REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia
Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. O tym, czy nagroda zostanie zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy, uzależnione jest od spełnienia warunków.

Problem

Nasza firma ogłosiła konkurs dla pracowników na opracowanie najlepszej koncepcji poprawy produktywności i efektywności firmy. Na zwycięzcę czekają 2000 zł i tablet o wartości 1869 zł. Jak taką nagrodę zakwalifikować? Czy będzie to przychód ze stosunku pracy, czy z innych źródeł, a w konsekwencji jak opodatkować jej wartość?

Autopromocja

Odpowiedź

Nagroda będzie stanowić przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych.

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. Od ustalenia prawidłowego źródła przychodu zależy sposób opodatkowania wygranej. Elementem rozstrzygającym jest grupa docelowa, do której adresowany jest konkurs. Jeżeli ma on charakter wewnętrzny, zamknięty i do udziału zaproszeni są tylko pracownicy firmy, to nagroda stanowi przychód ze stosunku pracy. O zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy także inna osoba. Istotne jest więc to, czy istnieje związek prawny lub też faktyczny danego świadczenia wypłacanego na rzecz określonej osoby z istniejącym stosunkiem pracy.

Polecamy produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Tylko dla pracowników

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uczestnikami zorganizowanego przez pracodawcę konkursu mogą być wyłącznie jego pracownicy. Zachodzi więc ścisły związek przyczynowo-skutkowy między pozostawaniem podatnika w stosunku pracy a uzyskanym przez niego przychodem. Nie ma przy tym znaczenia, że przystąpienie do konkursu jest dobrowolne. Kluczowe jest ograniczenie uczestników wyłącznie do grona pracowników firmy. Gdyby nie stosunek pracy, osoba nie mogłaby przystąpić do konkursu, a tym samym nie miałaby szansy na uzyskanie przychodu w postaci nagrody pieniężnej czy rzeczowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tematem konkursu jest poprawa produktywności i efektywności firmy, a więc dotyczy on działalności przedsiębiorstwa. Jednak nawet gdyby konkurs nie wiązał się ze sferą służbową, ale z innymi dziedzinami, również nie miałoby to wpływu na kwalifikację przychodu. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 marca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1695/14), przyporządkowaniu przychodu do źródła przychodów ze stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie fakt, że wygrane w konkursach nie wiążą się bezpośrednio z obowiązkami pracownika wobec pracodawcy, wynikającymi ze stosunku pracy. Wygrana w konkursie pracowniczym nie jest co prawda wynagrodzeniem pracownika, o którym mowa w art. 78 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), ale dla celów podatkowych ma ona charakter przychodów ze stosunku pracy zdefiniowany w art. 12 ustawy o PIT. Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze. Wynagrodzenia pracownicze są więc tylko jednym z jego elementów.

Zobacz serwis: Obowiązki pracownika i pracodawcy

Ponadto warto również zauważyć, że oprócz istniejącej ścisłej zależności między stosunkiem pracy a możliwością uzyskania przychodu z tytułu udziału w konkursach, jeszcze jedno łączy te dwa elementy. Mianowicie konkursy są zwykle organizowane w celu podtrzymywania więzi z pracownikami oraz budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Ten ostatni stara się w ten sposób włączać pracowników w życie firmy, a rozpisanie konkursu np. na temat strategii rozwoju firmy to wyraz zaufania do ich kreatywności i pomysłów. Powyższe dodatkowo wskazuje na związek wypłacanych świadczeń z istniejącym stosunkiem pracy.

Szersze grono adresatów

Gdyby do konkursu oprócz pracowników mogły przystąpić także inne osoby, np. wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (zleceniobiorcy, stażyści) czy też klienci bądź kontrahenci, to nagrody stanowiłyby przychód z innych źródeł, opodatkowany 10-proc. podatkiem zryczałtowanym (nawet gdyby zwyciężył pracownik). W ten sposób są obciążone wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z uwzględnieniem przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 ustawy o PIT.

Niezależnie od źródła przychodu, zwolnione z podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT). Zastosowanie tego zwolnienia w stosunku do wygranych w konkursach, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł, uzależnione jest od rodzaju konkursu. Musi on być z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu, a w przypadku gdy dotyczy innych dziedzin – wyłącznie taki, którego organizatorem i emitentem (ogłaszającym) są środki masowego przekazu. Mówiąc zaś o konkursie, należy mieć na uwadze jego definicję zawartą w słowniku języka polskiego PWN: jest to impreza lub przedsięwzięcie, w których startuje wiele osób rywalizujących ze sobą pod jakimś względem; celem konkursu jest wyłonienie zwycięzcy, który zwykle otrzymuje jakąś nagrodę.©?

Polecamy serwis: Dokumentacja pracownicza

Lista płac

Załóżmy, że w maju pracownik – zwycięzca konkursu, oprócz wynagrodzenia za pracę w wysokości 4800 zł, odebrał nagrody rzeczowo-pieniężne, tj. tablet i gotówkę. Przyjmijmy też, że ma on podstawowe koszty uzyskania przychodu i prawo do ulgi podatkowej. ©?

Elementy

Kwota

Sposób wyliczenia

Przychód

8669 zł

4800 zł + 2000 zł + 1869 zł

Składki na ubezpieczenia społeczne

1188,52 zł

– podstawa wymiaru – 8669 zł

– składka emerytalna – 8669 zł x 9,76 proc. = 846,09 zł

– składka rentowa – 8669 zł x 1,5 proc. = 130,04 zł

– składka chorobowa – 8669 zł x 2,45 proc. = 212,39 zł

– suma składek – 1188,52 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

– do zapłaty do ZUS

– do odliczenia od zaliczki na podatek

673,24 zł

579,74 zł

– podstawa wymiaru – 7480,48 zł (po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne – 1188,52 zł)

7480,48 zł x 9 proc. = 673,24 zł

7480,48 zł x 7,75 proc. = 579,74 zł

Zaliczka na podatek dochodowy

700 zł

Przychód do opodatkowania – 8669 zł

– podstawa opodatkowania po zaokrągleniu – 7369 zł

[8669 zł (przychód) – 111,25 zł (koszty uzyskania przychodów) – 1188,52 zł (składki na ubezpieczenia społeczne)]

zaliczka do US – 700 zł

[(7369 zł x 18 proc.) – 46,33 zł (ulga podatkowa) = 1280,09 zł (zaliczka na podatek) – 579,74 zł (składka zdrowotna) = 700,35 zł]

Do wypłaty

4238,24 zł

(4800 zł + 2000 zł) – (1188,52 zł + 673,24 zł + 700 zł)

Podstawa prawna:

Art. 12 ust. 1 i 4, art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA