REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkolenia pracowników, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe, elektroniczna dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia - to zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Jaki wpływ mają zmiany na pracowników oraz pracodawców - wyjaśnia ekspert.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2019 roku

Jakie zmiany dla pracowników i rodzin przewidziano na 2019 rok? Resort pracy przedstawił listę najważniejszych zmian w prawie, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Nowe zasady zatrudniania działaczy związkowych 2019 - uwagi Pracodawców RP

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Na podstawie znowelizowanej ustawy Rada Ministrów sporządziła projekt rozporządzenia dotyczący zasad zatrudniania działaczy związkowych. Jakie uwagi do projektu zgłaszają Pracodawcy RP?

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarobić więcej

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarabiać więcej niż przed okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przykładem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło będąca działaczem związkowym. Pracodawcy RP proponują inne rozwiązanie kwestii wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Ustalanie regulaminu wynagradzania - mniejsza rola związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2018 r. (sygn. akt K 26/15) uznał, że zasady wydawania regulaminów wynagradzania są zgodne z konstytucją. Jednak uzasadnieniem decyzji w razie braku porozumienia ze związkiem zawodowym zezwolił pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia pracownikom w umowach o pracę.

Fundusz Podnoszenia Kompetencji - pomysł Konfederacji Lewiatan

Konfederacja Lewiatan zaproponowała utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji. Dotychczasowe rozwiązania w postaci Zakładowego Funduszu Szkoleniowego (ZFS) i Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) nie zmieniły niskiego zaangażowania w szkolenia. Na czym polegałoby działanie Funduszu Podnoszenia Kompetencji?

TK: Obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania ze związkami zawodowymi

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o zgodności z Konstytucją przepisu Kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania z zakładową organizacją związkową.

Rewolucyjne zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 2019 r.

1 stycznia 2019 r., wejdą w życie największe od lat zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Co się zmieni?

Duże zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 1 stycznia 2019 r.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni będą mieli prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych - zakłada nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w ustawie o związkach zawodowych

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Urlop szkoleniowy - komu przysługuje, wymiar

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy. Jest on przewidziany w wymiarze od 6 do 21 dni roboczych, w zależności od rodzaju nauki.

Sprzeciw związku zawodowego w przypadku wypowiedzenia

Pracodawca ma obowiązek skonsultować zamiar rozwiązania umowy o pracę związkiem zawodowym, jeżeli pracownik zatrudniony na podstawie tej umowy korzysta z ich ochrony. Natomiast związek zawodowy może złożyć sprzeciw.

Związki zawodowe także dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Zleceniobiorcy i samozatrudnieni będą mogli tworzyć organizacje związkowe i wstępować do nich - wynika z projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Nowela ma zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie.

Modyfikacja zasad wynagradzania pracowników

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie. Pracodawca planujący modyfikacje zasad wynagradzania pracowników powinien dokonać zmiany regulaminu wynagradzania.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Zakres zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS

Świadczenia wypłacane ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych do wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Limit ten jest wspólny dla wszystkich świadczeń otrzymywanych przez podatnika w roku podatkowym.

Obowiązek zwrócenia się do zakładowej organizacji związkowej z pytaniem czy pracownik korzysta z jej obrony

W sytuacjach wskazanych w przepisach, pracodawca musi wystąpić do zakładowej organizacji związkowej o informację dotyczącą pracowników korzystających z jej obrony. W niektórych przypadkach pracodawca może być jednak zwolniony z tego obowiązku.

Zmiany w przyznawaniu środków na szkolenie pracowników

200 mln zł - tyle w 2017 r. ma do rozdysponowania Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Zmieniają się kryteria przyznawania tych środków - mają one trafić przede wszystkim do grup najbardziej zagrożonych bezrobociem.

Propozycje zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Eksperci z Konfederacji Lewiatan opracowali raport, w którym zawarli propozycje zmian w KFS.

Nie każdy od razu staje się Jamesem Bondem - jak dopasować ofertę rozwojową do pracownika?

Co łączy Jamesa Bonda, jego wstrząśnięte niezmieszane martini oraz dostarczane mu zabawki przez ekscentrycznego naukowca Q z zamawianiem, projektowaniem i realizacją szkoleń dla pracowników firmy? Otóż Bond wiedział, co zamawia. Badania pokazały, że wstrząśnięte martini było efektywniejsze w dezaktywacji nadtlenku wodoru niż mieszany drink, a oba były efektywniejsze niż czysty dżin lub wermut. Szkolenia natomiast zamawiamy i realizujemy w wersji „mieszanej”. Dlaczego tak się dzieje?

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i stażystów

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych ma umożliwić tworzenie i wstępowanie do związków zawodowych zleceniobiorców, usługodawców, samozatrudnionych a także stażystów oraz wolontariuszy. Projekt obecnie jest konsultowany.

Dłuższy urlop wypoczynkowy - 32 zamiast 26 dni

Związki zawodowe postulują o wydłużenie płatnego urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. OPZZ uzasadnia swą propozycję m.in. tym, że polscy pracownicy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Zrzeszanie się w związki zawodowe zleceniobiorców - zmiany w 2016 r.

Osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę, czyli zleceniobiorcy i samozatrudnieni będą miały prawo zrzeszania się w związkach zawodowych już w 2016 r. - zakłada projekt zmian ustawy o związkach zawodowych.

E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. uznał za niezgodne z Konstytucją ograniczenie prawa do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnienia. W związku z wykonaniem wyroku, do końca kwietnia 2016 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmian w ustawie o związkach zawodowych.

Ograniczenie praw związków zawodowych - projekt w Sejmie

Sejm zajmie się projektem dotyczącym ograniczenia praw związków zawodowych poprzez likwidację finansowania przez przedsiębiorcę etatów związkowych. Ponadto związki zawodowe miałyby obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego

Ustawa o związkach zawodowych określa prawo do zwolnienia od pracy zawodowej pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Konsultacja zwolnienia pracownika ze związkami zawodowymi

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę określone obowiązki, m.in. związane z zamiarem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia pracownikowi będącemu członkiem organizacji związkowej.

Utrata uprawnień związku zawodowego

Organizacja związkowa ma obowiązek wskazywania co kwartał liczbę związkowców. Co w przypadku, gdy organizacja związkowa nie miała uprawnień, a mimo to podjęła działania?

Pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego - podsumowanie

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 roku po raz pierwszy zebrała się Rada Dialogu Społecznego - nowe forum debaty pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem. Rada Dialogu Społecznego obowiązuje od 11 września br., zastąpiła Komisję Trójstronną.

Oczekiwania wobec Rady Dialogu Społecznego

Prezydent powołał 56 członków Rady Dialogu Społecznego. Konfederacja Lewiatan oczekuje od Rady Dialogu Społecznego głównie większej skuteczności w relacjach z rządem, a także merytorycznej debaty nad najważniejszymi sprawami, m.in. rozwojem szkolnictwa zawodowego, zmianą ustawy o związkach zawodowych, uporządkowaniem rynku pracy i wprowadzeniem jednolitego kontraktu o pracę.

Pieniądze na szkolenia dla pracowników bez względu na wiek od 2016 r.

W 2016 r. właściciele firm będą mogli uzyskać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) 200 mln zł na szkolenia swoich pracowników bez względu na wiek. Obecnie jest to możliwe, gdy przedsiębiorca zatrudnia osoby powyżej 45. roku życia. Sfinansować w ten sposób można studia, warsztaty i wszelkiego typu szkolenia, które przyczyniają się do podniesienia kwalifikacji pracowników.

TK rozpatrzy wniosek o ustalanie regulaminów wynagradzania

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Konfederacji Lewiatan o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

Szkolenia pracowników jako inwestycja

Inwestycje w rozwój zasobów ludzkich są postrzegane jako najkorzystniejsza lokata kapitału oraz czynnik zwiększający konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednocześnie programy szkoleniowe są bardzo często uważane za źródło marnotrawstwa, ze względu na ich niską efektywność lub brak informacji o wymiernych rezultatach szkoleń. Co zrobić aby proces szkoleniowy był dopasowany do biznesowych potrzeb organizacji, nie narażając jej na niepotrzebne koszty?

Związek zawodowy - definicja

Związek zawodowy to organizacja zrzeszająca pracowników w celu reprezentowania i obrony ich praw. Powstaje na mocy uchwały podjętej co najmniej przez 10 osób uprawnionych do jego utworzenia.

Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego

Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawo­dowych osób, którym przysługuje prawo zrzesza­nia się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.

Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?

Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady?

Ustawa o ubezpieczeniach grupowych w Sejmie

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zakłada złagodzenie zakazu pobierania wynagrodzenia związanego z zawieraniem grupowych umów ubezpieczenia. Spod zakazu wyłączono umowy zawarte na rachunek pracowników i członków ich rodzin oraz samorządów zawodowych lub związków zawodowych.

Renta szkoleniowa dla osób niezdolnych do pracy

Renta szkoleniowa przysługuje osobom niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Z danych ZUS wynika, że obecnie na rentach z tytułu niezdolności do pracy przebywa ok. miliona Polaków, a ich liczba stopniowo się zmniejsza.

Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Związki zawodowe dla muzyków

Do Trybunału Konstytucyjnego wniesiono pytanie prawne o możliwość tworzenia związków zawodowych przez muzyków. Prokurator Generalny wystąpił o umorzenie sprawy, gdyż już w czerwcu 2015 r. TK przesądził, że mają do tego prawo nie tylko pracownicy etatowi, ale i świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Rada Dialogu Społecznego - zadania i skład

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została 3 sierpnia 2015 r. podpisana przez Prezydenta RP. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład RDS?

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Komisja Trójstronna przestaje istnieć

Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego?

Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP

Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia.

Umowa szkoleniowa z pracownikiem - czas trwania

Umowa szkoleniowa z pracownikiem może zobowiązywać go do pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy przez określony czas od zakończenia szkolenia. Ile maksymalnie może trwać umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Co w przypadku, gdy pracownik nie dotrzyma wskazanego w umowie terminu?

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Regulaminy wynagradzania zaskarżone przez pracodawców

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uniemożliwiają pracodawcom ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

REKLAMA