REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników/fot. Fotolia
E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

E-learning - w czym lepszy od stacjonarnych szkoleń dla pracowników?

E-learning, kojarzony z uczeniem na odległość (distance learning), wykorzystuje szereg metod umożliwiających skuteczne kształcenie online. O tym, że stanowi doskonałą alternatywę dla szkoleń tradycyjnych, świadczą przede wszystkim statystyki. Dla przykładu można wspomnieć, że w 1999 roku blisko 80% wszystkich szkoleń przyjmowało formę tradycyjną. Wystarczyło zaledwie 5 lat, by odsetek ten zmniejszył się aż do 35%. O rosnącej popularności e-learningu decydowały przede wszystkim kwestie finansowe. Zakup kursu on-line lub specjalnych oprogramowań okazał się znacznie tańszy od organizowania tradycyjnych szkoleń. Do tego doszły też inne kwestie, takie jak: atrakcyjność internetowych ofert szkoleniowych, czy możliwość ich dostosowania do autentycznych potrzeb firmy.

REKLAMA

Autopromocja

E-learning daje możliwości, których nie są w stanie zapewnić tradycyjne szkolenia dla pracowników. Jedną z najważniejszych zalet tej formy edukacji jest przede wszystkim mobilność, elastyczność i interaktywność. Możliwość wzięcia udziału w kursie, bez konieczności odchodzenia od biurka, w dogodnym dla siebie czasie, z całą pewnością stanowi nieocenioną wartość. Wszystko to przekłada się również na niższy koszt realizacji tego rodzaju szkoleń. Nie ma zatem potrzeby wynajmowania sal konferencyjnych, nie trzeba dojeżdżać we wskazane miejsce i zapewniać zakwaterowania, czy wyżywienia.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Dodatkową zaletą e-learningu jest także fakt, że pracownik szkoli się indywidualnie. To od niego zależy zatem, ile czasu poświęci na dane szkolenie, tak, aby ukończyć je z pozytywnym wynikiem. Nie jest więc uzależniony od pozostałych uczestników kursu, czy też samego szkoleniowca. Materiały i prezentacje można przeglądać na dowolnym urządzeniu mobilnym, w dogodnym dla siebie czasie. Do prezentowanego materiału można też powrócić w dowolnej chwili i powtarzać całe szkolenie lub tylko jego poszczególne fragmenty. Z całą pewnością stanowi to jedną z głównych zalet e-learningu. O atrakcyjności tego rodzaju szkoleń świadczą przede wszystkim takie elementy, jak gry, czy filmy, które w znacznym stopniu urozmaicają proces kształcenia.

Stacjonarne szkolenia grupowe bardzo często przyczyniają się do dezorganizacji pracy w firmie. Kursy online nie wymagają uczestnictwa wszystkich pracowników w tym samym czasie. Mogą oni odbywać szkolenia w terminach i porach, dogodnych zarówno dla nich samych, jak i dla firmy, w myśl jej sprawnego funkcjonowania i braku wspomnianej wcześniej dezorganizacji. Ze szkoleń przez Internet może korzystać dowolna liczba pracowników, a im jest ona większa, tym e-learning bardziej opłacalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki temu wszyscy pracownicy mają dostęp do systemu szkoleniowego z wielu miejsc na dobę. Umożliwia to dostosowanie czasu oraz miejsca szkolenia do indywidualnych preferencji jego uczestników. Nie ma sensu jednak zakup e-learningowych programów szkoleniowych w przypadku małej grupy uczestników. Poza tym, taka forma szkoleń najlepiej sprawdza się, kiedy grupa ta jest rozproszona, a zorganizowanie kursu w jednym miejscu i o jednej porze nie jest zadaniem łatwym. Warto również podkreślić, że internetowe programy szkoleniowe mogą być dostosowywane do indywidualnych wymagań firmy oraz modyfikowane na potrzeby jej rozwoju. Pracownicy doceniają możliwość korzystania z tak nowoczesnych narzędzi, które z całą pewnością zapewniają komfort mi oszczędność czasu.

Zobacz serwis: HRM

Czy są jakieś ograniczenia?

O nich też wypada przecież wspomnieć. A może nawet o tym, czego nie da się tak naprawdę zastąpić. W świetle dotychczasowych badań i wielkiego boomu na e-learning, który miał miejsce już jakiś czas temu, okazało się, że nic tak naprawdę nie jest w stanie do końca zastąpić czynnika ludzkiego. Tu należałoby zwrócić uwagę na perspektywę pracownika. Nie można zapominać bowiem o korzyściach, jakie daje możliwość pracy z grupą i integracja pracowników. Na to e-learning niestety nie pozwala. Kolejnym ograniczeniem mogą okazać się bariery technologiczne, takie jak zbytnie obciążenie sieci internetowej, czy brak dostępu do odpowiedniego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że e-learning wymaga od jego uczestników dużej motywacji i samodyscypliny, co nie zawsze okazuje się łatwym zadaniem.  

Podsumowując

E-learning to z całą pewnością nowatorska i ciekawa forma edukacji. Posiada też jednak swoje ograniczenia, przez co nie zawsze może wydawać się w pełni skuteczna. E-learning, mimo iż rozwija się w błyskawicznym tempie, nadal w naszym kraju rodzi swego rodzaju obawy. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę rosnącą dynamikę biznesu oraz nieustanny rozwój technologii, a co się z tym wiąże zmieniające się oczekiwania młodego pokolenia, należy przyznać, że z taką formą edukacji trzeba się po prostu zmierzyć. Warto jednak podkreślić, że decyzje o organizowaniu e-szkoleń w firmach powinny być dokładnie przemyślane. O sukcesie e-learningu świadczy przede wszystkim ocena jego przydatności oraz jakość kształcenia.

W tym przypadku taka forma edukacji nie różni się tak naprawdę niczym od tradycyjnych szkoleń organizowanych w firmach. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie e-learningu do naszej firmy, należałoby dokładnie przeanalizować jej potrzeby i na tej podstawie podjąć właściwe decyzje.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA