REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Bożena Lenart
specjalista z zakresu prawa pracy
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę/shutterstock.com
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Jakie są składniki minimalnego wynagrodzenia oraz na co powinien zwrócić uwagę pracodawca w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego?

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku

Autopromocja

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Obecnie jest to 1850 zł. Do minimalnego wynagrodzenia nie będzie wliczany dodatek za pracę w nocy. Pracownicy w pierwszym roku pracy otrzymają 100% minimalnego wynagrodzenia, a nie 80% jak dotychczas.

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest gwarantowane pracownikom ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niezależnie więc od wysokości wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, pracownikowi i tak przysługuje minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane na dany rok kalendarzowy. Powszechnie obowiązujące przepisy są bowiem korzystniejsze dla pracownika niż postanowienia jego umowy o pracę, zatem mają one pierwszeństwo (art. 18 ustawy – Kodeks pracy, dalej k.p.).

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składniki minimalnego wynagrodzenia

Do obliczenia minimalnego wynagrodzenia za pracę przyjmowane są wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Nie dotyczy to jednak:

● wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
● odprawy emerytalno-rentowej oraz
● nagrody jubileuszowej.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

Do minimalnego wynagrodzenia za pracę zaliczane jest więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale i m.in. premie, nagrody, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, itp. Oznacza to, że zgodna z prawem jest sytuacja, w której wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynikające z samej tylko umowy o pracę jest niższe niż przewidziane na dany rok minimalne wynagrodzenie za pracę. To nie wynagrodzenie zasadnicze pracownika ma wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie, ale suma wszystkich jego składników wynagrodzenia (z wyjątkiem wyżej wymienionych składników i świadczeń).

Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie w wysokości 1750 zł. Jednak przysługuje mu także dodatek stażowy (obecnie 8% wynagrodzenia zasadniczego), a ponadto jest mu wypłacana premia. Jeżeli w sumie są to kwoty wynoszące obecnie co najmniej 100 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2017 r. wynoszące co najmniej 250 zł, to oznacza, że pracownik będzie otrzymywał miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Autopromocja

Nawet jednak gdyby wynagrodzenie pracownika za pracę z umowy o pracę zsumowane z innymi składnikami jego wynagrodzenia było niższe od minimalnego wynagrodzenia, pracownik na tym nie straci, ponieważ wówczas pracodawca musi zapewnić mu wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia. Nie jest więc konieczna zmiana umowy o pracę w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia od stycznia przyszłego roku. Jednak właściwe byłoby dokonanie takiej zmiany i podniesienie stawki do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie w wysokości 8,5 zł za godzinę. Jednak przysługuje mu także dodatek za szkodliwe warunki pracy (20% stawki godzinowej), a także premie miesięczne (w wysokości 5–20% wynagrodzenia zasadniczego), dzięki czemu jego stawka godzinowa w sumie może osiągnąć kwotę od 10,63 zł do 11,90 zł. Natomiast stawka minimalnego wynagrodzenia za godzinę w 2016 r. może wynosić – zależnie od liczby godzin w miesiącu do przepracowania (od 152 godzin do 184 godzin) – od 10,05 zł do 12,17 zł. Zatem wynagrodzenie pracownika, jeżeli w danym miesiącu przysługuje mu premia, może być wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Wówczas nie przysługuje mu wyrównanie. Natomiast w tych miesiącach, w których stawka godzinowa pracownika z uwzględnieniem wszystkich jego składników wynagrodzenia byłaby niższa niż stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia, przysługuje mu wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.


Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Pracownikom wynagradzanym na podstawie:

● godzinowych stawek wynagrodzenia – wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godziny pracy, jakie faktycznie wypracował;
● miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy – wyrównanie także wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, jakie faktycznie wypracował. Jeżeli natomiast pracownik wynagradzany w miesięcznej stawce wypracował pełny wymiar czasu pracy, to wypłaca mu się tytułem wyrównania różnicę między obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia a kwotą wynagrodzenia, przeliczoną na godzinę pracy, faktycznie przez niego wypracowaną.

Autopromocja

Akademia Prawa Pracy

Cykl 5 szkoleń, w trakcie których omówione zostaną wyłącznie praktyczne zastosowania przepisów prawa pracy.
Sprawdź

Wyrównanie wypłaca się pracownikowi za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze zatem otrzyma on co miesiąc w sumie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

W styczniu 2017 r. będzie obowiązywać wynagrodzenie minimalne w wysokości 2000 zł; w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy pracownika wynosi 168 godzin. Zatem z minimalnego wynagrodzenia wynika, że w styczniu pracownikowi powinno przysługiwać minimum 11,90 zł za godzinę pracy. Natomiast stawka godzinowa pracownika Jana D. to 9,50 zł, poza tym w styczniu przysługuje mu także dodatek motywacyjny w wysokości 100 zł i premia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (tj. ze stawki godzinowej). Zatem w styczniu 2017 r. otrzymałby on do wypłaty 1596 zł + 100 zł + 159,60 zł, w sumie więc 1855,60 zł. W przeliczeniu na łączną stawkę godzinową jest to 11,05 zł (1855,60 zł : 168 godzin). Tymczasem pracownik musi otrzymać co najmniej 11,90 zł za godzinę, zatem za każdą ze 168 godzin należy mu dopłacić wyrównanie w wysokości 0,85 zł. W sumie tytułem wyrównania do minimalnego wynagrodzenia za styczeń 2017 r. pracownik powinien otrzymać 142,80 zł (0,85 zł x 168 godzin).

Zmiana umowy o pracę

W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego pracodawca może zaproponować pracownikowi zmianę umowy o pracę. Należy bowiem zaznaczyć, że treść umowy o pracę zależy od woli obu stron stosunku pracy – nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. Zatem do dokonania zmiany w umowie konieczna jest wola nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. W przypadku zmiany na korzyść pracownika, może ona zostać wprowadzona na mocy porozumienia stron.

Wzór porozumienia o zmianie umowy o pracę w zakresie minimalnego wynagrodzenia

infoRgrafika

Autopromocja

Niekiedy w umowie o pracę jako wynagrodzenie za pracę przewidziane jest po prostu „minimalne wynagrodzenie za pracę”. Wówczas jest to każdorazowo wynagrodzenie wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nie ma potrzeby jego doprecyzowywania w każdym roku kalendarzowym – jego wysokość jest bowiem powszechnie znana i nie budzi ona wątpliwości.

Przeczytaj cały artykuł -> Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

  Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

  Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

  Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

  Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

  REKLAMA

  Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

  Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

  Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

  Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

  Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

  W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

  Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

  Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

  REKLAMA

  Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

  Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

  Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

  Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

  REKLAMA