Rozwiązanie stosunku pracy w razie przejścia pracownika na emeryturę lub rentę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalno-rentowej?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy przysługuje odprawa emerytalno-rentowa
- Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
- Kiedy wypłacić odprawę emerytalno-rentową
Kiedy przysługuje odprawa emerytalno-rentowa
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Zatem nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej jest uzależnione od łącznego wystąpienia poniższych przesłanek:
REKLAMA
- w dniu ustania stosunku pracy pracownik spełnia warunki uprawniające do emerytury lub renty,
- doszło do ustania stosunku pracy i przejścia na rentę albo emeryturę rozumianego jako zmiana statusu prawnego pracownika z pracownika na osobę pobierającą określone świadczenie,
- zachodzi związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na rentę lub emeryturę.
Nie ma znaczenia, z czyjej inicjatywy ani w jakim trybie został rozwiązany stosunek pracy. Prawo do odprawy nie jest też zależne od charakteru umowy o pracę, ani też od stażu pracy u danego pracodawcy.
Pracownik, który jest zatrudniony przez więcej niż jednego pracodawcę, aby otrzymać odprawę musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy. Odprawa będzie wówczas przysługiwać od każdego pracodawcy.
Odprawa emerytalno-rentowa jest świadczeniem jednorazowym i dlatego pracownik nie może nabyć do niego prawa po ponownym zatrudnieniu się. Odprawa nie przysługuje także w przypadku, gdy pracownikowi przyznano odprawę rentową, a następnie przeszedł on na emeryturę.
Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
Kodeks pracy ustanawia ogólną zasadę, zgodnie z którą odprawa emerytalno-rentowa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Jednakże wysokość odprawy może być zwiększona w przepisach branżowych, układach zbiorowych pracy czy regulaminach wynagradzania.
Przepisy prawa pracy uprawniają niektóre grupy zawodowe do odprawy w wyższej wysokości. Są to m.in.:
- pracownicy urzędów państwowych – przysługuje im odprawa w wysokości od 2- do 6-miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy w urzędach,
- pracownicy samorządowi – przysługuje im odprawa w wysokości od 2- do 6-miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy,
- członkowie korpusu służby cywilnej – przysługuje im odprawa w wysokości 3- lub 6-miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy,
- nauczyciele – przysługuje im odprawa w wysokości 2- lub 3-miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy.
Przy ustalaniu wysokości odprawy emerytalno-rentowej należy posługiwać się regułami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Kiedy wypłacić odprawę emerytalno-rentową
Odprawa emerytalno-rentowa staje się wymagalna od dnia rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę zarówno wówczas, gdy decyzja o przyznaniu emerytury lub renty została wydana w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego rozwiązaniu.
Informację o wypłaceniu pracownikowi odprawy emerytalno-rentowej pracodawca powinien zamieścić w świadectwie pracy.
Podstawa prawna:
- art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat