reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne są obecnie stosowane na tyle powszechnie, iż stały się swego rodzaju alternatywą dla umów o prace. Przepisy kodeksu pracy chronią wynagrodzenie pochodzące ze stosunku zawiązanego umową o pracę. Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Źródło: Wynagrodzenia w praktyce, Biblioteka Dziennik Gazeta Prawna, INFOR Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2012 r.

Z umów uregulowanych w kodeksie cywilnym najczęściej stosowane są umowy zlecenia. Co do zasady należności z nich nie są objęte żadną ochroną. Jednak pod pewnymi warunkami wynagrodzenie ze zlecenia będzie podlegało egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy. Kodeks postępowania cywilnego pozwala bowiem stosować ochronę wynikającą z k.p. do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (art. 833 par. 2 k.p.c.). Do tych świadczeń może należeć przychód z umowy cywilnej, jeśli:

  • ma charakter świadczenia powtarzającego się tzn. jest wypłacany regularnie, choć niekoniecznie w tych samych odstępach czasu,
  • przysługuje z tytułu umowy zawartej na czas nieokreślony lub umowa jest odnawiana przez strony (stała współpraca między stronami),
  • zapewnia utrzymanie, co należy rozumieć jako dawanie korzyści majątkowej pozwalającej na nabywanie codziennych dóbr i usług (zaspokojenie minimum egzystencji).

Potrącenia z wynagrodzenia ze zlecenia dokonywane są na podstawie zajęcia innych wierzytelności. Organ egzekucyjny powinien podać zleceniodawcy: zakres egzekucji, konkretną wierzytelność oraz ograniczenie egzekucji (w przypadku świadczeń powtarzających się i zapewniających utrzymanie będzie ona polegała na obowiązku stosowania przepisów kodeksu pracy). W takich przypadkach zleceniodawca ustala dopuszczalną kwotę potrącenia, czyli stosuje kwotę graniczną do wynagrodzenia netto, tak jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Nie ma tu natomiast racji bytu kwota wolna od potrącenia określona w kodeksie pracy. Jest to bowiem wyłącznie domena stosunku pracy. Zleceniobiorcy – dłużnikowi pobierającemu periodyczną stałą płacę trzeba jednak pozostawić tzw. minimum egzystencji, czyli pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty (art. 829 pkt 5 k.p.c.).

Jeżeli w zajęciu nie ma klauzuli stwierdzającej, że egzekucja jest ograniczona według zasad obowiązujących w kodeksie pracy, na poczet długu są przekazywane płatności w pełnej wysokości (chyba że np. rata zobowiązania jest niższa od wynagrodzenia; wówczas resztę otrzymuje zleceniobiorca), pozostawiając zleceniobiorcy jednorazowo tylko pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama