REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powrót do pracy po przebyciu COVID-19 - postawa pracodawcy

Powrót do pracy po przebyciu COVID-19 - jaka jest postawa pracodawcy względem pracownika będącego ozdrowieńcem? Sprawdź wyniki badania.

Work-life balance a produktywność

Work-life balance wpływa na produktywność pracowników. Unia Europejska proponuje uregulowanie prawa do bycia offline.

Przestrzeganie norm czasu pracy przy pracy zdalnej

Czas pracy zdalnej - czy możliwe jest zagwarantowanie przestrzegania norm czasu pracy?

Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

Kasa zapomogowo-pożyczkowa u pracodawcy - nowe przepisy

Kasa zapomogowo-pożyczkowa u pracodawcy - będą nowe przepisy. Powstał projekt ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych.

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - zmiany

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - będą nowe przepisy pozwalający pracodawcy na kontrolę stanu trzeźwości pracowników. Jakie zmiany wejdą w życie?

Polski Ład z punktu widzenia pracodawcy [ANALIZA]

Polski Ład czyli oskładkowanie wszystkich umów, elastyczna praca, praca zdalna, wyrównanie wynagrodzeń - co na to pracodawcy? Analiza założeń nowego ładu.

Czym jest mafia nadgodzinowa?

Mafia nadgodzinowa - co to oznacza dla pracodawcy? Ile firma może stracić przez mafię nadgodzinową?

Długa praca powoduje rocznie 745 tys. zgonów na świecie

Długa praca powoduje rocznie aż 745 tys. przedwczesnych zgonów na świecie - podaje WHO. Na co najczęściej umierają przepracowane osoby?

Dwie umowy o pracę - składki ZUS

Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

Badanie trzeźwości pracownika 2021

Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

Godziny pracy 2021

Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

Szczepienia w pracy przeciwko COVID - jak się zapisać?

Szczepienia w pracy przeciwko COVID-19 - dla kogo? Jaka szczepionka będzie udostępniana? Kiedy zaczną się szczepienia w zakładach pracy? Jak się zapisać?

EVP w okresie niepewności rynkowej

EVP czyli Employee Value Proposition a okres niepewności rynkowej - dlaczego warto je zrewidować?

Regulamin social media dla pracowników - co to jest?

Regulamin social media dla pracowników określa wewnątrzzakładową politykę mediów społecznościowych. Co to jest? Co należy uregulować? Czego pracodawca powinien unikać? Jakie mogą być konsekwencje złamania regulaminu przez pracownika?

Czy pracodawcy chcą tworzyć punkty szczepień?

Punkty szczepień w pracy mają przyspieszyć szczepienia w Polsce. Czy pracodawcy chcą je tworzyć? Czy mogą namawiać do szczepień?

Szczepienia w zakładach pracy dużym wyzwaniem

Szczepienia w zakładach pracy są dużym wyzwaniem dla pracodawców. Problem może stanowić brak dostępności osób kwalifikujących na szczepienia i wykonujących szczepienia, a także organizacja punktu szczepień oraz systemu zamawiania szczepionek.

Nowy pracodawca - termin na wdrożenie PPK

Termin na wdrożenie PPK dla nowego pracodawcy jest inny niż 23 kwietnia 2021 r. Pracodawca, który rozpoczął działalność w 2021 r., sam oblicza kiedy musi podpisać umowę o zarządzanie PPK. Jakie są uprawnienia mikroprzedsiębiorcy? Jak PPE wpływa na PPK?

Bon gastronomiczny - co to jest?

Bon gastronomiczny - co to jest? Ile może wynosić jego kwota? Jakie firmy otrzymają bon od państwa?

Hiszpania wprowadza 4 dni pracy w tygodniu

4 dni pracy w tygodniu wprowadza testowo Hiszpania. Nie zmniejszy przy tym wynagrodzenia ani etatu. Kiedy ruszy ten rewolucyjny pilotaż?

Kiedy dyżur pozazakładowy stanowi czas pracy?

Dyżur pozazakładowy to czas pracy tylko wtedy, gdy nałożone na pracownika ograniczenia bardzo znacząco wpływają na jego zdolność do zarządzania w tym okresie czasem wolnym. Określenie czy dyżur stanowi czas pracy czy okres odpoczynku należy do sądu krajowego. Co z wynagrodzeniem za dyżur?

Ochrona sygnalistów w firmie - korzyści dla pracodawców

Ochrona sygnalistów w firmie to również korzyści dla pracodawców. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2021 roku

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2021 roku nastąpi w niedzielę 28 marca. Co z osobami, wykonującymi pracę w nocy?

Szczepienia na COVID-19 - czy pracodawca może zmusić?

Szczepienia na COVID-19 zapewniają bezpieczeństwo w pracy. Czy pracodawca może zmusić do szczepień? Co na to Kodeks pracy?

Kontrola zwolnienia lekarskiego a nieobecność pracownika

Kontrola zwolnienia lekarskiego przeprowadzana jest przez ZUS albo pracodawcę. Kontrola L4 polega na zbadaniu zgodnego z celem jego wykorzystywania. Co w przypadku nieobecności pracownika w domu? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Czy pracodawca może rozwiązać umowę?

Kodeks pracy 2021 - zmiany

Kodeks pracy w 2021 roku mogą czekać zmiany. Praca zdalna wymaga uregulowania przez prawo pracy. Wszystko, co musisz wiedzieć z zakresu prawa pracy w 2021 r. zawiera poniższy artykuł. Jakie są zasady wykonywania pracy w czasie kwarantanny i izolacji? Jaki jest czas pracy w 2021 r.? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2021 r. i jakie są skutki prawne zmiany jego wysokości? Na czym polega rejestracja umów o dzieło? Jaka jest wysokość odpisu na ZFŚS w 2021 roku?

Kiedy spóźnienie to katastrofa, a kiedy normalna sprawa?

Spóźnienie może stanowić katastrofę biznesową, a w innej sytuacji może być normalną sprawą. Kiedy można pozwolić sobie na spóźnienie, a kiedy jest to nie do przyjęcia? Co to jest kultura monochroniczna i polichroniczna?

12-miesięczny okres rozliczeniowy - jak wprowadzić?

12-miesięczny okres rozliczeniowy przewidziany jest przepisami Kodeksu pracy. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie na czas epidemii koronawirusa. Co to znaczy, że okres rozliczeniowy zostaje wydłużony do 12 miesięcy? Kiedy można go wprowadzić? Jak to zrobić w czasie epidemii COVID-19?

PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?

PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Odrabianie godzin pracy za czas przestoju

Odrabianie godzin pracy za czas przestoju spowodowanego COVID-19 stosowane jest przez niektórych pracodawców. Czy pracownik może pracować 12 godzin dziennie, co daje 68 godzin tygodniowo? Czy można powierzyć pracownikowi inną pracę na czas przestoju?

Czy pracodawca może zmusić do szczepienia na COVID-19?

Szczepionka na COVID-19 to ostatnio bardzo popularny temat. Dotyczy także pracy. Powstaje bowiem pytanie - czy pracodawca może zmusić swoich pracowników do szczepienia? Czy ma do tego prawo? Czy obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy uzasadnia takie polecenie?

Maseczki w miejscu pracy - co na to prawo?

Maseczki w miejscu pracy mają zapobiegać zakażeniom. Czy pracodawca może zwolnić pracowników od obowiązku zasłaniania ust i nosa? Co na to prawo?

Płatnik zasiłków 2021

Płatnik zasiłków w 2021 r. to albo ZUS albo pracodawca, jeśli na dzień 30 listopada 2020 r. do ubezpieczenia społecznego zgłosi minimum 21 osób. Wówczas to pracodawca przejmuje obowiązek wypłaty zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich, wyrównawczych i świadczeń rehabilitacyjnych. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych? Ile wynosi wynagrodzenie dla płatnika zasiłków?

Pracodawca sam zdecyduje o maseczkach w pracy

Maseczki w pracy miały być obowiązkowe w miejscu pracy wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba. Nowe rozporządzenie zakłada, że to pracodawca sam zdecyduje, czy pracownicy muszą nosić maseczki.

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

Maksymalny czas pracy maszynisty

Powstał projekt ustawy o czasie pracy maszynistów. Zgodnie z proponowanymi przepisami maszynista zatrudniony na podstawie umowy o pracę może maksymalnie pracować 8 godzin na dobę i przeciętne 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, przy czym okres rozliczeniowy może mieć nie więcej niż 2 miesiące.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020

Zmiana czas z letniego na zimowy nastąpi w październiku 2020 r. Kiedy dokładnie? Czy w związku z powstaniem dodatkowej godziny do przepracowania, powstaje automatycznie praca w godzinach nadliczbowych? Jak rekompensować wystąpienie godziny nadliczbowej?

Jak koronawirus zmienił rynek pracy?

Koronawirus niewątpliwie zmienił rynek pracy. Czy nadal jest to rynek pracownika? A może teraz prym wiodą pracodawcy? Okazuje się, że nie jest to takie czarno-białe.

Wymiar czasu pracy 2021

Wymiar czasu pracy w 2021 r. - czas pracy liczymy w dniach roboczych i godzinach pracy. Ile godzin pracy i dni roboczych jest w 2021 r.? Tabela przedstawia czas pracy w poszczególnych miesiącach.

Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami?

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale może również wpływać na obniżenie wydajności pracownika. Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić zdrowymi nawykami? Co zrobić, aby chęć zapalenia nie zaburzała planu dnia?

7 zmian w pracy kierowcy od 20 sierpnia 2020 r. (Pakiet mobilności)

Pierwsze zmiany z Pakietu mobilności obowiązują od 20 sierpnia 2020 r. Do 7 nowych regulacji dotyczących pracy kierowcy należą m.in.: obowiązkowy powrót kierowcy do bazy co 4 tygodnie, wymogi do wykorzystania dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, zakaz odbierania odpoczynków tygodniowych regularnych w kabinie pojazdu, możliwość przedłużenia czasu jazdy o maksymalnie 1 lub 2 godziny przy powrocie do bazy czy nowe wyłączenia dotyczące tachografu.

Czas pracy w 2021 – tabela wymiaru czasu pracy

Wymiar czasu pracy w 2021 r. wyniesie 2016 godzin. Dwa święta wypadają w sobotę, a więc każde z nich obniża czas pracy o 8 godzin. Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2021 r.?

Jak liczyć 6 miesięcy pracy cudzoziemca na oświadczeniu?

Obcokrajowiec wykonujący w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może robić to maksymalnie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak liczyć 6 miesięcy pracy na oświadczeniu?

Czas pracy w 2020 r. – tabela wymiaru czasu pracy

Czas pracy w 2020 r. przedstawia poniższa tabela. Zgodnie z Kodeksem Pracy maksymalna liczba godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracującym wynosi 8 godzin – czyli 40 tygodniowo. Wymiar czasu pracy w 2020 r. różni się jednak od tego z lat poprzednich. Sprawdź, ile dni będzie trzeba przepracować w tym roku i kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop.

Kto jest pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych? - wyrok TSUE

TSUE w wyroku z dnia 16 lipca 2020 r. w sprawie C-610/18 orzekł, że pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców. Pracodawcą jest więc ten podmiot, który spełnia 3 wymienione warunki.

Pracodawca jako administrator danych zawartych w dokumentacji pracowniczej

Pracodawca jako administrator danych zawartych w dokumentacji pracowniczej nie musi prosić pracownika o zgodę na przetwarzanie jego danych. Jeśli w aktach osobowych znajdują się dane zebrane w sposób niezgodny z prawem, pracodawca musi je usunąć.

Lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności a przywileje w pracy

Pracownik niepełnosprawny jest w sposób szczególny chroniony przez prawo pracy. Jakie przywileje ma osoba posiadająca orzeczenie o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności?

REKLAMA