REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Stawka godzinowa 2021 - netto zlecenie
Stawka godzinowa 2021 - netto zlecenie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stawka godzinowa 2021 a umowa zlecenie - ile wynosi netto a ile brutto? Czy obowiązuje także przy umowie o pracę?

Stawka godzinowa 2021 - umowa zlecenie

Stawka godzinowa to minimalna stawka wynagrodzenia, jakie przysługuje za wykonanie umówionej pracy. Dotyczy umowy zlecenie oraz samozatrudnienia (osoba prowadząca działalność gospodarczą, ale nie zatrudnia innych osób). Obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Stawka godzinowa to płaca, jaką zleceniobiorca otrzymuje w przeliczeniu za godzinę pracy. Minimalna stawka godzinowa jest najniższą, jaką powinien taki zleceniobiorca otrzymać zgodnie z prawem. Co roku z dniem 1 stycznia ustalana jest nowa, wyższa stawka. Ważne, że nie dotyczy ona umowy o pracę. Do umów o pracę stosuje się bowiem minimalne wynagrodzenie za pracę, które również podwyższane jest co roku.

REKLAMA

Autopromocja

Więcej o tym, czym jest umowa zlecenie przeczytasz w artykule:

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Polecamy także: Kalkulator brutto-netto 2000-2021

Ile wynosi netto?

Os 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto. Ile to netto? Po dokonaniu obliczeń kwota netto to 13,37 zł. Zleceniobiorca lub samozatrudniony w przeliczeniu na godziny pracy nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż 13,37 zł na rękę. Jest to kwota uwzględniająca ubezpieczenie chorobowe, które jest nieobowiązkowe. Bez ubezpieczenia chorobowego będzie to 13,78 zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczenie:

Kwota brutto - 18,30 zł

Koszty uzyskania przychodu - 20%

Składki ZUS - 2,51 zł (emerytalna 9,76% = 1,79 zł, rentowa 1,5% = 0,27 zł, chorobowa 2,45% = 0,45 zł)

Składka zdrowotna 9% - 1,42 zł (podstawa wymiaru = 15,79 zł)

Podatek - 1 zł

18,30 - 2,51 - 1,42 - 1 = 13,37 zł 

Kwota netto minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. wynosi 13,37 zł.

Polecamy: Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r.

Kalkulator

Kalkulator umów zlecenia pozwala wyliczyć kwotę netto przy tego rodzaju umowie cywilnoprawnej. Należy podać:

  • rok obliczeń,
  • kwotę brutto,
  • wielkość kosztów (20% lub 50%),
  • zaznaczyć lub nie informację o odliczaniu składki ZUS (umowa bez ZUS), uwzględnianiu lub nie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uwzględnianiu lub nie składki na ubezpieczenie zdrowotne
  • zaznaczyć czy zleceniobiorca jest pracownikiem zleceniodawcy czy nie
  • zaznaczyć czy uwzględnić ulgę na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT.

Polecamy: Kalkulator umów zlecenia >>>

Wysokość stawki godzinowej w Polsce

Pierwsza stawka godzinowa ustanowiona w 2017 r. wynosiła 13,00 zł brutto. Po 4 latach, w 2021 r., wzrosła do 18,30 zł brutto. Tabela przedstawia wysokość netto.

Rok Stawka godzinowa brutto Stawka godzinowa netto
2017 13,00 zł 9,49 zł
2018 13,70 zł 9,74 zł
2019 14,70 zł 10,54 zł
2020 17,00 zł 12,34 zł
2021 18,30 zł 13,37 zł

Sprawdź aktualną wysokość: Minimalna stawka godzinowa w Polsce

Więcej informacji na temat minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. znajdziesz w artykule: Minimalna stawka godzinowa netto w 2021 roku (potwierdzanie liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi, dokumentacja)

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1596)

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2177)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA