REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stanowisko komputerowe przy pracy zdalnej. Dwa monitory to lepsze rozwiązanie?

Praca zdalna
Praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 7 kwietnia 2023 roku w życie weszły przepisy dotyczące pracy zdalnej, w ramach których pracodawca będzie zobowiązany udostępnić pracownikom sprzęty potrzebne do wykonywania obowiązków w domu. Jest to dobra okazja do przeorganizowania swojego domowego stanowiska komputerowego tak, by było ergonomiczne i sprzyjało produktywności. Przykładowo, warto będzie zadbać o wyposażenie go w co najmniej dwa monitory. 

Korzyści z pracy zdalnej

Dla pracowników praca zdalna to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić czas na codzienne dojazdy, obniżyć koszty paliwa i parkingu. Jednak może wiązać się również z obniżeniem efektywności w wykonywaniu obowiązków – taki efekt zaobserwowało 28% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Autopromocja

Na zachowanie efektywności pracy wpływ może mieć optymalna organizacja stanowiska pracy. W pierwszej kolejności warto rozważyć postawienie na biurku kolejnego monitora. Badania dowodzą, że wykorzystywanie więcej niż jednego wyświetlacza może podnieść poziom produktywności nawet o 42% – wynika z raportu Jon Peddie Research z 2017 roku.

Dwa monitory - czy rzeczywiście pomocne

W biurach coraz częściej widuje się stanowiska wyposażone w dwa wyświetlacze. Jednak w warunkach domowych bywa z tym różnie. Mając na uwadze, że dotychczas aż 89% organizacji wdrożyło hybrydowy model pracy (Colliers, Hybrid and Beyond, październik 2022) można zakładać, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli możliwość pracowania w takim trybie.

Jednak w domowym zaciszu jesteśmy narażeni na obniżanie swojego poziomu skupienia. Wielu pracowników skarży się na zaburzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a część z nich uważa również, że obowiązki domowe potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od pracy.

Z pomocą może przyjść drugi monitor, którego wykorzystanie pozwala lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzięki większej przestrzeni roboczej użytkownik ma możliwość wygodniejszego ułożenia okien programów, co ma przełożenie na jakość i efektywność pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie „Productivity and Multi-Screen Displays” wskazuje, że wykorzystanie drugiego monitora pozwala: skrócić czas poświęcany na dane zadanie nawet o 13%; zmniejszyć liczbę generowanych błędów o 33% i ułatwić nanoszenie poprawek i korekt o 19%. Oczywiście wpływ ten będzie się różnił w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

– Obecnie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które pozwolą użytkownikom podnieść swoją produktywność. Dotyczy to również wyposażenia monitorów, które już dawno przestały służyć tylko i wyłącznie wyświetlaniu obrazu. 

Dwa monitory mogą być dla nas zdrowsze

Długie godziny spędzone w statycznej pozycji przed pojedynczym ekranem komputera dają się we znaki każdemu pracownikowi. Nie bez powodu dominujące obecnie choroby cywilizacyjne często powodowane są przez nieergonomiczną pozycję przyjmowaną w trakcie siedzącej pracy biurowej.

Korzystanie z większej liczby monitorów może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie. Badania wskazują, że praca na dwóch wyświetlaczach wymusza na użytkowniku bardziej aktywną postawę przed komputerem. Zmiana ułożenia głowy oraz możliwość przyjęcia dogodniejszej pozycji, sprzyja obniżeniu napięcia mięśniowego w okolicy karku, co bezpośrednio przekłada się na większy komfort użytkowania komputera (Shamsul Bahri TAMRIN, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students, 2016).

Istotne w tym kontekście jest poprawne ustawienie pozycji ekranu, na którym ma być wykonywana praca. Aranżację stanowiska ułatwią rozwiązania ergonomiczne. Najlepiej aby podstawa wyświetlacza pozwalała np. na regulację wysokości, obrót i pochylenie panelu w obie strony.

 

Czy podczas pracy zdalnej brakuje nam współpracowników

Osoby wykonujące pracę w domu często odczuwają trudności w kontakcie ze współpracownikami. Powodem takiego stanu mogą być między innymi ograniczenia technologiczne. Warto zastanowić się, czy sprzęty które posiadamy w domu pozwalają nam na łatwą i bezproblemową komunikację. 

Na rynku dostępne są np. monitory wyposażone w pełen zestaw funkcji wideokonferencyjnych – kamerka, głośniki oraz wbudowany mikrofon. Zakup takiego wyświetlacza wcale nie musi być kosztowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że są to urządzenia wielofunkcyjne, mogące służyć latami.

Źródła danych

W artykule zostały wykorzystane dane z następujących publikacji:

 • Colliers, „Hybrid and Beyond”, październik 2022
 • James A. Anderson, “Productivity and Multi-Screen Displays”, University of Utah, lipiec 2003
 • John Peddie Research, „Multiple Displays can Increase Productivity by 42%”, październik 2017
 • Shamsul Bahri Tamrin, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students”, marzec 2016
 • ZPP, „Oczekiwania, potrzeby oraz postawy pracodawców i pracowników dotyczące pracy zdalnej – prezentacja wyników badania ZPP”, listopad 2022
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA