REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Bożena Lenart
specjalista z zakresu prawa pracy
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę/shutterstock.com
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Jakie są składniki minimalnego wynagrodzenia oraz na co powinien zwrócić uwagę pracodawca w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego?

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Obecnie jest to 1850 zł. Do minimalnego wynagrodzenia nie będzie wliczany dodatek za pracę w nocy. Pracownicy w pierwszym roku pracy otrzymają 100% minimalnego wynagrodzenia, a nie 80% jak dotychczas.

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest gwarantowane pracownikom ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niezależnie więc od wysokości wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, pracownikowi i tak przysługuje minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane na dany rok kalendarzowy. Powszechnie obowiązujące przepisy są bowiem korzystniejsze dla pracownika niż postanowienia jego umowy o pracę, zatem mają one pierwszeństwo (art. 18 ustawy – Kodeks pracy, dalej k.p.).

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składniki minimalnego wynagrodzenia

Do obliczenia minimalnego wynagrodzenia za pracę przyjmowane są wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Nie dotyczy to jednak:

● wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
● odprawy emerytalno-rentowej oraz
● nagrody jubileuszowej.

Do minimalnego wynagrodzenia za pracę zaliczane jest więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale i m.in. premie, nagrody, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, itp. Oznacza to, że zgodna z prawem jest sytuacja, w której wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynikające z samej tylko umowy o pracę jest niższe niż przewidziane na dany rok minimalne wynagrodzenie za pracę. To nie wynagrodzenie zasadnicze pracownika ma wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie, ale suma wszystkich jego składników wynagrodzenia (z wyjątkiem wyżej wymienionych składników i świadczeń).

Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie w wysokości 1750 zł. Jednak przysługuje mu także dodatek stażowy (obecnie 8% wynagrodzenia zasadniczego), a ponadto jest mu wypłacana premia. Jeżeli w sumie są to kwoty wynoszące obecnie co najmniej 100 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2017 r. wynoszące co najmniej 250 zł, to oznacza, że pracownik będzie otrzymywał miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

REKLAMA

Nawet jednak gdyby wynagrodzenie pracownika za pracę z umowy o pracę zsumowane z innymi składnikami jego wynagrodzenia było niższe od minimalnego wynagrodzenia, pracownik na tym nie straci, ponieważ wówczas pracodawca musi zapewnić mu wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia. Nie jest więc konieczna zmiana umowy o pracę w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia od stycznia przyszłego roku. Jednak właściwe byłoby dokonanie takiej zmiany i podniesienie stawki do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie w wysokości 8,5 zł za godzinę. Jednak przysługuje mu także dodatek za szkodliwe warunki pracy (20% stawki godzinowej), a także premie miesięczne (w wysokości 5–20% wynagrodzenia zasadniczego), dzięki czemu jego stawka godzinowa w sumie może osiągnąć kwotę od 10,63 zł do 11,90 zł. Natomiast stawka minimalnego wynagrodzenia za godzinę w 2016 r. może wynosić – zależnie od liczby godzin w miesiącu do przepracowania (od 152 godzin do 184 godzin) – od 10,05 zł do 12,17 zł. Zatem wynagrodzenie pracownika, jeżeli w danym miesiącu przysługuje mu premia, może być wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Wówczas nie przysługuje mu wyrównanie. Natomiast w tych miesiącach, w których stawka godzinowa pracownika z uwzględnieniem wszystkich jego składników wynagrodzenia byłaby niższa niż stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia, przysługuje mu wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.


Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Pracownikom wynagradzanym na podstawie:

● godzinowych stawek wynagrodzenia – wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godziny pracy, jakie faktycznie wypracował;
● miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy – wyrównanie także wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, jakie faktycznie wypracował. Jeżeli natomiast pracownik wynagradzany w miesięcznej stawce wypracował pełny wymiar czasu pracy, to wypłaca mu się tytułem wyrównania różnicę między obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia a kwotą wynagrodzenia, przeliczoną na godzinę pracy, faktycznie przez niego wypracowaną.

Wyrównanie wypłaca się pracownikowi za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze zatem otrzyma on co miesiąc w sumie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

W styczniu 2017 r. będzie obowiązywać wynagrodzenie minimalne w wysokości 2000 zł; w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy pracownika wynosi 168 godzin. Zatem z minimalnego wynagrodzenia wynika, że w styczniu pracownikowi powinno przysługiwać minimum 11,90 zł za godzinę pracy. Natomiast stawka godzinowa pracownika Jana D. to 9,50 zł, poza tym w styczniu przysługuje mu także dodatek motywacyjny w wysokości 100 zł i premia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (tj. ze stawki godzinowej). Zatem w styczniu 2017 r. otrzymałby on do wypłaty 1596 zł + 100 zł + 159,60 zł, w sumie więc 1855,60 zł. W przeliczeniu na łączną stawkę godzinową jest to 11,05 zł (1855,60 zł : 168 godzin). Tymczasem pracownik musi otrzymać co najmniej 11,90 zł za godzinę, zatem za każdą ze 168 godzin należy mu dopłacić wyrównanie w wysokości 0,85 zł. W sumie tytułem wyrównania do minimalnego wynagrodzenia za styczeń 2017 r. pracownik powinien otrzymać 142,80 zł (0,85 zł x 168 godzin).

Zmiana umowy o pracę

W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego pracodawca może zaproponować pracownikowi zmianę umowy o pracę. Należy bowiem zaznaczyć, że treść umowy o pracę zależy od woli obu stron stosunku pracy – nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. Zatem do dokonania zmiany w umowie konieczna jest wola nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. W przypadku zmiany na korzyść pracownika, może ona zostać wprowadzona na mocy porozumienia stron.

Wzór porozumienia o zmianie umowy o pracę w zakresie minimalnego wynagrodzenia

infoRgrafika

Niekiedy w umowie o pracę jako wynagrodzenie za pracę przewidziane jest po prostu „minimalne wynagrodzenie za pracę”. Wówczas jest to każdorazowo wynagrodzenie wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nie ma potrzeby jego doprecyzowywania w każdym roku kalendarzowym – jego wysokość jest bowiem powszechnie znana i nie budzi ona wątpliwości.

Przeczytaj cały artykuł -> Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA