| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. 1 lipca 2015 r. KE wycofała zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera tym samym drogę do nowego podejścia.

Zanim wycofanie wniosku nabierze mocy prawnej, Komisja określi swoje propozycje nowego podejścia. Będą one miały formę planu działania, który będzie zmierzał do realizacji nowej inicjatywy. Dzięki konsultacjom społecznym szereg zainteresowanych stron, w szczególności partnerów społecznych, będzie mogło podzielić się swoimi opiniami i pomysłami. Nowa inicjatywa stanowić będzie część programu prac Komisji na 2016 r.

Kontekst

W załączniku II do programu prac na 2015 r. Komisja zamieściła wykaz 80 oczekujących na rozpatrzenie wniosków, które mają być wycofane lub zmienione w myśl zasady braku kontynuacji politycznej.

Spośród tych 80 wniosków trzy miały zostać wycofane w przypadku braku porozumienia w ciągu sześciu miesięcy. Komisja dokonała obecnie analizy postępów prac nad tymi wnioskami oraz podjęła decyzję o wycofaniu projektu dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Decyzja ta zostanie w stosownym czasie sformalizowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. Pomimo szeregu debat ministerialnych i dyskusji technicznych w Radzie nie podjęto negocjacji z Parlamentem. Stanowisko to zostało ostatnio potwierdzone przez łotewską prezydencję Rady.

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Źródło: europa.eu

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »