Kategorie

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Bożena Lenart
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę/shutterstock.com
www.shutterstock.com
Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Jakie są składniki minimalnego wynagrodzenia oraz na co powinien zwrócić uwagę pracodawca w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego?

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Obecnie jest to 1850 zł. Do minimalnego wynagrodzenia nie będzie wliczany dodatek za pracę w nocy. Pracownicy w pierwszym roku pracy otrzymają 100% minimalnego wynagrodzenia, a nie 80% jak dotychczas.

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest gwarantowane pracownikom ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niezależnie więc od wysokości wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, pracownikowi i tak przysługuje minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane na dany rok kalendarzowy. Powszechnie obowiązujące przepisy są bowiem korzystniejsze dla pracownika niż postanowienia jego umowy o pracę, zatem mają one pierwszeństwo (art. 18 ustawy – Kodeks pracy, dalej k.p.).

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Składniki minimalnego wynagrodzenia

Do obliczenia minimalnego wynagrodzenia za pracę przyjmowane są wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Nie dotyczy to jednak:

● wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
● odprawy emerytalno-rentowej oraz
nagrody jubileuszowej.

Reklama

Do minimalnego wynagrodzenia za pracę zaliczane jest więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale i m.in. premie, nagrody, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, itp. Oznacza to, że zgodna z prawem jest sytuacja, w której wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynikające z samej tylko umowy o pracę jest niższe niż przewidziane na dany rok minimalne wynagrodzenie za pracę. To nie wynagrodzenie zasadnicze pracownika ma wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie, ale suma wszystkich jego składników wynagrodzenia (z wyjątkiem wyżej wymienionych składników i świadczeń).

Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie w wysokości 1750 zł. Jednak przysługuje mu także dodatek stażowy (obecnie 8% wynagrodzenia zasadniczego), a ponadto jest mu wypłacana premia. Jeżeli w sumie są to kwoty wynoszące obecnie co najmniej 100 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2017 r. wynoszące co najmniej 250 zł, to oznacza, że pracownik będzie otrzymywał miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Reklama

Nawet jednak gdyby wynagrodzenie pracownika za pracę z umowy o pracę zsumowane z innymi składnikami jego wynagrodzenia było niższe od minimalnego wynagrodzenia, pracownik na tym nie straci, ponieważ wówczas pracodawca musi zapewnić mu wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia. Nie jest więc konieczna zmiana umowy o pracę w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia od stycznia przyszłego roku. Jednak właściwe byłoby dokonanie takiej zmiany i podniesienie stawki do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie w wysokości 8,5 zł za godzinę. Jednak przysługuje mu także dodatek za szkodliwe warunki pracy (20% stawki godzinowej), a także premie miesięczne (w wysokości 5–20% wynagrodzenia zasadniczego), dzięki czemu jego stawka godzinowa w sumie może osiągnąć kwotę od 10,63 zł do 11,90 zł. Natomiast stawka minimalnego wynagrodzenia za godzinę w 2016 r. może wynosić – zależnie od liczby godzin w miesiącu do przepracowania (od 152 godzin do 184 godzin) – od 10,05 zł do 12,17 zł. Zatem wynagrodzenie pracownika, jeżeli w danym miesiącu przysługuje mu premia, może być wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Wówczas nie przysługuje mu wyrównanie. Natomiast w tych miesiącach, w których stawka godzinowa pracownika z uwzględnieniem wszystkich jego składników wynagrodzenia byłaby niższa niż stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia, przysługuje mu wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.


Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Pracownikom wynagradzanym na podstawie:

● godzinowych stawek wynagrodzenia – wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godziny pracy, jakie faktycznie wypracował;
● miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy – wyrównanie także wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, jakie faktycznie wypracował. Jeżeli natomiast pracownik wynagradzany w miesięcznej stawce wypracował pełny wymiar czasu pracy, to wypłaca mu się tytułem wyrównania różnicę między obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia a kwotą wynagrodzenia, przeliczoną na godzinę pracy, faktycznie przez niego wypracowaną.

Wyrównanie wypłaca się pracownikowi za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze zatem otrzyma on co miesiąc w sumie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

W styczniu 2017 r. będzie obowiązywać wynagrodzenie minimalne w wysokości 2000 zł; w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy pracownika wynosi 168 godzin. Zatem z minimalnego wynagrodzenia wynika, że w styczniu pracownikowi powinno przysługiwać minimum 11,90 zł za godzinę pracy. Natomiast stawka godzinowa pracownika Jana D. to 9,50 zł, poza tym w styczniu przysługuje mu także dodatek motywacyjny w wysokości 100 zł i premia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (tj. ze stawki godzinowej). Zatem w styczniu 2017 r. otrzymałby on do wypłaty 1596 zł + 100 zł + 159,60 zł, w sumie więc 1855,60 zł. W przeliczeniu na łączną stawkę godzinową jest to 11,05 zł (1855,60 zł : 168 godzin). Tymczasem pracownik musi otrzymać co najmniej 11,90 zł za godzinę, zatem za każdą ze 168 godzin należy mu dopłacić wyrównanie w wysokości 0,85 zł. W sumie tytułem wyrównania do minimalnego wynagrodzenia za styczeń 2017 r. pracownik powinien otrzymać 142,80 zł (0,85 zł x 168 godzin).

Zmiana umowy o pracę

W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego pracodawca może zaproponować pracownikowi zmianę umowy o pracę. Należy bowiem zaznaczyć, że treść umowy o pracę zależy od woli obu stron stosunku pracy – nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. Zatem do dokonania zmiany w umowie konieczna jest wola nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. W przypadku zmiany na korzyść pracownika, może ona zostać wprowadzona na mocy porozumienia stron.

Wzór porozumienia o zmianie umowy o pracę w zakresie minimalnego wynagrodzenia

infoRgrafika

Niekiedy w umowie o pracę jako wynagrodzenie za pracę przewidziane jest po prostu „minimalne wynagrodzenie za pracę”. Wówczas jest to każdorazowo wynagrodzenie wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nie ma potrzeby jego doprecyzowywania w każdym roku kalendarzowym – jego wysokość jest bowiem powszechnie znana i nie budzi ona wątpliwości.

Przeczytaj cały artykuł -> Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?