Czy można wyegzekwować premię?
REKLAMA
REKLAMA
Premia jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Prawo do niej nie wynika bezpośrednio z kodeksu pracy. Prawo do premii powinno być określone w wewnętrznych regulacja obowiązujących u danego pracodawcy, jak układy zbiorowe lub regulaminy wynagradzania albo w umowie o pracę z danym pracownikiem. Czy będziemy mogli domagać się jej wypłaty zależy od rodzaju premii.
REKLAMA
Mamy dwa rodzaje premii: uznaniową i regulaminową. Z jakim rodzajem premii mamy do czynienie decyduje nie sama nazwa, ale jej charakter prawny, który wynika z umowy albo przypisów płacowych obowiązujących w danym zakładzie.
Zobacz: Czy nagroda przysługuje w czasie wypowiedzenie?
W przypadku premii uznaniowej, to pracodawca decyduje czy premia się należy czy nie, według własnego uznania. Nie wynika ona bowiem z żadnych przepisów, aktów czy umów. Pracownik zatem nie może się jej domagać w jakikolwiek sposób.
W drugim przypadku premii regulaminowej, to przepisy/ umowa stanowią czy spełnione są warunki do uzyskania premii i w jakiej wysokości. Jeśli zatem wymogi zostały spełnione wówczas można się domagać wypłaty premii. W razie gdy mimo spełnienia warunków jej uzyskania pracodawca odmawia jej wypłaty, można skutecznie dochodzić jej przed sądem.
Zobacz: Wysokość wynagrodzenia
W wyżej wymienionym przypadku można zatem dochodzić premii przed sądem gdyż ma ona charakter regulaminowy, a nie uznaniowy jak twierdzi pracodawca. O takim właśnie charakterze przesądza w tym przypadku określenie w regulaminie wynagradzania warunków uzyskania premii oraz jej wysokości.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat