reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Czy można wyegzekwować premię?

Czy można wyegzekwować premię?

Pracuję w dużej księgarni. W umowie o pracę jest zapis, że mam prawo do premii regulaminowej, ale nie jest napisane na jakich warunkach. Znalazłam w regulaminie, że mam prawo do miesięcznej premii w wysokości 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego w razie uzyskania pewnego pułapu sprzedaży. Pracuję już od roku i kilka razy uzyskałam ten pułap. Ale na moje żądanie wypłaty premii pracodawca powiedział, że ta premia jest uznaniowa i mi jej nie przyznaje. Czy mogę jakoś wyegzekwować te pieniądze?

Premia jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Prawo do niej nie wynika bezpośrednio z kodeksu pracy. Prawo do premii powinno być określone w wewnętrznych regulacja obowiązujących u danego pracodawcy, jak układy zbiorowe lub regulaminy wynagradzania albo w umowie o pracę z danym pracownikiem. Czy będziemy mogli domagać się jej wypłaty zależy od rodzaju premii.

Mamy dwa rodzaje premii: uznaniową i regulaminową. Z jakim rodzajem premii mamy do czynienie decyduje nie sama nazwa, ale jej charakter prawny, który wynika z umowy albo przypisów płacowych obowiązujących w danym zakładzie.

Zobacz: Czy nagroda przysługuje w czasie wypowiedzenie?

W przypadku premii uznaniowej, to pracodawca decyduje czy premia się należy czy nie, według własnego uznania. Nie wynika ona bowiem z żadnych przepisów, aktów czy umów. Pracownik zatem nie może się jej domagać w jakikolwiek sposób.

W drugim przypadku premii regulaminowej, to przepisy/ umowa stanowią czy spełnione są warunki do uzyskania premii i w jakiej wysokości. Jeśli zatem wymogi zostały spełnione wówczas można się domagać wypłaty premii. W razie gdy mimo spełnienia warunków jej uzyskania pracodawca odmawia jej wypłaty, można skutecznie dochodzić jej przed sądem.

Zobacz: Wysokość wynagrodzenia

W wyżej wymienionym przypadku można zatem dochodzić premii przed sądem gdyż ma ona charakter regulaminowy, a nie uznaniowy jak twierdzi pracodawca. O takim właśnie charakterze przesądza w tym przypadku określenie w regulaminie wynagradzania warunków uzyskania premii oraz jej wysokości.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama