REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne są obecnie stosowane na tyle powszechnie, iż stały się swego rodzaju alternatywą dla umów o prace. Przepisy kodeksu pracy chronią wynagrodzenie pochodzące ze stosunku zawiązanego umową o pracę. Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Źródło: Wynagrodzenia w praktyce, Biblioteka Dziennik Gazeta Prawna, INFOR Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2012 r.

Autopromocja

Z umów uregulowanych w kodeksie cywilnym najczęściej stosowane są umowy zlecenia. Co do zasady należności z nich nie są objęte żadną ochroną. Jednak pod pewnymi warunkami wynagrodzenie ze zlecenia będzie podlegało egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy. Kodeks postępowania cywilnego pozwala bowiem stosować ochronę wynikającą z k.p. do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (art. 833 par. 2 k.p.c.). Do tych świadczeń może należeć przychód z umowy cywilnej, jeśli:

  • ma charakter świadczenia powtarzającego się tzn. jest wypłacany regularnie, choć niekoniecznie w tych samych odstępach czasu,
  • przysługuje z tytułu umowy zawartej na czas nieokreślony lub umowa jest odnawiana przez strony (stała współpraca między stronami),
  • zapewnia utrzymanie, co należy rozumieć jako dawanie korzyści majątkowej pozwalającej na nabywanie codziennych dóbr i usług (zaspokojenie minimum egzystencji).

Potrącenia z wynagrodzenia ze zlecenia dokonywane są na podstawie zajęcia innych wierzytelności. Organ egzekucyjny powinien podać zleceniodawcy: zakres egzekucji, konkretną wierzytelność oraz ograniczenie egzekucji (w przypadku świadczeń powtarzających się i zapewniających utrzymanie będzie ona polegała na obowiązku stosowania przepisów kodeksu pracy). W takich przypadkach zleceniodawca ustala dopuszczalną kwotę potrącenia, czyli stosuje kwotę graniczną do wynagrodzenia netto, tak jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Nie ma tu natomiast racji bytu kwota wolna od potrącenia określona w kodeksie pracy. Jest to bowiem wyłącznie domena stosunku pracy. Zleceniobiorcy – dłużnikowi pobierającemu periodyczną stałą płacę trzeba jednak pozostawić tzw. minimum egzystencji, czyli pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty (art. 829 pkt 5 k.p.c.).

Jeżeli w zajęciu nie ma klauzuli stwierdzającej, że egzekucja jest ograniczona według zasad obowiązujących w kodeksie pracy, na poczet długu są przekazywane płatności w pełnej wysokości (chyba że np. rata zobowiązania jest niższa od wynagrodzenia; wówczas resztę otrzymuje zleceniobiorca), pozostawiając zleceniobiorcy jednorazowo tylko pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Potrąceń z wynagrodzenia za wykonywanie zlecenia dokonuje się od wartości netto, czyli po odjęciu składek na ZUS oraz zaliczki na podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład: 

Zatrudniony wykonuje bezterminową umowę zlecenia na kwotę 1889,43 zł netto miesięcznie, płatną ostatniego dnia miesiąca. 18 lipca 2012 r. do zleceniobiorcy trafiło zajęcie niealimentacyjne wynagrodzenia ze zlecenia na kwotę 8000 zł łącznie. Komornik stwierdził w zajęciu, że jeśli świadczenie służy utrzymaniu się i ma charakter ciągły, podlega ochronie na zasadach wynikających z kodeksu pracy.

Granica potrącenia to 1/2 kwoty 1889,43 zł, czyli 944,72 zł.
Ustalamy minimum egzystencji:
liczba dni między zajęciem, a datą kolejnej wypłaty – 13 dni, 1889,43 zł : 30 x 13 dni = 818,75 zł.
Maksymalna kwota do potrącenia: 1889,43 zł – 818,75 zł = 1070,68 zł.
Dopuszczalna kwota do potrącenia: 944,72 zł (nie można potrącić więcej niż wynosi kwota graniczna).
Kwota do wypłaty dla zleceniobiorcy: 944,72 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja zleceniobiorcy zatrudnionego jednocześnie w tej samej firmie na podstawie stosunku pracy (podpisał dodatkowo umowę zlecenia ze swoim pracodawcą). Organ egzekucyjny, który wysłał zajęcie, żąda od pracodawcy przedstawienia zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszystkich innych tytułów, w tym z prac zleconych. Chodzi tu rozpoznanie sytuacji finansowej dłużnika i wysokości jego łącznych dochodów. W zasadzie zajęcie powinno być wówczas rozszerzone również o inne wierzytelności, jeśli egzekutor chce przejąć zarobek ze zlecenia. Jednak niektórzy eksperci uważają, że wystarczy zajęcie wynagrodzenia za pracę, które obejmuje również wynagrodzenie za prace zlecone (art. 881 par. 2 k.p.c.).

Artykuł jest częścią e-Poradnika Wynagrodzenia w praktyce dostępnego w naszym SKLEPIE

Poznaj nasze inne e-booki!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

    Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

    Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

    Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

    Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

    Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

    Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

    List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

    REKLAMA

    Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

    Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

    Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

    Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

    Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

    W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

    Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

    Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

    REKLAMA

    Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

    Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

    Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

    Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

    REKLAMA