REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia

Ewa Ryś
Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia? /Fot. Fotolia
Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która chce otrzymać świadczenie emerytalne rentowe lub jeden z zasiłków musi w tym celu złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W jakim czasie ZUS musi podjąć decyzje.

Decyzja w sprawie przyznania świadczenia

Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się w ZUS na podstawie wniosku zainteresowanego. Wnioski można zgłaszać w organie rentowym bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek. Osoba zainteresowana może również w tym celu ustanowić pełnomocnika.

Autopromocja

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zasadą jest, że organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. Trzydziestodniowy termin płynie od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Dzień, w którym nastąpi wyjaśnienie ostatniej okoliczności nie jest uwzględniany przy obliczaniu tego terminu.

Przepisy szczegółowo określają termin wydania pierwszej decyzji. Natomiast kolejne decyzje powinny być wydawane zgodnie z zasadami o załatwianiu spraw określonych w postępowaniu administracyjnym. Organ rentowy ma obowiązek załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Wydanie decyzji powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Co kryje się pod pojęciem „wyjaśnienia ostatniej okoliczności”

Przez pojecie „wyjaśnienia ostatniej okoliczności” należy rozumieć rozstrzygnięcie ostatniej kwestii koniecznej do ustalenia uprawnień lub braku uprawnień wnioskodawcy. Przy czym zasadą powinno być, że w przypadku pozytywnego ustalenia prawa do świadczenia, organ rentowy powinien wydać decyzję jak najszybciej, bez konieczności upływu 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

W dniu 1 lipca 2004 roku wszedł w życie przepis, który określił  - jako dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności – dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.  W razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Długo oczekujesz na wypłatę świadczenia? Wnieś ponaglenie >>>

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(29)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mika
  2021-08-09 13:15:32
  W ZUS złożone wszystkie potrzebne dokumenty do obliczenia i wypłaty świadczenia emerytalnego. Po prawie dwóch miesiącach przychodzi informacja,aby złożyć oświadczenie z prośbą do ZUS o uruchomienie środków w celu wypłaty emerytury. Hipokryzja i skandal !!!! To niby ZUS liczył,że z głodu się umrze po miesiącu,a tym bardziej po dwóch,bo pracowało się 40 lat na co ZUS miał dokumentację wraz z ostatnim świadectwem pracy?
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • pacjent onkologiczny
  2021-09-26 14:22:17
  Renta. Wniosek złożony 9 tygodni temu. Decyzja orzecznika 4 tygodnie temu. I ciągle nie ma decyzji i terminu wypłaty. Czekają aż umrę? .
  8
 • Olek
  2021-11-03 12:11:47
  To znaczy, że po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury-trzeba złożyć do ZUS-u jeszcze łaskawą prośbę o wypłatę świadczenia ??? To jest chore i według mnie to powinno być zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich jako ewidentnie obrażająca emeryta praktyka ZUS-u.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zawieszona
  2021-10-02 14:01:18
  Renta przedłużenie świadczenia. Wniosek z pełna dok. złożony 3,5 mca temu. Do dziś żadnej informacji, wezwania na komisję , żadnego wezwania do uzupełnienia wniosku NIC , głucho cicho . A przecież teoretycznie mają łatwiej bo maja już wszystko z poprzedniego świadczenia.
  3
 • Margolcia
  2022-02-26 12:13:25
  Dziewiąty tydzień czekam na info o przyznaniu renty. Wszystkie wymagane dokumenty złożone wraz z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy. Z czego mam się utrzymać czekając tak długo? Czy ktoś wreszcie zobaczy co dzieje się w ZUS. Teraz pracują po siedem godzin i w tym przerwa śniadaniowa. Żyć nie umierać.
  0
 • kin
  2021-10-25 12:25:23
  Dokumenty złożone pół roku temu o rentę, nadal cisza
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • jj
  2022-10-04 11:45:16
  Brak dokładnego określenia terminu,,wyjaśnienia ostatniej okoliczności" i jest to celowe ,aby umożliwić ZUSowi manipulacje i własne bezprawne interpretacje.
  0
 • Balbinka
  2022-02-25 17:04:57
  29 grudnia 2021r.złożyłam do ZUS wniosek wraz ze stosownymi dodumentami, o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Orzeczenie przez orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, zostało wydane 22.11.2021 a następnie decyzją z dnia 04.01.2022r. W dniu 07.02.2022r stawiłam się w oddziale ZUS celem wyjaśnienia jak długo mam oczekiwać na przyznanie mi w/w świadczenia .Dowiedziałam się iż moje dokumenty są zebrane i oczekują tylko na podpis akceptacji. Od mojej wizyty minęło już 18 dni... i nic, żadnej informacji. Czy organ rentowy specjalnie nie przedłuża sprawy?
  3
 • Kuba
  2022-10-04 15:21:52
  Złożyłem wniosek 5 września tego roku dziś mamy 4 października i cisza a poprzednia decyzja pozytywna i też nic mi nie przysłali żadnego wezwania na komisje nic cisza a kolejne decyzję powinno wydać się bez konieczności upływu 30 dni
  1
 • Darecki
  2022-11-09 17:52:08
  W ZUS zlożone dokumenty .Czekam czekam... Po 7miesiącach decyzja że jestem już rencistą od 7 miesięcy.. Szok gdy dostałem wyrównanie . Warto było czekać.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

REKLAMA

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

REKLAMA