REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stanowisko komputerowe przy pracy zdalnej. Dwa monitory to lepsze rozwiązanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 7 kwietnia 2023 roku w życie weszły przepisy dotyczące pracy zdalnej, w ramach których pracodawca będzie zobowiązany udostępnić pracownikom sprzęty potrzebne do wykonywania obowiązków w domu. Jest to dobra okazja do przeorganizowania swojego domowego stanowiska komputerowego tak, by było ergonomiczne i sprzyjało produktywności. Przykładowo, warto będzie zadbać o wyposażenie go w co najmniej dwa monitory. 

Korzyści z pracy zdalnej

Dla pracowników praca zdalna to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić czas na codzienne dojazdy, obniżyć koszty paliwa i parkingu. Jednak może wiązać się również z obniżeniem efektywności w wykonywaniu obowiązków – taki efekt zaobserwowało 28% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Autopromocja

Na zachowanie efektywności pracy wpływ może mieć optymalna organizacja stanowiska pracy. W pierwszej kolejności warto rozważyć postawienie na biurku kolejnego monitora. Badania dowodzą, że wykorzystywanie więcej niż jednego wyświetlacza może podnieść poziom produktywności nawet o 42% – wynika z raportu Jon Peddie Research z 2017 roku.

Dwa monitory - czy rzeczywiście pomocne

REKLAMA

W biurach coraz częściej widuje się stanowiska wyposażone w dwa wyświetlacze. Jednak w warunkach domowych bywa z tym różnie. Mając na uwadze, że dotychczas aż 89% organizacji wdrożyło hybrydowy model pracy (Colliers, Hybrid and Beyond, październik 2022) można zakładać, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli możliwość pracowania w takim trybie.

Jednak w domowym zaciszu jesteśmy narażeni na obniżanie swojego poziomu skupienia. Wielu pracowników skarży się na zaburzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a część z nich uważa również, że obowiązki domowe potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od pracy.

Z pomocą może przyjść drugi monitor, którego wykorzystanie pozwala lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzięki większej przestrzeni roboczej użytkownik ma możliwość wygodniejszego ułożenia okien programów, co ma przełożenie na jakość i efektywność pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie „Productivity and Multi-Screen Displays” wskazuje, że wykorzystanie drugiego monitora pozwala: skrócić czas poświęcany na dane zadanie nawet o 13%; zmniejszyć liczbę generowanych błędów o 33% i ułatwić nanoszenie poprawek i korekt o 19%. Oczywiście wpływ ten będzie się różnił w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

– Obecnie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które pozwolą użytkownikom podnieść swoją produktywność. Dotyczy to również wyposażenia monitorów, które już dawno przestały służyć tylko i wyłącznie wyświetlaniu obrazu. 

Dwa monitory mogą być dla nas zdrowsze

REKLAMA

Długie godziny spędzone w statycznej pozycji przed pojedynczym ekranem komputera dają się we znaki każdemu pracownikowi. Nie bez powodu dominujące obecnie choroby cywilizacyjne często powodowane są przez nieergonomiczną pozycję przyjmowaną w trakcie siedzącej pracy biurowej.

Korzystanie z większej liczby monitorów może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie. Badania wskazują, że praca na dwóch wyświetlaczach wymusza na użytkowniku bardziej aktywną postawę przed komputerem. Zmiana ułożenia głowy oraz możliwość przyjęcia dogodniejszej pozycji, sprzyja obniżeniu napięcia mięśniowego w okolicy karku, co bezpośrednio przekłada się na większy komfort użytkowania komputera (Shamsul Bahri TAMRIN, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students, 2016).

Istotne w tym kontekście jest poprawne ustawienie pozycji ekranu, na którym ma być wykonywana praca. Aranżację stanowiska ułatwią rozwiązania ergonomiczne. Najlepiej aby podstawa wyświetlacza pozwalała np. na regulację wysokości, obrót i pochylenie panelu w obie strony.

 

Czy podczas pracy zdalnej brakuje nam współpracowników

Osoby wykonujące pracę w domu często odczuwają trudności w kontakcie ze współpracownikami. Powodem takiego stanu mogą być między innymi ograniczenia technologiczne. Warto zastanowić się, czy sprzęty które posiadamy w domu pozwalają nam na łatwą i bezproblemową komunikację. 

Na rynku dostępne są np. monitory wyposażone w pełen zestaw funkcji wideokonferencyjnych – kamerka, głośniki oraz wbudowany mikrofon. Zakup takiego wyświetlacza wcale nie musi być kosztowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że są to urządzenia wielofunkcyjne, mogące służyć latami.

Źródła danych

W artykule zostały wykorzystane dane z następujących publikacji:

  • Colliers, „Hybrid and Beyond”, październik 2022
  • James A. Anderson, “Productivity and Multi-Screen Displays”, University of Utah, lipiec 2003
  • John Peddie Research, „Multiple Displays can Increase Productivity by 42%”, październik 2017
  • Shamsul Bahri Tamrin, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students”, marzec 2016
  • ZPP, „Oczekiwania, potrzeby oraz postawy pracodawców i pracowników dotyczące pracy zdalnej – prezentacja wyników badania ZPP”, listopad 2022
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA