REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
choroby neurologiczne, niepełnosprawność, 2025
Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
rozwiń >

W przypadku określonych niepełnosprawności fizycznych i psychicznych można dostać orzeczenie o niepełnosprawności. Możliwe jest otrzymanie orzeczenia ze stopniem lekkim, umiarkowanym czy znacznym. W przypadku chorób neurologicznych, które dość często mają miejsce w stosunku do osób z niepełnosprawnościami orzekany jest zwykle znaczny stopień, ze względu na naprawdę poważne problemy zdrowotne tych osób, ogólnie związane z głową, które mają wpływ na inne narządy i funkcje organizmu.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są stopnie niepełnosprawności 2025 i 2026?

W 2025 r. i wydaje się, że 2026 r. tak pozostanie, ponieważ nie są planowane zmiany w tym zakresie wyróżnia się: lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności. Uszczegóławiając, trzeba wskazać, że to ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44) wskazuje, że orzeczenie o zaliczeniu do:

  • I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów, oczywiście najwięcej uprawnień mają osoby ze stopniem znacznym.

Co zaliczamy do chorób neurologicznych?

Do chorób neurologicznych zaliczamy różne schorzenia, mogą to być już tak powszechne sytuacje jak: częste migreny, które przecież dotykają większości nas, jednak istotny jest tutaj ich stopień i rodzaj nasilenia. Łatwo bowiem pomylić częsty ból głowy z migreną. Stopień ból jest bowiem całkiem inny. Kolejną z częstych chorób neurologicznych jest: choroba Alzheimera, następnie choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, a także padaczka czy wreszcie udar mózgu.

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności można m.in. dostać na takie choroby neurologiczne jak np. padaczka, stwardnienie rozsiane, stany po udarze, choroby rdzenia kręgowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Konkretyzując i używając bardziej medycznego języka do niepełnosprawności zalicza się choroby neurologiczne takie jak:

  • naczyniopochodny udar mózgu przemijający, odwracalny, dokonany, prowadzący do okresowych lub trwałych deficytów neurologicznych o różnym stopniu nasilenia,
  • guzy centralnego układu nerwowego w zależności od typu, stopnia złośliwości, lokalizacji i powstałych deficytów neurologicznych,
  • pourazowa cerebrastenia i encefalopatia,
  • choroby zapalne ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego prowadzące do trwałych deficytów neurologicznych,
  • choroby układu pozapiramidowego w zależności od stwierdzanych objawów neurologicznych,
  • choroby rdzenia kręgowego,
  • uszkodzenia nerwów czaszkowych i obwodowych o różnej etiologii.

Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne?

Choroby neurologiczne mają taki symbol niepełnosprawności:10-N.

W społeczeństwie wciąż jest duża nieświadomość praw, trzeba o tym mówi i pisać

Na wielu forach, w wielu komentarzach ale i w codziennych rozmowach z opiekunami czy rodzicami osób z niepełnosprawnością można spotkać się z duża nieświadomością, niewiedzą i całkowitym zdezorientowaniem co przysługuje, z czego, na co można liczyć, co z czym się wyklucza. Przykładowo można znaleźć wpis:

"Drogie Mamy,

dzisiaj mój Franio otrzymał orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności z symbolem 10-N (choroby neurologiczne) ze względu na zaburzenia napięcia mięśniowego i asymetrię. Orzeczenie zostało wydane na rok. Z kwitem, który dostałam będę starać się o zasiłek pielęgnacyjny w MOPSie. O co jeszcze pytać? O jakie zasiłki, ulgi czy zniżki mogę się ubiegać? Dziewczyny podpowiedzcie mi, bo w sprawach socjalno-urzędowych jestem nowicjuszem... nigdy nie korzystałam z pomocy państwa, ani żadnych fundacji."

Przyznanie orzeczenia osobie niepełnosprawnej wiąże się z zagwarantowaniem m.in. taki praw jak:

  1. świadczenie pielęgnacyjne (w wypadku osób z punktem 7 i 8 orzeczenia łącznie) – dla opiekunów osób niepełnosprawnych,
  2. zasiłek pielęgnacyjny – wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością wymagających opieki,
  3. ulgi podatkowe – np. możliwość odliczenia wydatków na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej,
  4. pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych,
  5. udogodnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych – np. rehabilitacji, leczenia sanatoryjnego,
  6. prawo do Karty Parkingowej – dla osób, które mają również znaczne ograniczenia w poruszaniu się,
  7. dodatkowe wsparcie w edukacji – możliwość uzyskania asystenta w szkole czy indywidualnego toku nauczania.

Poniżej klarowne wyjaśnienie co przysługuje z jakiej instytucji w zakresie osób z niepełnosprawnościami.

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności można otrzymać na różnorodne choroby związane z ograniczonym czy całkowicie uniemożliwionym fizycznym czy psychicznym funkcjonowaniem organizmu, są to m.in.:

  • choroby układu oddechowego, np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwór płuc
  • choroby neurologiczne, np. padaczka, stwardnienie rozsiane, stany po udarze, choroby rdzenia kręgowego
  • niepełnosprawność ruchowa, w tym wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu
  • upośledzenie umysłowe
  • choroby narządów zmysłów, np. niedosłuch, głuchota, głuchoniemota, ograniczenie pola widzenia, ślepota
  • choroby narządów ruchu, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba Parkinsona
  • choroby układu krążenia, np. miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie z powikłaniami
  • choroby układu pokarmowego, np. choroby trzustki, wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna
  • choroby układu moczowo-płciowego, np. choroby nerek, zwyrodnienie nerek, nowotwory złośliwe
  • choroby psychiczne, np. schizofrenia, choroba dwubiegunowa

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach w 2025 r.?

Pod koniec marca 2025 r. ujawniono wytyczne Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dot. kwalifikowania do niepełnosprawności osób z zespołem Downa. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa i diagnozami genetycznych chorób rzadkich. Od teraz lekarze orzecznicy przed rozpoczęciem pracy otrzymują przekazane wytyczne i zaczynają je realizować podczas orzekania.

Jak podaje strona rządowa: dzieci chorujące na blisko 150 chorób rzadkich w wypadku zwrócenia się przez rodziców do zespołów i udokumentowania schorzenia, otrzymają orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat, z uwzględnieniem punktów 7 i 8 orzeczenia. Punkt 7 oznacza konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Z kolei punkt 8 – konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Choroby neurologiczne też znajdują się na liście 150 schorzeń wynikających z załącznika A do wytycznych nr BON-IV.4263.61.2025.SJ, w sytuacji których stwierdzenia:

  • u orzekanego dziecka – istnieje zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności z ustaleniem wskazania w pkt 7 (tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji) oraz ustaleniem wskazania w pkt 8 (tj. konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) na okres do ukończenia 16 roku życia i odpowiednio
  • u osoby powyżej 16 roku życia, która spełnia kryteria kwalifikacji do określonego stopnia niepełnosprawności – istnieje zasadność wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na stałe.

Przykładowe tylko problemy neurologiczne to: zespoły neurozwyrodnieniowe spowodowane gromadzeniem się żelaza w mózgu; wrodzona wielostawowa artrogrypoza pochodzenia neurogennego; neuronalna lipofuscynoza ceroidowa; neurodegeneracja związana z kinazą pantotenianu; genetycznie uwarunkowane (z określonym patogennym wariantem genetycznym) zespoły neurorozwojowe z niepełnosprawnością intelektualną - które też wiążą się z innymi schorzeniami organizmu.

Tak więc po zmianach, po wydaniu wytycznych przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dot. kwalifikowania do niepełnosprawności osób z zespołem Downa dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności sytuacja osób z chorobami neurologicznymi nie uległa pogorszeniu i wciąż mogą otrzymywać orzeczenie o niepełnosprawności.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA