Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a umowa o zakazie konkurencji - SN
REKLAMA
REKLAMA
Dnia 6 maja 2015 r. Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych wydał orzeczenie w składzie 3 sędziów w sprawie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (sygn. akt III PZP 2/15).
REKLAMA
Sąd Najwyższy rozpoznał pytanie: Czy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa (art. 23(1) k.p.) stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art 101(2) par. 1 k.p.), która została zawarta z poprzednim pracodawcą?
W świetle art. 23(1) § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 2015 r. artykuł 23(1) § 1 k.p. nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 101(2) § 1 k.p.), zawartej z poprzednim pracodawcą, a co za tym idzie nowy pracodawca nie staje się z mocy prawa stroną umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Zadaj pytanie na FORUM
Źródło: www.sn.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA