REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Sejm zdecydował o wysokości stawek
Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Sejm zdecydował o wysokości stawek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Świadczenie wspierające – kwoty i progi

Świadczenie wspierające ma być równe od 40% do 220% renty socjalnej. Kwoty w zaokrągleniu do 1 zł:

Autopromocja
 • 635 zł – 40 proc. renty socjalnej: 70 – 74 punkty
 • 953 zł – 60 proc. renty socjalnej: 75 – 79 punktów
 • 1271 zł – 80 proc. renty socjalnej: 80 – 84 punkty
 • 1906 zł – 120 proc. renty socjalnej: 85 – 89 punktów
 • 2859 zł – 180 proc. renty socjalnej: 90 – 94 punkty
 • 3495 zł – 220 proc. renty socjalnej: 95 – 100 punktów

Orzeczenie o wysokości świadczenia wspierającego – konieczny wniosek

Wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności zostaną uprawnione do określania poziomu wsparcia, orzekną na wniosek.

Zdecydowano, aby świadczenie wspierające przysługiwało jedynie pełnoletnim (a nie wszystkim jak w poprzedniej wersji projektu). W przypadku niepełnoletnich z niepełnosprawnością pozostanie jednak możliwość świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego prawnym opiekunom.

Świadczenie wspierające wypłaci ZUS. Konieczny jest wniosek w formie elektronicznej.

Świadczenie pielęgnacyjne może zmienić się w świadczenie wspierające

W poprzedniej wersji projektu świadczenie wspierające miało przysługiwać wszystkim, obecnie jest przewidziane tylko dla pełnoletnich. Opiekun prawny dziecka z niepełnosprawnością może jednak uzyskać świadczenie pielęgnacyjne. Po osiągnięciu pełnoletności świadczenie pielęgnacyjne zostanie zastąpione przez świadczenie wspierające bezpośrednio dla osoby z niepełnosprawnością. Jednak nie nastąpi to na zasadzie automatyzmu. Nie można wykluczyć przypadku utraty świadczenia pielęgnacyjnego i nieuzyskania świadczenia wspierającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba z niepełnosprawnością powinna złożyć wniosek o świadczenie wspierające tuż po osiągnięciu pełnoletności.

Opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne uzyska możliwość dorabiania bez limitu. Poprzednia wersja zakładała ograniczenia kwotowe w tym zakresie.

Świadczenie pielęgnacyjne również na emeryturze lub rencie

Zrezygnowano z zasady przewidującej brak możliwości świadczenia pielęgnacyjnego dla pobierających emeryturę lub rentę.

Oznacza to możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego dla pobierającego emeryturę lub rentę opiekuna dziecka z niepełnosprawnością. Opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne uzyska możliwość dorabiania bez limitu. Poprzednia wersja zakładała ograniczenia kwotowe w tym zakresie.

Świadczenie pielęgnacyjne na każde dziecko

Świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać na każde dziecko. Oznacza to zmianę poprzedniej koncepcji zakładającej świadczenie tylko na jedno dziecko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mama
  2023-06-11 12:42:20
  To ma na celu wyeliminowanie osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.Wiadomo nie od dziś że aby uzyskać punkty które wprowadzą trzeba być na wózku albo leżeć.Niepełnosprawni dostaną ale nędzne życie bez wsparcia rodziny bo ludzie będą musieli pracowaća nie zajmować się chorym bo sami nie będą mieli za co żyć.Polityka zawsze była za tym by społeczeństwo uzdrawiać na siłę a potem w śądzie trzeba walczyć o stopień niepełnosprawności kpina i żenada co robią z chorymi ludzmi
  0
 • córka OzN
  2023-05-31 11:35:10
  Wszystkie artykuły dot. świadczenia wspierającego mówią tylko o nieletnich niepełnosprawnych (lub tych, którzy następnie tę pełnoletność osiągnęli). Czy świadczenie wspierające może uzyskać emeryt, który przeszedł 2 udary i ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (a emeryturę ma niewiele wyższą od minimalnej) ? Proszę o uświadamianie również w tym aspekcie, gdyż ci niepełnosprawnym też mają swoich opiekunów, którzy często rezygnują z pracy na rzecz opieki nad takim członkiem rodziny.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA