REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia
Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. O tym, czy nagroda zostanie zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy, uzależnione jest od spełnienia warunków.

Problem

Nasza firma ogłosiła konkurs dla pracowników na opracowanie najlepszej koncepcji poprawy produktywności i efektywności firmy. Na zwycięzcę czekają 2000 zł i tablet o wartości 1869 zł. Jak taką nagrodę zakwalifikować? Czy będzie to przychód ze stosunku pracy, czy z innych źródeł, a w konsekwencji jak opodatkować jej wartość?

Autopromocja

Odpowiedź

Nagroda będzie stanowić przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych.

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. Od ustalenia prawidłowego źródła przychodu zależy sposób opodatkowania wygranej. Elementem rozstrzygającym jest grupa docelowa, do której adresowany jest konkurs. Jeżeli ma on charakter wewnętrzny, zamknięty i do udziału zaproszeni są tylko pracownicy firmy, to nagroda stanowi przychód ze stosunku pracy. O zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy także inna osoba. Istotne jest więc to, czy istnieje związek prawny lub też faktyczny danego świadczenia wypłacanego na rzecz określonej osoby z istniejącym stosunkiem pracy.

Polecamy produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Tylko dla pracowników

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uczestnikami zorganizowanego przez pracodawcę konkursu mogą być wyłącznie jego pracownicy. Zachodzi więc ścisły związek przyczynowo-skutkowy między pozostawaniem podatnika w stosunku pracy a uzyskanym przez niego przychodem. Nie ma przy tym znaczenia, że przystąpienie do konkursu jest dobrowolne. Kluczowe jest ograniczenie uczestników wyłącznie do grona pracowników firmy. Gdyby nie stosunek pracy, osoba nie mogłaby przystąpić do konkursu, a tym samym nie miałaby szansy na uzyskanie przychodu w postaci nagrody pieniężnej czy rzeczowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tematem konkursu jest poprawa produktywności i efektywności firmy, a więc dotyczy on działalności przedsiębiorstwa. Jednak nawet gdyby konkurs nie wiązał się ze sferą służbową, ale z innymi dziedzinami, również nie miałoby to wpływu na kwalifikację przychodu. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 marca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1695/14), przyporządkowaniu przychodu do źródła przychodów ze stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie fakt, że wygrane w konkursach nie wiążą się bezpośrednio z obowiązkami pracownika wobec pracodawcy, wynikającymi ze stosunku pracy. Wygrana w konkursie pracowniczym nie jest co prawda wynagrodzeniem pracownika, o którym mowa w art. 78 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), ale dla celów podatkowych ma ona charakter przychodów ze stosunku pracy zdefiniowany w art. 12 ustawy o PIT. Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze. Wynagrodzenia pracownicze są więc tylko jednym z jego elementów.

Zobacz serwis: Obowiązki pracownika i pracodawcy

Ponadto warto również zauważyć, że oprócz istniejącej ścisłej zależności między stosunkiem pracy a możliwością uzyskania przychodu z tytułu udziału w konkursach, jeszcze jedno łączy te dwa elementy. Mianowicie konkursy są zwykle organizowane w celu podtrzymywania więzi z pracownikami oraz budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Ten ostatni stara się w ten sposób włączać pracowników w życie firmy, a rozpisanie konkursu np. na temat strategii rozwoju firmy to wyraz zaufania do ich kreatywności i pomysłów. Powyższe dodatkowo wskazuje na związek wypłacanych świadczeń z istniejącym stosunkiem pracy.

Szersze grono adresatów

Gdyby do konkursu oprócz pracowników mogły przystąpić także inne osoby, np. wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (zleceniobiorcy, stażyści) czy też klienci bądź kontrahenci, to nagrody stanowiłyby przychód z innych źródeł, opodatkowany 10-proc. podatkiem zryczałtowanym (nawet gdyby zwyciężył pracownik). W ten sposób są obciążone wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z uwzględnieniem przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 ustawy o PIT.

Niezależnie od źródła przychodu, zwolnione z podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT). Zastosowanie tego zwolnienia w stosunku do wygranych w konkursach, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł, uzależnione jest od rodzaju konkursu. Musi on być z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu, a w przypadku gdy dotyczy innych dziedzin – wyłącznie taki, którego organizatorem i emitentem (ogłaszającym) są środki masowego przekazu. Mówiąc zaś o konkursie, należy mieć na uwadze jego definicję zawartą w słowniku języka polskiego PWN: jest to impreza lub przedsięwzięcie, w których startuje wiele osób rywalizujących ze sobą pod jakimś względem; celem konkursu jest wyłonienie zwycięzcy, który zwykle otrzymuje jakąś nagrodę.©?

Polecamy serwis: Dokumentacja pracownicza

Lista płac

Załóżmy, że w maju pracownik – zwycięzca konkursu, oprócz wynagrodzenia za pracę w wysokości 4800 zł, odebrał nagrody rzeczowo-pieniężne, tj. tablet i gotówkę. Przyjmijmy też, że ma on podstawowe koszty uzyskania przychodu i prawo do ulgi podatkowej. ©?

Elementy

Kwota

Sposób wyliczenia

Przychód

8669 zł

4800 zł + 2000 zł + 1869 zł

Autopromocja

Składki na ubezpieczenia społeczne

1188,52 zł

– podstawa wymiaru – 8669 zł

– składka emerytalna – 8669 zł x 9,76 proc. = 846,09 zł

– składka rentowa – 8669 zł x 1,5 proc. = 130,04 zł

– składka chorobowa – 8669 zł x 2,45 proc. = 212,39 zł

– suma składek – 1188,52 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

– do zapłaty do ZUS

– do odliczenia od zaliczki na podatek

673,24 zł

579,74 zł

– podstawa wymiaru – 7480,48 zł (po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne – 1188,52 zł)

7480,48 zł x 9 proc. = 673,24 zł

7480,48 zł x 7,75 proc. = 579,74 zł

Zaliczka na podatek dochodowy

700 zł

Przychód do opodatkowania – 8669 zł

– podstawa opodatkowania po zaokrągleniu – 7369 zł

[8669 zł (przychód) – 111,25 zł (koszty uzyskania przychodów) – 1188,52 zł (składki na ubezpieczenia społeczne)]

zaliczka do US – 700 zł

[(7369 zł x 18 proc.) – 46,33 zł (ulga podatkowa) = 1280,09 zł (zaliczka na podatek) – 579,74 zł (składka zdrowotna) = 700,35 zł]

Do wypłaty

4238,24 zł

(4800 zł + 2000 zł) – (1188,52 zł + 673,24 zł + 700 zł)

Podstawa prawna:

Art. 12 ust. 1 i 4, art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy wiesz co oznaczają wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Ale może wygrać tylko jedno. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1. Jury wskazało także, które słowa znalazły się na podium, przyznano także wyróżnienie. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  REKLAMA

  Uczenie maszynowe: Rewolucja w analizie danych dla profesjonalistów biznesowych

  Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która rewolucjonizuje sposób, w jaki analizujemy i wykorzystujemy dane w biznesie. Dla profesjonalistów z obszarów prawa, zarządzania zasobami ludzkimi i finansów, zrozumienie podstaw uczenia maszynowego staje się kluczowym elementem skutecznego działania w dynamicznym środowisku biznesowym.

  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

  Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  REKLAMA

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA