Kategorie

Czym jest mafia nadgodzinowa?

Eq system sp. z o.o.
eksperci w zakresie zarządzania procesami produkcji i zarządzania personelem
Łukasz Zaborowski
ekspert i HR manager w eq system
Czym jest mafia nadgodzinowa?
Mafia nadgodzinowa - co to oznacza dla pracodawcy? Ile firma może stracić przez mafię nadgodzinową?

Nadgodziny a mafia nadgodzinowa

Standardowy dzień pracy trwa 8 godzin i, na gruncie polskim, nic na razie nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Eksperci nie uważają, by skracanie dnia pracy było działaniem, którego polski rynek pracy najbardziej potrzebuje. Wiele w tym racji, bo obecnie najbardziej palącym problemem wydaje się praca w nadgodzinach. Pracownicy pracują jednak w godzinach nadliczbowych z różnych powodów – jedni dlatego, że zadań mają więcej niż czasu na ich zrealizowanie , inni – bo chcą więcej zarobić. Czy ta druga grupa nagina w tym celu przepisy? Nie powinna, ale często to robi - może też w Twoim przedsiębiorstwie. Sprawdź, czy nie masz u siebie mafii nadgodzinowej.

Praca w nadgodzinach - kto?

Polscy przedsiębiorcy stoją przed nie lada wyzwaniem. Globalny trend odnośnie skracania dnia pracy rośnie, tymczasem w Polsce trzeba się najpierw zmierzyć z dokładnie odwrotnym zjawiskiem – pracą w nadgodzinach. Badania pokazują, że nadgodzin jest tym więcej, im wyższe stanowisko zajmują pracownicy. Po godzinach pracuje 42% specjalistów, ale już 65% kadry zarządzającej – kierownicy, dyrektorzy, prezesi. Dominuje branża produkcyjna, obsługa klienta i rozwój biznesu. W kontekście mafii nadgodzinowej ważne jest jednak to, by nie patrzeć na wszystkie takie przypadki przez pryzmat oszustwa. Wiele z nich wynika po prostu z nadmiaru zadań oraz konieczności zarządzania licznym zespołem. Kiedy więc nabrać podejrzeń, że w organizacji działa mafia nadgodzinowa?

Czym jest mafia nadgodzinowa?

O mafii nadgodzinowej mówimy wtedy, gdy grupa pracowników umówiła się, by specjalnie wydłużać czas wykonania obowiązków i obniżać swoją efektywność, by móc kończyć zlecenia w dodatkowo płatnych godzinach nadliczbowych. Skuteczność takiej grupy jest dużo większa niż pojedynczych pracowników. Już kilka tak zorganizowanych osób, które postanowiły dopuszczać się takich nadużyć, naraża przedsiębiorstwo na ogromne straty finansowe, szkodzi jego reputacji oraz obniża morale pozostałych, uczciwie pracujących pracowników. Kwoty, jakie może stracić firma wahają się od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkunastu milionów złotych.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Skarbowiec
    2021-05-20 14:08:01
    W administracji skarbowej jest dokładnie na odwrót. Jak mafia zachowuje się Państwo, które zmniejsza zatrudnienie, zwiększa ilość zadań, a za nadgodziny nie płaci. Można je odebrać, ale to iluzja, gdyż przy tej ilości zadań nie ma kiedy. Więc zostaje zostawanie w pracy po godzinach bez rejestracji i ******** ku chwale Ojczyzny.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?