Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wstępne badania lekarskie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wstępne badania lekarskie.
Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?
Aktualizacja: 25.09.2020
Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna. »
Adres zamieszkania kandydata do pracy w skierowaniu na badania lekarskie?
Aktualizacja: 20.12.2019
Od 4 maja 2019 r. obowiązuje nowy katalog danych, których może żądać pracodawca od kandydata do pracy oraz pracownika. Czy w skierowaniu na badania lekarskie można podać adres kandydata do pracy? »
Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne
Aktualizacja: 24.06.2019
Badania medycyny prace nazywane są profilaktycznymi. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Kto przeprowadza badania? Kiedy nie ma potrzeby kierowania na badania wstępne? Co powinno zawierać skierowanie na badanie? »
Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych
Aktualizacja: 06.11.2017
Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. »
Zmiana stanowiska a szkolenie BHP i badania lekarskie
Aktualizacja: 01.03.2018
W trakcie zatrudnienia może zdarzyć się sytuacja przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Przeniesienie na inne stanowisko może być wynikiem awansu, prośby i wniosku pracownika o przeniesienie lub może być spowodowane likwidacją stanowiska dotychczas zajmowanego przez pracownika. Przy zmianie stanowiska przez pracownika, pracodawca musi pamiętać o dwóch ważnych kwestiach wynikających z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. »
Jak chronione jest zdrowie młodocianych pracowników?
Aktualizacja: 17.01.2017
Młodociani pracownicy podlegają szczególnej ochronie. Ma to swoje odniesienie także do dbałości o ich zdrowie. Prawo przewiduje m.in., że nie mogą oni pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, a także wykonywać prac wzbronionych. »
Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcę a podatek dochodowy
Aktualizacja: 02.01.2017
Pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych. Czy przewidziane są w tym zakresie zwolnienia podatkowe? »
Wstępne badania lekarskie 2016
Aktualizacja: 04.07.2016
Po zmianach przepisów, od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na wstępne badania pracowników, pod warunkiem, że dostarczą ważne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy, a warunki pracy na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim. Czy coś zmieniło się w 2016 roku? »
Szkolenie bhp przed zatrudnieniem pracownika
Aktualizacja: 11.05.2016
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona życia oraz zdrowia swoich pracowników. Każdy zatrudniony bez względu na stanowisko jakie obejmuje, powinien wziąć udział w szkoleniu BHP, bez którego nie może zostać dopuszczony do jakiejkolwiek pracy. »
Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. »
Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie
Aktualizacja: 02.10.2015
Potwierdzenie zdolności pracownika do pracy następuje na podstawie badań lekarskich zakończonych wydaniem przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy przez pracownika na danym stanowisku. Orzeczenie lekarskie jest również dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby (jego lub w określonych sytuacjach również członka rodziny). »
15% pracowników bez okresowych badań lekarskich
Aktualizacja: 22.04.2015
Ponad 15% pracowników pozostaje bez okresowych badań lekarskich. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenie obowiązku przez pracodawców w przypadku ponad 3,3 tys. pracowników. »
Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.
Aktualizacja: 08.04.2015
Badania lekarskie pracowników od 1 kwietnia 2015 r. przeprowadza się na nieco zmienionych zasadach. Jakie modyfikacje zostały wprowadzone? »
Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?
Aktualizacja: 07.04.2015
Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników. »
Wstępne badania lekarskie pracowników 2015
Aktualizacja: 27.03.2015
Zasady dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników zmieniają się od 1 kwietnia 2015 r. Od tej daty pracodawcy nie mają obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników dysponujących aktualnymi badaniami profilaktycznymi z poprzedniej pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy przez pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniej umowy w takich samych bądź zbliżonych warunkach pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI