REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników/fot. Fotolia
E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

E-learning - w czym lepszy od stacjonarnych szkoleń dla pracowników?

E-learning, kojarzony z uczeniem na odległość (distance learning), wykorzystuje szereg metod umożliwiających skuteczne kształcenie online. O tym, że stanowi doskonałą alternatywę dla szkoleń tradycyjnych, świadczą przede wszystkim statystyki. Dla przykładu można wspomnieć, że w 1999 roku blisko 80% wszystkich szkoleń przyjmowało formę tradycyjną. Wystarczyło zaledwie 5 lat, by odsetek ten zmniejszył się aż do 35%. O rosnącej popularności e-learningu decydowały przede wszystkim kwestie finansowe. Zakup kursu on-line lub specjalnych oprogramowań okazał się znacznie tańszy od organizowania tradycyjnych szkoleń. Do tego doszły też inne kwestie, takie jak: atrakcyjność internetowych ofert szkoleniowych, czy możliwość ich dostosowania do autentycznych potrzeb firmy.

REKLAMA

Autopromocja

E-learning daje możliwości, których nie są w stanie zapewnić tradycyjne szkolenia dla pracowników. Jedną z najważniejszych zalet tej formy edukacji jest przede wszystkim mobilność, elastyczność i interaktywność. Możliwość wzięcia udziału w kursie, bez konieczności odchodzenia od biurka, w dogodnym dla siebie czasie, z całą pewnością stanowi nieocenioną wartość. Wszystko to przekłada się również na niższy koszt realizacji tego rodzaju szkoleń. Nie ma zatem potrzeby wynajmowania sal konferencyjnych, nie trzeba dojeżdżać we wskazane miejsce i zapewniać zakwaterowania, czy wyżywienia.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Dodatkową zaletą e-learningu jest także fakt, że pracownik szkoli się indywidualnie. To od niego zależy zatem, ile czasu poświęci na dane szkolenie, tak, aby ukończyć je z pozytywnym wynikiem. Nie jest więc uzależniony od pozostałych uczestników kursu, czy też samego szkoleniowca. Materiały i prezentacje można przeglądać na dowolnym urządzeniu mobilnym, w dogodnym dla siebie czasie. Do prezentowanego materiału można też powrócić w dowolnej chwili i powtarzać całe szkolenie lub tylko jego poszczególne fragmenty. Z całą pewnością stanowi to jedną z głównych zalet e-learningu. O atrakcyjności tego rodzaju szkoleń świadczą przede wszystkim takie elementy, jak gry, czy filmy, które w znacznym stopniu urozmaicają proces kształcenia.

Stacjonarne szkolenia grupowe bardzo często przyczyniają się do dezorganizacji pracy w firmie. Kursy online nie wymagają uczestnictwa wszystkich pracowników w tym samym czasie. Mogą oni odbywać szkolenia w terminach i porach, dogodnych zarówno dla nich samych, jak i dla firmy, w myśl jej sprawnego funkcjonowania i braku wspomnianej wcześniej dezorganizacji. Ze szkoleń przez Internet może korzystać dowolna liczba pracowników, a im jest ona większa, tym e-learning bardziej opłacalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki temu wszyscy pracownicy mają dostęp do systemu szkoleniowego z wielu miejsc na dobę. Umożliwia to dostosowanie czasu oraz miejsca szkolenia do indywidualnych preferencji jego uczestników. Nie ma sensu jednak zakup e-learningowych programów szkoleniowych w przypadku małej grupy uczestników. Poza tym, taka forma szkoleń najlepiej sprawdza się, kiedy grupa ta jest rozproszona, a zorganizowanie kursu w jednym miejscu i o jednej porze nie jest zadaniem łatwym. Warto również podkreślić, że internetowe programy szkoleniowe mogą być dostosowywane do indywidualnych wymagań firmy oraz modyfikowane na potrzeby jej rozwoju. Pracownicy doceniają możliwość korzystania z tak nowoczesnych narzędzi, które z całą pewnością zapewniają komfort mi oszczędność czasu.

Zobacz serwis: HRM

Czy są jakieś ograniczenia?

O nich też wypada przecież wspomnieć. A może nawet o tym, czego nie da się tak naprawdę zastąpić. W świetle dotychczasowych badań i wielkiego boomu na e-learning, który miał miejsce już jakiś czas temu, okazało się, że nic tak naprawdę nie jest w stanie do końca zastąpić czynnika ludzkiego. Tu należałoby zwrócić uwagę na perspektywę pracownika. Nie można zapominać bowiem o korzyściach, jakie daje możliwość pracy z grupą i integracja pracowników. Na to e-learning niestety nie pozwala. Kolejnym ograniczeniem mogą okazać się bariery technologiczne, takie jak zbytnie obciążenie sieci internetowej, czy brak dostępu do odpowiedniego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że e-learning wymaga od jego uczestników dużej motywacji i samodyscypliny, co nie zawsze okazuje się łatwym zadaniem.  

Podsumowując

E-learning to z całą pewnością nowatorska i ciekawa forma edukacji. Posiada też jednak swoje ograniczenia, przez co nie zawsze może wydawać się w pełni skuteczna. E-learning, mimo iż rozwija się w błyskawicznym tempie, nadal w naszym kraju rodzi swego rodzaju obawy. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę rosnącą dynamikę biznesu oraz nieustanny rozwój technologii, a co się z tym wiąże zmieniające się oczekiwania młodego pokolenia, należy przyznać, że z taką formą edukacji trzeba się po prostu zmierzyć. Warto jednak podkreślić, że decyzje o organizowaniu e-szkoleń w firmach powinny być dokładnie przemyślane. O sukcesie e-learningu świadczy przede wszystkim ocena jego przydatności oraz jakość kształcenia.

W tym przypadku taka forma edukacji nie różni się tak naprawdę niczym od tradycyjnych szkoleń organizowanych w firmach. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie e-learningu do naszej firmy, należałoby dokładnie przeanalizować jej potrzeby i na tej podstawie podjąć właściwe decyzje.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA