Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja w sprawie przyznania świadczenia
Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się w ZUS na podstawie wniosku zainteresowanego. Wnioski można zgłaszać w organie rentowym bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek. Osoba zainteresowana może również w tym celu ustanowić pełnomocnika.
REKLAMA
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
Zasadą jest, że organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. Trzydziestodniowy termin płynie od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Dzień, w którym nastąpi wyjaśnienie ostatniej okoliczności nie jest uwzględniany przy obliczaniu tego terminu.
Przepisy szczegółowo określają termin wydania pierwszej decyzji. Natomiast kolejne decyzje powinny być wydawane zgodnie z zasadami o załatwianiu spraw określonych w postępowaniu administracyjnym. Organ rentowy ma obowiązek załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Wydanie decyzji powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Co kryje się pod pojęciem „wyjaśnienia ostatniej okoliczności”
Przez pojecie „wyjaśnienia ostatniej okoliczności” należy rozumieć rozstrzygnięcie ostatniej kwestii koniecznej do ustalenia uprawnień lub braku uprawnień wnioskodawcy. Przy czym zasadą powinno być, że w przypadku pozytywnego ustalenia prawa do świadczenia, organ rentowy powinien wydać decyzję jak najszybciej, bez konieczności upływu 30 dni.
W dniu 1 lipca 2004 roku wszedł w życie przepis, który określił - jako dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności – dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego. W razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Długo oczekujesz na wypłatę świadczenia? Wnieś ponaglenie >>>
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Podstawa prawna:
- Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 1960 Nr 30, poz. 168 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA