Czy każdy pracownik ma prawo do otrzymania trzynastki?
REKLAMA
REKLAMA
Tylko pracownicy sfery budżetowej maja prawo otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
REKLAMA
Trzynastka jest wypłacana raz w roku. Pracownik budżetówki otrzymuje ją od pracodawcy, jeśli nie zachodzą przyczyny powodujące pozbawienie pracownika takiego wynagrodzeni.
Trzynastka jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sferze budżetowej. Oznacza to, że pracownicy jednostek budżetowych nie muszą spełniać jakiś dodatkowych wymogów, aby uzyskać prawo do trzynastego wynagrodzenia. Wystarczy, że spełniają przesłanki otrzymania wynagrodzenie podstawowego otrzymywanego w ciągu roku
Pracownik zyskuje prawo do trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. Liczy się w ty przypadku efektywne przepracowanie całego roku kalendarzowego.
Oznacza to, że okresy nieprzepracowane nie są wliczane do okresu zatrudnienia, dającego prawo pracownikowi do trzynastki.
Zobacz: Czy można wyegzekwować premię?
Do okresów nieprzepracowanych zaliczymy:
- nieobecność pracownika z powodu choroby,
- urlop macierzyńskie,
- sprawowanie opieki nad dzieckiem,
- urlop bezpłatny,
- służba wojskowa.
Pracownik, który nie przepracował całego roku kalendarzowego nie nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia w pełnej wysokości. Otrzyma on trzynastkę w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Istnieje jednak warunek okres przepracowania u pracodawcy, nie może być mniejszy niż 6 miesięcy. Pracownik nie uzyska prawa do trzynastki, jeśli nie przepracował co najmniej 6 miesięcy.
Zobacz serwis: Premie i nagrody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat