REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie deklaracji PIT po terminie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

W celu uniknięcia przykrych konsekwencji złożenie deklaracji PIT po terminie powinno nastąpić jak najszybciej. Podatnik będzie musiał wpłacić zaległość razem z odsetkami liczonymi od 1 maja do dnia dokonania faktycznej zapłaty.

Podatnik, który zapomniał złożyć deklarację za 2014 r., czy rozliczyć się z fiskusem, aby uniknąć przykrych konsekwencji, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości - radzi zastępca naczelnika III Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście Iwona Potyralla.

REKLAMA

"Jeżeli ktoś ma do zapłaty podatek, którego nie uregulował w terminie, czyli do końca kwietnia, będzie musiał wpłacić zaległość razem z odsetkami liczonymi od 1 maja do dnia dokonania faktycznej zapłaty" - wyjaśniła w rozmowie z PAP Potyralla. Jej zdaniem najlepiej jest, jeśli jak najszybciej, dobrowolnie ureguluje podatek.

Jeżeli uregulowanie zaległego zobowiązania podatkowego przekracza możliwości finansowe podatnika, może się on zwrócić do naczelnika US z wnioskiem o odroczenie terminu zapłaty albo o rozłożenie zaległości na raty. "W szczególnych okolicznościach można też wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległości" - powiedziała.

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

REKLAMA

Podatnik, który nie będzie czekał, aż urząd skarbowy wezwie go do uzupełniania deklaracji może skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu. Powinien w nim wyjaśnić powód, dla którego nie złożył deklaracji lub wskazać przyczynę naruszania terminu; zapewnić, że nie działał w złej wierze oraz dopełnić wszystkie zaległe formalności. Może wtedy liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez fiskusa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeśli ktoś bez zwłoki, dobrowolnie złoży zeznanie, może liczyć na wyrozumiałość fiskusa, ale jeśli to urząd będzie upominał się o podatek, czy deklarację np. w drugiej połowie roku, to może wiązać się z bardziej przykrymi konsekwencjami. Wtedy instytucja czynnego żalu nie zadziała" - zaznaczyła.

Zastępca naczelnika III US Warszawa Śródmieście dodała, że niewysłanie w terminie deklaracji pozbawia podatnika prawa do skorzystania z preferencyjnej formy rozliczenia - wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem, w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jedyna forma, jaka przysługuje spóźnialskim podatnikom to bowiem rozliczenie indywidualne.

Zadaj pytanie: FORUM

Potyralla ostrzegła, że podatnik, który nie złożył deklaracji w terminie musi też liczyć się z groźbą ukarania mandatem. Za niewykonanie zobowiązania w terminie przewidziano karę w wysokości od 1/10 najniższego wynagrodzenia do dwukrotności minimalnej pensji. W każdym przypadku naczelnik US bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu, wysokość zaległości, wysokość dochodu oraz to, czy podatnikowi wykroczenie to przytrafiło się pierwszy razy, czy też jest "recydywistą".

"W urzędzie włączają się pewne mechanizmy, które pozwalają ocenić wagę wykroczenia" - wyjaśniła Potyralla.

REKLAMA

Poinformowała ponadto, że podatnik, który pomylił się w deklaracji podatkowej powinien złożyć jej korektę. W przypadku, gdy kwota podatku jest wyższa od wykazanej w poprzedniej deklaracji, trzeba się liczyć z obowiązkiem dopłaty podatku wraz z należnymi odsetkami. Gdy przyczyną korekty jest np. niewykazanie w deklaracji części dochodów, czy ich źródła, korekta powinna być uzupełniona o czynny żal.

Natomiast, jeżeli w wyniku ponownego obliczenia okazuje się, że podatnik do urzędu wpłacił kwotę wyższą od należnej, istnieje możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Składa go wraz z korektą deklaracji, w której wskazuje m.in. wysokość nadpłaty.

30 kwietnia o północy minął termin składania rozliczeń podatkowych za 2014 rok, w tym także w wersji elektronicznej. Resort finansów apelował o korzystanie z elektronicznych rozliczeń z fiskusem za pomocą przygotowanego przez MF systemu e-Deklaracje. W tym roku w ten sposób złożono rekordową liczbę ponad 7 mln deklaracji przez internet.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA