REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne są obecnie stosowane na tyle powszechnie, iż stały się swego rodzaju alternatywą dla umów o prace. Przepisy kodeksu pracy chronią wynagrodzenie pochodzące ze stosunku zawiązanego umową o pracę. Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Źródło: Wynagrodzenia w praktyce, Biblioteka Dziennik Gazeta Prawna, INFOR Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2012 r.

REKLAMA

Autopromocja

Z umów uregulowanych w kodeksie cywilnym najczęściej stosowane są umowy zlecenia. Co do zasady należności z nich nie są objęte żadną ochroną. Jednak pod pewnymi warunkami wynagrodzenie ze zlecenia będzie podlegało egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy. Kodeks postępowania cywilnego pozwala bowiem stosować ochronę wynikającą z k.p. do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (art. 833 par. 2 k.p.c.). Do tych świadczeń może należeć przychód z umowy cywilnej, jeśli:

  • ma charakter świadczenia powtarzającego się tzn. jest wypłacany regularnie, choć niekoniecznie w tych samych odstępach czasu,
  • przysługuje z tytułu umowy zawartej na czas nieokreślony lub umowa jest odnawiana przez strony (stała współpraca między stronami),
  • zapewnia utrzymanie, co należy rozumieć jako dawanie korzyści majątkowej pozwalającej na nabywanie codziennych dóbr i usług (zaspokojenie minimum egzystencji).

Potrącenia z wynagrodzenia ze zlecenia dokonywane są na podstawie zajęcia innych wierzytelności. Organ egzekucyjny powinien podać zleceniodawcy: zakres egzekucji, konkretną wierzytelność oraz ograniczenie egzekucji (w przypadku świadczeń powtarzających się i zapewniających utrzymanie będzie ona polegała na obowiązku stosowania przepisów kodeksu pracy). W takich przypadkach zleceniodawca ustala dopuszczalną kwotę potrącenia, czyli stosuje kwotę graniczną do wynagrodzenia netto, tak jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Nie ma tu natomiast racji bytu kwota wolna od potrącenia określona w kodeksie pracy. Jest to bowiem wyłącznie domena stosunku pracy. Zleceniobiorcy – dłużnikowi pobierającemu periodyczną stałą płacę trzeba jednak pozostawić tzw. minimum egzystencji, czyli pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty (art. 829 pkt 5 k.p.c.).

Jeżeli w zajęciu nie ma klauzuli stwierdzającej, że egzekucja jest ograniczona według zasad obowiązujących w kodeksie pracy, na poczet długu są przekazywane płatności w pełnej wysokości (chyba że np. rata zobowiązania jest niższa od wynagrodzenia; wówczas resztę otrzymuje zleceniobiorca), pozostawiając zleceniobiorcy jednorazowo tylko pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Potrąceń z wynagrodzenia za wykonywanie zlecenia dokonuje się od wartości netto, czyli po odjęciu składek na ZUS oraz zaliczki na podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład: 

Zatrudniony wykonuje bezterminową umowę zlecenia na kwotę 1889,43 zł netto miesięcznie, płatną ostatniego dnia miesiąca. 18 lipca 2012 r. do zleceniobiorcy trafiło zajęcie niealimentacyjne wynagrodzenia ze zlecenia na kwotę 8000 zł łącznie. Komornik stwierdził w zajęciu, że jeśli świadczenie służy utrzymaniu się i ma charakter ciągły, podlega ochronie na zasadach wynikających z kodeksu pracy.

REKLAMA

Granica potrącenia to 1/2 kwoty 1889,43 zł, czyli 944,72 zł.
Ustalamy minimum egzystencji:
liczba dni między zajęciem, a datą kolejnej wypłaty – 13 dni, 1889,43 zł : 30 x 13 dni = 818,75 zł.
Maksymalna kwota do potrącenia: 1889,43 zł – 818,75 zł = 1070,68 zł.
Dopuszczalna kwota do potrącenia: 944,72 zł (nie można potrącić więcej niż wynosi kwota graniczna).
Kwota do wypłaty dla zleceniobiorcy: 944,72 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja zleceniobiorcy zatrudnionego jednocześnie w tej samej firmie na podstawie stosunku pracy (podpisał dodatkowo umowę zlecenia ze swoim pracodawcą). Organ egzekucyjny, który wysłał zajęcie, żąda od pracodawcy przedstawienia zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszystkich innych tytułów, w tym z prac zleconych. Chodzi tu rozpoznanie sytuacji finansowej dłużnika i wysokości jego łącznych dochodów. W zasadzie zajęcie powinno być wówczas rozszerzone również o inne wierzytelności, jeśli egzekutor chce przejąć zarobek ze zlecenia. Jednak niektórzy eksperci uważają, że wystarczy zajęcie wynagrodzenia za pracę, które obejmuje również wynagrodzenie za prace zlecone (art. 881 par. 2 k.p.c.).

Artykuł jest częścią e-Poradnika Wynagrodzenia w praktyce dostępnego w naszym SKLEPIE

Poznaj nasze inne e-booki!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA