REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydłużenie tygodnia pracy do 6 dni?

Czy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący dodatków do wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy doprowadzi do wydłużenia tygodnia pracy z 5 do 6 dni?

Wysokość wynagrodzeń nauczycieli w Europie

W ostatnich dwóch latach wynagrodzenia nauczycieli w Europie wzrosły w 16 państwach. Polska niestety do nich nie należy. Dlaczego wysokość wynagrodzenia nauczycieli jest tak ważna?

Rok Szkoły Zawodowców 2014/2015

Rok szkolny 2014/2015 to Rok Szkoły Zawodowców. W tym roku mają być promowane szkoły zawodowe. Stawia się także na rozwój współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami. Jakie jeszcze zmiany wprowadza MEN?

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy jest przedmiotem zmian w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. Czy proponowana zmiana nie zmierza do wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni?

REKLAMA

Wnioski o zasiłki składane przez internet

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje wprowadzenie możliwości składania przez internet wniosków o zasiłki. Chce wprowadzić również elektroniczną wymianę informacji pomiędzy urzędami oraz przeprowadzenie wywiadu środowiskowego za pomocą e-kwestionariusza.

Projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych narusza konstytucję?

Zdaniem Fundacji Panoptykon projekt nowelizacji za bardzo ingeruje w życie prywatne obywateli. Czy projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych narusza konstytucję?

Zmiany w dodatkowych świadczeniach dla żołnierzy

Zmiany w dodatkowych świadczeniach dla żołnierzy obejmują coroczną podwyżkę dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy oraz nowe dodatki funkcyjne dla oficerów na stanowiskach na uczelniach i w instytutach badawczych

Deregulacja zawodów budowlanych - nieprecyzyjne uprawnienia

Dnia 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie deregulacja zawodów budowlanych. Zarzuca się jej nieprecyzyjnie uregulowanie uprawnień inżynierów budowlanych i utrudnienie dostępu do zawodu.

REKLAMA

Wpływy z oskładkowania umów cywilnoprawnych

Wpływy z oskładkowania umów cywilnoprawnych nie trafią do budżetu państwa w 2015 r. Stanowią przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakiego procentu osób ubezpieczonych będzie dotyczyła zmiana?

Nowe miejsca pracy i wyższe wynagrodzenia w handlu

Handel w Polsce wciąż się rozwija. Wszystko wskazuje na to, że w tej branży powstaną nowe miejsca pracy a dodatkowo wzrosną wynagrodzenia handlowców. Jakie są przyczyny tak dobrych prognoz?

Moda na career breaki

Pracownikowi często nie wystarczają standardowe przerwy w pracy, odpoczynek dobowy i tygodniowy. Jeśli czuje potrzebę regeneracji i dłuższego rozstania z pracą, może skorzystać z urlopu. A co jeśli i to nie wystarcza? Do Polski dotarła moda na career breaki.

Wyniki kontroli PIP w 2013 r.

Na 77 posiedzeniu Sejmu posłowie zostaną poinformowani o wynikach kontroli PIP w 2013 r. Ile kontroli zostało przeprowadzonych? Jakie kary i w jakiej liczbie zostały nałożone przez inspektorów PIP?

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. będzie tematem 77 posiedzenia Sejmu. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS wprowadza mieszany charakter waloryzacji - procentowo-kwotową.

Brak ograniczeń ciągłego zatrudnienia pracownika tymczasowego

Projekt ustawy dotyczący ozusowania umów zleceń nie zawiera regulacji, która ograniczałaby ciągłe zatrudnienie pracownika tymczasowego w jednej firmie. Tymczasem takie zatrudnienie może trwać maksymalnie 18 miesięcy.

Nocleg w kabinie samochodu ciężarowego a zapewnienie bezpłatnego noclegu - SN

Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.

Na rynku pracy brakuje informatyków

Ponownie okazuje się, że na polskim rynku pracy brakuje informatyków. Branża ta rozwija się w dynamicznym tempie. Poszukiwani są wysoko wykwalifikowani pracownicy.

PUE ZUS produktem najwyższej jakości - Quality International 2014

Produktem najwyższej jakości oznaczonym znakiem Quality International 2014 została Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE.zus.pl). To już kolejna nagroda dla tego systemu.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Mimo panującego bezrobocia wśród ludzi młodych, są branże, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. W jakich branżach wciąż poszukuje się pracowników?

Wzrost zatrudnienia w Polsce - przegląd kwartalny KE

Wzrost zatrudnienia w Polsce wynika z przeglądu kwartalnego Komisji Europejskiej. W drugim kwartale zatrudnienie wzrosło w naszym kraju o 0,5%.

Przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Projekt zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich to dobry znak w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie korzystania z tego typu urlopów. Jak przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje, aby nie bać się o zły wpływ rocznych urlopów dla matek na ich sytuację na rynku pracy. Bez bezpieczeństwa demograficznego nie ma bowiem szans na rozwój gospodarczy.

Polacy mniej chętnie zmieniają pracę

Z indeksu mobilności wynika, że Polacy mniej chętnie zmieniają pracę. Jaki jest odsetek osób obawiających się utraty pracy? Ile osób twierdzi, że jest w stanie znaleźć inną pracę porównywalną do dotychczasowej?

Uproszczenie procedur dot. urlopów rodzicielskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację ustawy, która wprowadziła roczne urlopy dla rodziców. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o kierunki projektowanej noweli, wskazuje na uproszczenie procedur i promocję urlopów wśród ojców.

Wyższe składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców w 2015 r.

Wyższe składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców wynikają ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. W porównaniu z 2014 r. płaca minimalna będzie wyższa o 70 zł.

Poradnik dla opiekunów osób starszych

Od 1 października 2014 r. internetowy poradnik dla opiekunów osób starszych można znaleźć w zakładce na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Urlop rodzicielski będzie dostępny także dla samotnych ojców. Rząd przyjął projekt ustawy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jak będzie obliczany zasiłek macierzyński?

Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2014 r. bez waloryzacji

Od 1 października 2014 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale wynosi 97,8%. Wysokość każdego świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2014 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

E-zwolnienia i zasiłki macierzyńskie dla samotnych ojców

E-zwolnienia i zasiłki macierzyńskie dla samotnych ojców zostały przyjęte wczoraj (30 września 2014 r.) przez rząd. Na czym dokładnie będą polegały zmiany?

Kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. została przyjęta wczoraj (30 września 2014 r.) przez rząd. Waloryzacja nie będzie mogła być mniejsza niż 36 zł. Ile wyniesie najniższa emerytura i renta rodzinna?

Rynek Y (artykuł promocyjny)

Dobrze wyszktałceni, znający języki obce, nie bojący się ryzyka, posługujący się na co dzień nowymi technologiami, odznaczający się cechami przywódczymi - to najważniejsze cechy pokolenia Y. Pracownicy idealni? Tak, ale… jest też druga strona medalu. Millenialsi, mimo młodego wieku są niezwykle wymagający i ambitni, pewni siebie i cały czas szukają nowych szans. Są nie lada wyzwaniem dla pracodawców.

Brak ustawowego określenia zasad bhp przedstawicieli służb mundurowych - skarga do TK

Brak ustawowego określenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiany w pracy tymczasowej

Polskie Forum HR, SAZ oraz OKAP zaproponowały wprowadzenie zmian dotyczących pracy tymczasowej. Zmiany obejmowałyby wprowadzenie gwarancji finansowych, obowiązek corocznego przedkładania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS i zaliczkami do urzędów skarbowych.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. oraz e-zwolnienie lekarskie - prace rządu

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. oraz podwyższenie ulgi podatkowej na dzieci będą w dniu dzisiejszym przedmiotem prac rządu (30 września). Rząd zajmie się również przepisami dotyczącymi elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Elektroniczny ZUS na YouTube

ZUS ma swój kanał na YouTube - Elektroniczny ZUS. Można dowiedzieć się tam, o co chodzi w ubezpieczeniach społecznych oraz z jakich praw korzystają ubezpieczeni.

Odsetki od października do grudnia 2014 r. z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek od października do grudnia 2014 r. należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego.

800 tys. użytkowników PUE ZUS

Liczba zarejestrowanych użytkowników PUE ZUS przekroczyła już 800 tysięcy. Sprawdź, do czego ma dostęp zalogowany klient PUE.

Programy studiów tworzone we współpracy z pracodawcami

Od 5 lat z rzędu spada liczba studentów pierwszego roku. Odpowiednie przygotowanie nowych kierunków studiów przyciąga jednak młodzież do studiowania. Czy programy studiów będą tworzone we współpracy z pracodawcami?

Druga rata odpisu na ZFŚS do końca września 2014 r.

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje dwie raty przekazywania odpisu na fundusz za dany rok. Drugą ratę odpisu na ZFŚS należy uiścić do końca września 2014 r.

Zachowanie osobowości prawnej przez PFRON

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych przewiduje zachowanie osobowości prawnej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Senat popiera nowelizację jednogłośnie.

Oskładkowanie wspólnika spółki z o.o. zgodne z konstytucją

Wczoraj (25 września 2014 r.) Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady oskładkowania wspólnika spółki z o.o. są zgodne z konstytucją.

Koszt waloryzacji emerytur w 2015 r.

Waloryzacja emerytur w 2015 r. odbędzie się na nowych zasadach. Jaki będzie koszt waloryzacji na nowych zasadach?

Oskładkowanie wspólnika spółki z o.o. przed TK

Oskładkowanie wspólnika spółki z o.o. ponownie stanie się przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się rozpatrzeniem skargi dotyczącej rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Oskładkowanie umów zleceń w sejmowej podkomisji

Projekt oskładkowania umów zleceń ponownie trafił do sejmowej podkomisji. Podkomisja ma przyjrzeć się przepisom przejściowym.

10 mln zł więcej na wynagrodzenia pracowników sądów w 2015 r.

10 mln zł więcej zostanie przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników sądów w 2015 r. To efekt protestu trwającego od niedzieli przed resortem sprawiedliwości.

Sieci publicznych służb zatrudnienia

Kolejnym z kroków podjętych przez Unię Europejską jest utworzenie sieci publicznych służb zatrudnienia, które stanowią nowe struktury współpracy, mające pomóc państwom członkowskim w dalszym koordynowaniu polityki i walki z bezrobociem. Oficjalna inauguracja sieci publicznych służb zatrudnienia miała miejsce w dniu wczorajszy, 23 września.

Przekroczenie 24 miesięcznego okresu zatrudnienia równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony

W dniu wczorajszym, 23 września, Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów wydał wyrok, w którym uznał, iż przekroczenie 24 miesięcznego okresu zatrudnienia, o którym mowa w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zmiany w waloryzacji emerytur w toku

W czwartek, 15 września, Stały Komitet Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy zmieniającej zasady waloryzacji rent i emerytur w 2015 r. Projekt ten zakłada, iż minimalna kwota podwyżki w przyszłym roku wynieść ma 36 zł.

Wyższa płaca minimalna w Niemczech nie dla pracowników sezonowych

Z nowych regulacji stałej stawki minimalnej w Niemczech od 2015 r. nie skorzystają ci imigranci, którzy wykonują pracę sezonową. Wyższa stawka będzie jednak obowiązywać osoby delegowane do pracy za zachodnią granicą.

Zmiany w emeryturach częściowych

We wtorek, 23 sierpnia, senacka komisja ustawodawcza zajmie się projektem zmian dotyczącym emerytur częściowych. Zmiany mają na celu realizację majowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował stały charakter wprowadzonego sposobu przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Potrzeba mobilności wśród pracowników

Komisja Europejska i OECD prowadziły wspólny projekt badawczy dotyczący dopasowywania migracji ekonomicznej do potrzeb rynku pracy przez trzy lata. 18 września opublikowano sprawozdanie końcowe z projektu. Jakie wnioski wynikają z działań UE w zakresie walki z bezrobociem?

REKLAMA