REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prognozy zmian na rynku pracy w 2016 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Prognozy zmian na rynku pracy w 2016 roku
Prognozy zmian na rynku pracy w 2016 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2016 ma przynieść istotne zmiany na rynku pracy, m.in. ozusowanie umów zleceń. Spodziewany jest także wzrost płac w wielu sektorach gospodarki. Jak te zmiany oceniają eksperci?

Specjaliści Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia przedstawili prognozy rozwoju polskiego rynku zatrudnienia w nadchodzącym roku. 2016 rok ma przynieść zmiany istotnych przepisów w polskim oraz unijnym prawie branżowym. Eksperci SAZ przewidują utrzymanie się trendu rosnącego zapotrzebowania na personel w większości branż, co wpłynie na zwiększenie się popytu na usługi pośrednictwa pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Trendy na rynku pracy tymczasowej

REKLAMA

Zdaniem ekspertów Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, jednym z największych wyzwań stojących przed rynkiem pośrednictwa pracy w przyszłym roku będą planowane zmiany legislacyjne. Mowa m.in. o zmianie przepisów odnośnie ozusowania umów zleceń do kwoty minimalnej krajowej oraz nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

„Wzrost kwoty oskładkowania umów zleceń z początkiem 2016 roku może spowodować większe zainteresowanie pracodawców pracą tymczasową. Koszty zatrudnienia będą podobne a przy takiej umowie maleje ryzyko porzucenia pracy,  mniejsza jest rotacja pracowników, co dla pracodawcy oznacza niższe koszty ich szkolenia. Pracownikom taka forma zatrudnienia gwarantuje większe prawa socjalne oraz prawo do urlopu” – ocenia Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, prezes Grupy Wadwicz.

Rekomendowany produkt: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Planowane zmiany prawne w zakresie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych komentuje Krzysztof Jakubowski, wiceprezes SAZ, wiceprezes firmy Interkadra: „Za wcześnie jeszcze mówić o szczegółach projektu tej ustawy, niemniej znane na tę chwilę propozycje strony rządowej mogą stanowić próbę ograniczenia działalności agencji pracy tymczasowej. Nie można jednak części z propozycji odmówić pozytywnego wpływu na branżę, jak np. konieczność spełnienia większej ilości warunków dla otrzymania certyfikatu agencji czy prawdopodobne wprowadzenie gwarancji ubezpieczeniowych oraz finansowych”.

Trendy na rynku delegowania pracowników

Polska pozostaje europejskim liderem w obszarze delegowania pracowników. Wciąż rośnie zatrudnienie na podstawie modelu pracy naprzemiennej w dwóch krajach jednocześnie. Wyzwaniem na rynku delegowania pracowników w 2016 roku mogą być zmiany legislacyjne wynikające z obawy krajów Europy Zachodniej o własne rynki pracy oraz tendencja do uszczelniania granic tych państw.

„Niestety w krajach Unii zauważalne są tendencje zmierzające do ograniczenia swobody świadczenia usług i zmiany zasad rządzących szeroko rozumianym transgranicznym ruchem pracowników – zarówno w dyrektywie jak i w rozporządzeniu o koordynacji ubezpieczeń społecznych. Wyrazem podejmowanych w tym zakresie działań jest m.in. propozycja wprowadzenia w życie zasady „równa płaca za taką samą pracę w tym samym miejscu”, przedstawiona przez Komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych. Propozycja może zostać włączona  do projektu pakietu mobilności pracowników w UE w najbliższym czasie” – tłumaczy Krzysztof Jakubowski.

Wynagrodzenia

REKLAMA

Ostatnie analizy rynkowe wskazują na utrzymanie się wzrostu zapotrzebowania na personel w większości branż. Mowa nie tylko o pracownikach z wysoko specjalistycznymi kompetencjami, obecnie firmy poszukujące pracowników do ograniczonych w czasie zadań (prace sezonowe czy specjalistyczne projekty na rok) już mają problem ze znalezieniem kadry.

„Dynamika wzrostu wynagrodzeń osiągnie poziom 4-5%. Natomiast w ramach umów cywilnoprawnych, szczególnie w przypadku wartości najniższych, należy spodziewać się znacznie wyższego wzrostu wynagrodzeń” – szacuje Leszek Zieliński, wiceprezes SAZ, prezes Jobman Group. „Poza tym zapowiedzi dotyczące podniesienia stawki minimalnej do 12 zł brutto mogą dodatkowo napędzić wzrost wynagrodzeń” – dodaje Zieliński.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Wyzwania strojące przed agencjami zatrudnienia

W 2016 roku przed agencjami zatrudniania i pracodawcami będzie stało kluczowe wyzwanie: znaleźć dobrego i wykwalifikowanego pracownika. Szacuje się, że już za 15 lat na rynku pracy będzie o 3 mln Polaków mniej niż dziś, a więc znalezienie odpowiedniego pracownika z roku na rok będzie coraz trudniejsze. Konsekwencje? Pracodawcy chętniej podejmą współpracę z profesjonalnymi agencjami pośrednictwa pracy: zlecanie znalezienia pracownika specjalistom w tej dziedzinie pozwoli firmie zaoszczędzić czas a w efekcie i koszty. Powszechniejsze staną się działania employer brandingowe, pozwalające firmom świadomie budować swój wizerunek. Z kolei przedstawiciele agencji zatrudnienia zwrócą szczególną uwagę na obszar personal brandingu.

„Od pewnego czasu w większości sektorów mamy do czynienia z rynkiem kandydata. W związku z tym agencje rekrutacyjne powinny zwrócić szczególną uwagę na relację z kandydatami. Bardzo ważne jest, aby rekruterzy poprzez swoje zachowanie potrafili zbudować wśród swoich kandydatów zaufanie. Wyspecjalizowani konsultanci są ekspertami w swojej dziedzinie i wiedzą ekspercką na temat rynku pracy powinni dzielić się z kandydatami” - podkreśla Artur Skiba, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, prezes firmy Antal.

Wyzwania stojące przed pracownikami działu HR

Poszukując zatrudnienia pracownicy zwracają coraz większą uwagę na atmosferę w pracy, kulturę organizacyjną firmy i motywatory pozapłacowe. Pieniądze przestają być jedynym i najgłówniejszym motywatorem podjęcia pracy. Kandydaci biorą pod uwagę również prestiż marki oraz opinie o przyszłym pracodawcy.

„Jednym z najważniejszych efektów działań pracownika działu HR, a jednocześnie jednym z największych wyzwań jest skuteczne budowanie zaangażowania i identyfikacji z firmą wśród załogi. Warto pamiętać, że dla pracowników niezwykle istotne jest poczucie bycie częścią organizacji i świadomość posiadania realnego wpływu na rozwój firmy” – tłumaczy Krzysztof Jakubowski.

„Działy HR powinny także zwrócić uwagę na budowanie relacji w firmie pomiędzy pracownikami, gdyż atmosfera w organizacji ma ogromny wpływ na efektywność i ich zaangażowanie” – dodaje wiceprezes SAZ, Artur Skiba.

Pracownicy HR i ich menadżerowie muszą również aktywniej korzystać z nowych kanałów dotarcia do kandydatów. „Prym będą wiodły w tym zaawanasowane technologicznie narzędzia rekrutacyjne, portale pracy i społecznościowe. Warto także korzystać z narzędzi służących bezpośredniej komunikacji pomiędzy pracodawcą a potencjalnymi pracownikiem. Sprzyja temu coraz większa dostępność takich narzędzi i platform na rynku” - mówi Krzysztof Jakubowski.

Źródło: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

Zadaj pytanie na FORUM!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA