| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne są obecnie stosowane na tyle powszechnie, iż stały się swego rodzaju alternatywą dla umów o prace. Przepisy kodeksu pracy chronią wynagrodzenie pochodzące ze stosunku zawiązanego umową o pracę. Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Źródło: Wynagrodzenia w praktyce, Biblioteka Dziennik Gazeta Prawna, INFOR Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2012 r.

Z umów uregulowanych w kodeksie cywilnym najczęściej stosowane są umowy zlecenia. Co do zasady należności z nich nie są objęte żadną ochroną. Jednak pod pewnymi warunkami wynagrodzenie ze zlecenia będzie podlegało egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy. Kodeks postępowania cywilnego pozwala bowiem stosować ochronę wynikającą z k.p. do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (art. 833 par. 2 k.p.c.). Do tych świadczeń może należeć przychód z umowy cywilnej, jeśli:

  • ma charakter świadczenia powtarzającego się tzn. jest wypłacany regularnie, choć niekoniecznie w tych samych odstępach czasu,
  • przysługuje z tytułu umowy zawartej na czas nieokreślony lub umowa jest odnawiana przez strony (stała współpraca między stronami),
  • zapewnia utrzymanie, co należy rozumieć jako dawanie korzyści majątkowej pozwalającej na nabywanie codziennych dóbr i usług (zaspokojenie minimum egzystencji).

Potrącenia z wynagrodzenia ze zlecenia dokonywane są na podstawie zajęcia innych wierzytelności. Organ egzekucyjny powinien podać zleceniodawcy: zakres egzekucji, konkretną wierzytelność oraz ograniczenie egzekucji (w przypadku świadczeń powtarzających się i zapewniających utrzymanie będzie ona polegała na obowiązku stosowania przepisów kodeksu pracy). W takich przypadkach zleceniodawca ustala dopuszczalną kwotę potrącenia, czyli stosuje kwotę graniczną do wynagrodzenia netto, tak jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Nie ma tu natomiast racji bytu kwota wolna od potrącenia określona w kodeksie pracy. Jest to bowiem wyłącznie domena stosunku pracy. Zleceniobiorcy – dłużnikowi pobierającemu periodyczną stałą płacę trzeba jednak pozostawić tzw. minimum egzystencji, czyli pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty (art. 829 pkt 5 k.p.c.).

Jeżeli w zajęciu nie ma klauzuli stwierdzającej, że egzekucja jest ograniczona według zasad obowiązujących w kodeksie pracy, na poczet długu są przekazywane płatności w pełnej wysokości (chyba że np. rata zobowiązania jest niższa od wynagrodzenia; wówczas resztę otrzymuje zleceniobiorca), pozostawiając zleceniobiorcy jednorazowo tylko pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »