REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa w budżetówce. Komu przysługuje, jak ustalać wysokość i kiedy wypłacać nagrodę jubileuszową?

nagroda jubileuszowa wypłata radość służba cywilna wysokość nagrody pracownicy urzędów państwowych wynagrodzenie pracownicy samorządowi jubileusz
Nagroda jubileuszowa w budżetówce. Komu przysługuje, jak ustalać wysokość i kiedy wypłacać nagrodę jubileuszową?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia osoby uprawnionej do nagrody jubileuszowej.

Nagroda jubileuszowa w budżetówce

Urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej i pracownicy samorządowi mają prawo do nagrody jubileuszowej. Wysokość tego świadczenia zależy od długości stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Nagrody jubileuszowe przysługują w wysokości:

 • po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
 • po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
 • po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
 • po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
 • po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego;
 • po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Nagroda jubileuszowa jest obowiązkowym elementem wynagrodzenia urzędników państwowych, członków korpusu służby cywilnej i pracowników samorządowych.

Okresy pracy uprawniające do nagrody jubileuszowej

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W przypadku członków korpusu służby cywilnej do okresów pracy nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) oraz w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944–1990.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczanie nagrody jubileuszowej

Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. 

Nagrodę jubileuszową oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu podstawy nagrody należy zatem uwzględnić:

 • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej, w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej;
 • składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc, w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują);
 • składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne, roczne), w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują).

Jeżeli okres 3 miesięcy lub 12 miesięcy nie był w pełni przepracowany, wówczas uzupełnienia podstawy nagrody jubileuszowej dokonuje się poprzez podzielenie faktycznie uzyskanego przez pracownika wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało, a następnie pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby (w okresie 3 lub 12 miesięcy) w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Do podstawy nagrody jubileuszowej nie wlicza się np. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, świadczeń pozapłacowych, np. bonów z zfśs, premii uznaniowych nieposiadających charakteru roszczeniowego.

Tak ustaloną podstawę nagrody jubileuszowej należy użyć przy obliczaniu wysokości tej nagrody wyrażonej w procentowym wskaźniku wynagrodzenia miesięcznego.

Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłata

Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa się w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. Dotyczy to zarówno członków służby cywilnej, urzędników państwowych, jak i pracowników samorządowych.

Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu prawa do tej nagrody.

Podstawa prawna:

 • art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. (Dz.U. z 2022 r., poz. 530)
 • art. 23 ustawy 16 września1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1917)
 • art. 91 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1691 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA