REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński 2015

Justyna Połeć
Urlop macierzyński 2015. / Fot. Fotolia
Urlop macierzyński 2015. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, ale ojciec-pracownik może przejąć jego wykorzystywanie. Wymiar urlopu zależny jest od liczby urodzonych dzieci i może być przedłużony o dodatkowy urlop macierzyński. Jakie zasady obowiązują w 2015 roku?

Podstawowe wiadomości

Urlop macierzyński jest szczególnym rodzajem urlopu przysługującym pracownicy, która urodziła dziecko (dozwolone jest również wykorzystanie części urlopu przed porodem). W tym czasie przysługuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Korzystanie z urlopu macierzyńskiego reguluje Kodeks pracy.

Autopromocja

Ile trwa podstawowy urlop macierzyński?

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

 •  20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
 •  31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
 •  33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
 •  35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
 •  37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Od kiedy można korzystać z urlopu?

Urlop macierzyński zgodnie z przepisami można wykorzystać przed planową datą porodu w maksymalnym wymiarze 6 tygodni. Jeśli pracownica nie wykorzysta urlopu przed porodem, dzień urodzenia dziecka uważa się za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego.

Zapytaj na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można podzielić urlop między rodziców?

Według przepisów Kodeksu pracy matka obowiązkowo musi wykorzystać 14 tygodni urlopu i dopiero wtedy ojciec-pracownik może, składając pisemny wniosek, przejąć na siebie pozostałą cześć urlopu macierzyńskiego. Pracownica powinna złożyć wniosek o rezygnacji z części urlopu na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Ojciec może wcześniej przejąć urlop w wypadku, kiedy pracownica wymaga opieki szpitalnej i nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu.

Jakie są wyjątki?

W wyjątkowych sytuacjach jaką jest urodzenie martwego dziecka lub jego zgonu przed 8 tygodniem życia pracownicy przysługuje urlop w wymiarze 8 tygodniu po porodzie.

Jeśli dziecko umrze po 8 tygodniach życia przysługuję prawo do urlopu przez 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Dodatkowy urlop macierzyński

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

 • 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i
 • 8 tygodni, jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie.

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić taki wniosek.

Dodatkowy urlop macierzyński może być udzielony jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Czy można połączyć urlop z pracą?

Istnieje możliwość wykonywania pracy, przebywając na dodatkowym urlopie macierzyńskim u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Wniosek o taki tryb pracy pracodawca uwzględnia o ile jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Jak wygląda powrót do pracy?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie za pracę musi być takie samo jakie otrzymywałby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA