Kategorie

Termin udzielenia urlopu macierzyńskiego za okres po porodzie

Anna Szocińska
Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?
RADA 

Wniosek pracownicy, w którym wystąpiła o wypłatę zasiłku macierzyńskiego od 8 września, tj. od następnego dnia po urodzeniu dziecka, nie jest dla Państwa wiążący. Mają Państwo obowiązek wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 7 września, tzn. od dnia porodu. Za okres od 29 sierpnia do 6 września 2008 r. szpital, w którym przebywała pracownica, powinien wystawić jej zwolnienie lekarskie ZUS ZLA i na tej podstawie powinni Państwo za ten okres wypłacić jej wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.

UZASADNIENIE

Za okres choroby, która przypada na czas ciąży, pracownica ma prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy: wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.

Reklama

Kodeks pracy, który reguluje zasady udzielania pracownikom urlopu macierzyńskiego, przewiduje możliwość wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę przed porodem. Za ten okres urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Możliwość skorzystania z wcześniejszego urlopu macierzyńskiego jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy.

Pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownica wystąpiła z pisemnym wnioskiem o urlop macierzyński, który ma być udzielony przed porodem. Jednak przepisy nie nakazują, aby wniosek o urlop macierzyński był pisemny. Przed porodem pracownica powinna dołączyć do wniosku o urlop macierzyński zaświadczenie lekarskie określające przewidywaną datę porodu oraz termin, od którego chce skorzystać z urlopu. Zaświadczenie lekarza ma znaczenie dla pracodawcy m.in. dlatego, że pracodawca może udzielić przed porodem pracownicy nie mniej niż 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego. Okres 2 tygodni pracodawca ustala na podstawie daty wynikającej z zaświadczenia lekarskiego o przewidywanej dacie porodu.

Gdyby lekarz wystawił pracownicy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu na 7 września 2008 r. i gdyby pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia, w którym przebywała w szpitalu - 29 sierpnia 2008 r., to nawet na podstawie zaświadczenia lekarza leczącego o przewidywanej dacie porodu nie mogłaby starać się o zasiłek macierzyński przed porodem. Do szpitala trafiła 29 sierpnia, a dziecko urodziła 7 września 2008 r., co oznacza, że wystąpiłaby o urlop macierzyński krótszy niż 2 tygodnie przed datą porodu.

Reklama

Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie mogą Państwo udzielić pracownicy urlopu macierzyńskiego i zasiłku z datą wsteczną. Z wnioskiem o urlop wystąpiła po porodzie. Natomiast pracownica mogła wystąpić o urlop i zasiłek przed przewidywaną datą porodu.

W tej sytuacji powinni Państwo zwrócić się do pracownicy albo bezpośrednio do szpitala, w którym była, o wystawienie zwolnienia lekarskiego na okres od 29 sierpnia do 6 września 2008 r. Na tej podstawie będzie jej przysługiwało wynagrodzenie chorobowe - jeżeli nie wykorzystała w tym roku kalendarzowym jeszcze 33 dni zwolnienia lekarskiego, lub zasiłek chorobowy od 34. dnia zwolnienia lekarskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

WAŻNE!

Urlop i zasiłek macierzyński pracownicy, która przed porodem nie korzystała z urlopu macierzyńskiego, przysługuje nie później niż od dnia porodu.

Dzień porodu jest pierwszym dniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego nawet w sytuacji, gdy jest to dzień wolny lub ustawowo wolny od pracy, np. święto lub niedziela.

Po urodzeniu dziecka pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński i nie musi składać wniosku o udzielenie tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlop i wypłacić zasiłek macierzyński za cały przysługujący jej okres.

Mają Państwo obowiązek wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od daty porodu, ale dopiero na podstawie skróconego aktu urodzenia dziecka i oświadczenia pracownicy, która z kolei dziecko urodziła.

Podstawa prawna:

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?