REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stanowisko komputerowe przy pracy zdalnej. Dwa monitory to lepsze rozwiązanie?

Praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 7 kwietnia 2023 roku w życie weszły przepisy dotyczące pracy zdalnej, w ramach których pracodawca będzie zobowiązany udostępnić pracownikom sprzęty potrzebne do wykonywania obowiązków w domu. Jest to dobra okazja do przeorganizowania swojego domowego stanowiska komputerowego tak, by było ergonomiczne i sprzyjało produktywności. Przykładowo, warto będzie zadbać o wyposażenie go w co najmniej dwa monitory. 

Korzyści z pracy zdalnej

Dla pracowników praca zdalna to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić czas na codzienne dojazdy, obniżyć koszty paliwa i parkingu. Jednak może wiązać się również z obniżeniem efektywności w wykonywaniu obowiązków – taki efekt zaobserwowało 28% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Autopromocja

Na zachowanie efektywności pracy wpływ może mieć optymalna organizacja stanowiska pracy. W pierwszej kolejności warto rozważyć postawienie na biurku kolejnego monitora. Badania dowodzą, że wykorzystywanie więcej niż jednego wyświetlacza może podnieść poziom produktywności nawet o 42% – wynika z raportu Jon Peddie Research z 2017 roku.

Dwa monitory - czy rzeczywiście pomocne

W biurach coraz częściej widuje się stanowiska wyposażone w dwa wyświetlacze. Jednak w warunkach domowych bywa z tym różnie. Mając na uwadze, że dotychczas aż 89% organizacji wdrożyło hybrydowy model pracy (Colliers, Hybrid and Beyond, październik 2022) można zakładać, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli możliwość pracowania w takim trybie.

Jednak w domowym zaciszu jesteśmy narażeni na obniżanie swojego poziomu skupienia. Wielu pracowników skarży się na zaburzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a część z nich uważa również, że obowiązki domowe potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od pracy.

Z pomocą może przyjść drugi monitor, którego wykorzystanie pozwala lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzięki większej przestrzeni roboczej użytkownik ma możliwość wygodniejszego ułożenia okien programów, co ma przełożenie na jakość i efektywność pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Badanie „Productivity and Multi-Screen Displays” wskazuje, że wykorzystanie drugiego monitora pozwala: skrócić czas poświęcany na dane zadanie nawet o 13%; zmniejszyć liczbę generowanych błędów o 33% i ułatwić nanoszenie poprawek i korekt o 19%. Oczywiście wpływ ten będzie się różnił w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

– Obecnie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które pozwolą użytkownikom podnieść swoją produktywność. Dotyczy to również wyposażenia monitorów, które już dawno przestały służyć tylko i wyłącznie wyświetlaniu obrazu. 

Dwa monitory mogą być dla nas zdrowsze

Długie godziny spędzone w statycznej pozycji przed pojedynczym ekranem komputera dają się we znaki każdemu pracownikowi. Nie bez powodu dominujące obecnie choroby cywilizacyjne często powodowane są przez nieergonomiczną pozycję przyjmowaną w trakcie siedzącej pracy biurowej.

Korzystanie z większej liczby monitorów może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie. Badania wskazują, że praca na dwóch wyświetlaczach wymusza na użytkowniku bardziej aktywną postawę przed komputerem. Zmiana ułożenia głowy oraz możliwość przyjęcia dogodniejszej pozycji, sprzyja obniżeniu napięcia mięśniowego w okolicy karku, co bezpośrednio przekłada się na większy komfort użytkowania komputera (Shamsul Bahri TAMRIN, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students, 2016).

Istotne w tym kontekście jest poprawne ustawienie pozycji ekranu, na którym ma być wykonywana praca. Aranżację stanowiska ułatwią rozwiązania ergonomiczne. Najlepiej aby podstawa wyświetlacza pozwalała np. na regulację wysokości, obrót i pochylenie panelu w obie strony.

 

Czy podczas pracy zdalnej brakuje nam współpracowników

Osoby wykonujące pracę w domu często odczuwają trudności w kontakcie ze współpracownikami. Powodem takiego stanu mogą być między innymi ograniczenia technologiczne. Warto zastanowić się, czy sprzęty które posiadamy w domu pozwalają nam na łatwą i bezproblemową komunikację. 

Na rynku dostępne są np. monitory wyposażone w pełen zestaw funkcji wideokonferencyjnych – kamerka, głośniki oraz wbudowany mikrofon. Zakup takiego wyświetlacza wcale nie musi być kosztowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że są to urządzenia wielofunkcyjne, mogące służyć latami.

Źródła danych

W artykule zostały wykorzystane dane z następujących publikacji:

  • Colliers, „Hybrid and Beyond”, październik 2022
  • James A. Anderson, “Productivity and Multi-Screen Displays”, University of Utah, lipiec 2003
  • John Peddie Research, „Multiple Displays can Increase Productivity by 42%”, październik 2017
  • Shamsul Bahri Tamrin, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students”, marzec 2016
  • ZPP, „Oczekiwania, potrzeby oraz postawy pracodawców i pracowników dotyczące pracy zdalnej – prezentacja wyników badania ZPP”, listopad 2022
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA