie miało miejsce zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Dlaczego? Wszystko przez wysoką kwotę przeciętnego wynagrodzenia ogłoszoną na I kwartał 2024 roku. Jeśli jako emeryt lub rencista zarabiasz za dużo, musisz oddać część państwu.

Odprawa dla pracownika 2024 r. Termin wypłaty, wysokość, w jakich przypadkach

Odprawa dla pracownika 2024 r. temat ważny a często pomijany przez pracodawców. Pracownicy mają prawo do wielu odpraw, często jednak nie zdają sobie sprawy jakie kryteria trzeba spełnić. Należy pamiętać np. o limitach wypłacanych świadczeń czy stażu zatrudnienia, który często jest warunkiem koniecznym. Poniżej wykaz najczęściej wypłacanych świadczeń.

Wynagrodzenie minimalne pracowników w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. w zależności od wymiaru etatu – wyliczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje nie małe zmiany w płacy minimalnej. Resort chce, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że w I kwartale 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 8147,38​​​​​​​ zł. Tak więc na chwilę obecną minimalne wynagrodzenie wynosiłoby 4888 zł a nie 4300 jak ma to być od 1 lipca. Dobre i 500 zł więcej.

Dzień dziecka 2024: czego uczyć dzieci, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości?

Zbliża się 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy praca dzieci jest dozwolona? W wielu przypadkach tak - jest dozwolona, jednak czego uczyć dzieci w 2024 roku, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości? Duży wpływ na pracę dzieci ma edukacja, jednak tradycyjny model edukacji nie nadąża za dynamicznie zmieniającymi się realiami współczesnego rynku pracy i technologii.

REKLAMA

Rewolucja w zawodzie psychologa

Szykują się nie małe zmiany w zawodzie psychologa. Trwają prace nad projektem nowej ustawy. Będzie nowy samorząd psychologów, regionalna lista psychologów, dookreślenie czym są usługi psychologiczne i zaostrzenie odpowiedzialności zawodowej. MPiPS uważa, że w zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trzeba zaprowadzić zmiany, ponieważ aktualne regulacje są niezgodne z prawem UE. 

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

REKLAMA

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA