reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

E-learning - w czym lepszy od stacjonarnych szkoleń dla pracowników?

E-learning, kojarzony z uczeniem na odległość (distance learning), wykorzystuje szereg metod umożliwiających skuteczne kształcenie online. O tym, że stanowi doskonałą alternatywę dla szkoleń tradycyjnych, świadczą przede wszystkim statystyki. Dla przykładu można wspomnieć, że w 1999 roku blisko 80% wszystkich szkoleń przyjmowało formę tradycyjną. Wystarczyło zaledwie 5 lat, by odsetek ten zmniejszył się aż do 35%. O rosnącej popularności e-learningu decydowały przede wszystkim kwestie finansowe. Zakup kursu on-line lub specjalnych oprogramowań okazał się znacznie tańszy od organizowania tradycyjnych szkoleń. Do tego doszły też inne kwestie, takie jak: atrakcyjność internetowych ofert szkoleniowych, czy możliwość ich dostosowania do autentycznych potrzeb firmy.

E-learning daje możliwości, których nie są w stanie zapewnić tradycyjne szkolenia dla pracowników. Jedną z najważniejszych zalet tej formy edukacji jest przede wszystkim mobilność, elastyczność i interaktywność. Możliwość wzięcia udziału w kursie, bez konieczności odchodzenia od biurka, w dogodnym dla siebie czasie, z całą pewnością stanowi nieocenioną wartość. Wszystko to przekłada się również na niższy koszt realizacji tego rodzaju szkoleń. Nie ma zatem potrzeby wynajmowania sal konferencyjnych, nie trzeba dojeżdżać we wskazane miejsce i zapewniać zakwaterowania, czy wyżywienia.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Dodatkową zaletą e-learningu jest także fakt, że pracownik szkoli się indywidualnie. To od niego zależy zatem, ile czasu poświęci na dane szkolenie, tak, aby ukończyć je z pozytywnym wynikiem. Nie jest więc uzależniony od pozostałych uczestników kursu, czy też samego szkoleniowca. Materiały i prezentacje można przeglądać na dowolnym urządzeniu mobilnym, w dogodnym dla siebie czasie. Do prezentowanego materiału można też powrócić w dowolnej chwili i powtarzać całe szkolenie lub tylko jego poszczególne fragmenty. Z całą pewnością stanowi to jedną z głównych zalet e-learningu. O atrakcyjności tego rodzaju szkoleń świadczą przede wszystkim takie elementy, jak gry, czy filmy, które w znacznym stopniu urozmaicają proces kształcenia.

Stacjonarne szkolenia grupowe bardzo często przyczyniają się do dezorganizacji pracy w firmie. Kursy online nie wymagają uczestnictwa wszystkich pracowników w tym samym czasie. Mogą oni odbywać szkolenia w terminach i porach, dogodnych zarówno dla nich samych, jak i dla firmy, w myśl jej sprawnego funkcjonowania i braku wspomnianej wcześniej dezorganizacji. Ze szkoleń przez Internet może korzystać dowolna liczba pracowników, a im jest ona większa, tym e-learning bardziej opłacalny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama