Nowy projekt zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne przewiduje utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy.
85% przedsiębiorstw nie obserwuje znaczących zmian w stanie zatrudnienia pracowników z Ukrainy. 47% jest zdania, że gdyby nie pomoc Polaków, rząd zupełnie nie poradziłby sobie z ukraińskimi uchodźcami - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy dotyczy wjazdu bezpośredniego, ale nie tylko. Weszła w życie zmiana usuwająca wymóg wyjazdu bezpośredniego obywateli Ukrainy na terytorium Polski.
Pomoc Ukraińcom to ważny temat rozmów wśród pracowników. Okazuje się, że pracownicy chcą, aby ich pracodawca zaangażował się w pomoc Ukrainie. Jakie wsparcie pracodawca może zorganizować wspólnie z pracownikami? Oto przykłady.
Pracownicy z Ukrainy opuszczają place budowy
17.03.2022
– Firmy budowlane przyjmują do pracy z otwartymi ramionami. Przed nami sezon wiosenny i letni, gdzie prace na budowach powinny jeszcze mocniej przyspieszać po zimie. Tymczasem mamy wizję poważnych braków kadrowych – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy, członek zarządu Idea HR Group.