Nagroda jubileuszowa w budżetówce. Komu przysługuje, jak ustalać wysokość i kiedy wypłacać nagrodę jubileuszową?
REKLAMA
REKLAMA
- Nagroda jubileuszowa w budżetówce
- Okresy pracy uprawniające do nagrody jubileuszowej
- Obliczanie nagrody jubileuszowej
- Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłata
Nagroda jubileuszowa w budżetówce
Urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej i pracownicy samorządowi mają prawo do nagrody jubileuszowej. Wysokość tego świadczenia zależy od długości stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia.
REKLAMA
Nagrody jubileuszowe przysługują w wysokości:
- po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego;
- po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego.
Nagroda jubileuszowa jest obowiązkowym elementem wynagrodzenia urzędników państwowych, członków korpusu służby cywilnej i pracowników samorządowych.
Okresy pracy uprawniające do nagrody jubileuszowej
Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
W przypadku członków korpusu służby cywilnej do okresów pracy nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) oraz w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944–1990.
Obliczanie nagrody jubileuszowej
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.
Nagrodę jubileuszową oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu podstawy nagrody należy zatem uwzględnić:
- stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej, w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej;
- składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc, w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują);
- składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne, roczne), w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (bez względu na okres, za jaki te składniki przysługują).
Jeżeli okres 3 miesięcy lub 12 miesięcy nie był w pełni przepracowany, wówczas uzupełnienia podstawy nagrody jubileuszowej dokonuje się poprzez podzielenie faktycznie uzyskanego przez pracownika wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało, a następnie pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby (w okresie 3 lub 12 miesięcy) w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Do podstawy nagrody jubileuszowej nie wlicza się np. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, świadczeń pozapłacowych, np. bonów z zfśs, premii uznaniowych nieposiadających charakteru roszczeniowego.
Tak ustaloną podstawę nagrody jubileuszowej należy użyć przy obliczaniu wysokości tej nagrody wyrażonej w procentowym wskaźniku wynagrodzenia miesięcznego.
Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłata
Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa się w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. Dotyczy to zarówno członków służby cywilnej, urzędników państwowych, jak i pracowników samorządowych.
Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu prawa do tej nagrody.
Podstawa prawna:
- art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. (Dz.U. z 2022 r., poz. 530)
- art. 23 ustawy 16 września1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1917)
- art. 91 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1691 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat