REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia

Ewa Ryś

REKLAMA

Osoba, która chce otrzymać świadczenie emerytalne rentowe lub jeden z zasiłków musi w tym celu złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W jakim czasie ZUS musi podjąć decyzje.

Decyzja w sprawie przyznania świadczenia

Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się w ZUS na podstawie wniosku zainteresowanego. Wnioski można zgłaszać w organie rentowym bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek. Osoba zainteresowana może również w tym celu ustanowić pełnomocnika.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zasadą jest, że organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. Trzydziestodniowy termin płynie od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Dzień, w którym nastąpi wyjaśnienie ostatniej okoliczności nie jest uwzględniany przy obliczaniu tego terminu.

Przepisy szczegółowo określają termin wydania pierwszej decyzji. Natomiast kolejne decyzje powinny być wydawane zgodnie z zasadami o załatwianiu spraw określonych w postępowaniu administracyjnym. Organ rentowy ma obowiązek załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Wydanie decyzji powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Co kryje się pod pojęciem „wyjaśnienia ostatniej okoliczności”

Przez pojecie „wyjaśnienia ostatniej okoliczności” należy rozumieć rozstrzygnięcie ostatniej kwestii koniecznej do ustalenia uprawnień lub braku uprawnień wnioskodawcy. Przy czym zasadą powinno być, że w przypadku pozytywnego ustalenia prawa do świadczenia, organ rentowy powinien wydać decyzję jak najszybciej, bez konieczności upływu 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

W dniu 1 lipca 2004 roku wszedł w życie przepis, który określił  - jako dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności – dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.  W razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Autopromocja

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r. z serwisem online

Kup książkę:

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r. z serwisem online

Długo oczekujesz na wypłatę świadczenia? Wnieś ponaglenie >>>

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mika
  2021-08-09 13:15:32
  W ZUS złożone wszystkie potrzebne dokumenty do obliczenia i wypłaty świadczenia emerytalnego. Po prawie dwóch miesiącach przychodzi informacja,aby złożyć oświadczenie z prośbą do ZUS o uruchomienie środków w celu wypłaty emerytury. Hipokryzja i skandal !!!! To niby ZUS liczył,że z głodu się umrze po miesiącu,a tym bardziej po dwóch,bo pracowało się 40 lat na co ZUS miał dokumentację wraz z ostatnim świadectwem pracy?
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • pacjent onkologiczny
  2021-09-26 14:22:17
  Renta. Wniosek złożony 9 tygodni temu. Decyzja orzecznika 4 tygodnie temu. I ciągle nie ma decyzji i terminu wypłaty. Czekają aż umrę? .
  8
 • Olek
  2021-11-03 12:11:47
  To znaczy, że po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury-trzeba złożyć do ZUS-u jeszcze łaskawą prośbę o wypłatę świadczenia ??? To jest chore i według mnie to powinno być zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich jako ewidentnie obrażająca emeryta praktyka ZUS-u.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zawieszona
  2021-10-02 14:01:18
  Renta przedłużenie świadczenia. Wniosek z pełna dok. złożony 3,5 mca temu. Do dziś żadnej informacji, wezwania na komisję , żadnego wezwania do uzupełnienia wniosku NIC , głucho cicho . A przecież teoretycznie mają łatwiej bo maja już wszystko z poprzedniego świadczenia.
  3
 • Margolcia
  2022-02-26 12:13:25
  Dziewiąty tydzień czekam na info o przyznaniu renty. Wszystkie wymagane dokumenty złożone wraz z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy. Z czego mam się utrzymać czekając tak długo? Czy ktoś wreszcie zobaczy co dzieje się w ZUS. Teraz pracują po siedem godzin i w tym przerwa śniadaniowa. Żyć nie umierać.
  0
 • kin
  2021-10-25 12:25:23
  Dokumenty złożone pół roku temu o rentę, nadal cisza
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • jj
  2022-10-04 11:45:16
  Brak dokładnego określenia terminu,,wyjaśnienia ostatniej okoliczności" i jest to celowe ,aby umożliwić ZUSowi manipulacje i własne bezprawne interpretacje.
  0
 • Balbinka
  2022-02-25 17:04:57
  29 grudnia 2021r.złożyłam do ZUS wniosek wraz ze stosownymi dodumentami, o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Orzeczenie przez orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, zostało wydane 22.11.2021 a następnie decyzją z dnia 04.01.2022r. W dniu 07.02.2022r stawiłam się w oddziale ZUS celem wyjaśnienia jak długo mam oczekiwać na przyznanie mi w/w świadczenia .Dowiedziałam się iż moje dokumenty są zebrane i oczekują tylko na podpis akceptacji. Od mojej wizyty minęło już 18 dni... i nic, żadnej informacji. Czy organ rentowy specjalnie nie przedłuża sprawy?
  2
 • Kuba
  2022-10-04 15:21:52
  Złożyłem wniosek 5 września tego roku dziś mamy 4 października i cisza a poprzednia decyzja pozytywna i też nic mi nie przysłali żadnego wezwania na komisje nic cisza a kolejne decyzję powinno wydać się bez konieczności upływu 30 dni
  0
 • Darecki
  2022-11-09 17:52:08
  W ZUS zlożone dokumenty .Czekam czekam... Po 7miesiącach decyzja że jestem już rencistą od 7 miesięcy.. Szok gdy dostałem wyrównanie . Warto było czekać.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA