REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Sejm zdecydował o wysokości stawek
Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Sejm zdecydował o wysokości stawek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Świadczenie wspierające – kwoty i progi

Świadczenie wspierające ma być równe od 40% do 220% renty socjalnej. Kwoty w zaokrągleniu do 1 zł:

REKLAMA

Autopromocja
  • 635 zł – 40 proc. renty socjalnej: 70 – 74 punkty
  • 953 zł – 60 proc. renty socjalnej: 75 – 79 punktów
  • 1271 zł – 80 proc. renty socjalnej: 80 – 84 punkty
  • 1906 zł – 120 proc. renty socjalnej: 85 – 89 punktów
  • 2859 zł – 180 proc. renty socjalnej: 90 – 94 punkty
  • 3495 zł – 220 proc. renty socjalnej: 95 – 100 punktów

Orzeczenie o wysokości świadczenia wspierającego – konieczny wniosek

Wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności zostaną uprawnione do określania poziomu wsparcia, orzekną na wniosek.

Zdecydowano, aby świadczenie wspierające przysługiwało jedynie pełnoletnim (a nie wszystkim jak w poprzedniej wersji projektu). W przypadku niepełnoletnich z niepełnosprawnością pozostanie jednak możliwość świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego prawnym opiekunom.

Świadczenie wspierające wypłaci ZUS. Konieczny jest wniosek w formie elektronicznej.

Świadczenie pielęgnacyjne może zmienić się w świadczenie wspierające

W poprzedniej wersji projektu świadczenie wspierające miało przysługiwać wszystkim, obecnie jest przewidziane tylko dla pełnoletnich. Opiekun prawny dziecka z niepełnosprawnością może jednak uzyskać świadczenie pielęgnacyjne. Po osiągnięciu pełnoletności świadczenie pielęgnacyjne zostanie zastąpione przez świadczenie wspierające bezpośrednio dla osoby z niepełnosprawnością. Jednak nie nastąpi to na zasadzie automatyzmu. Nie można wykluczyć przypadku utraty świadczenia pielęgnacyjnego i nieuzyskania świadczenia wspierającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba z niepełnosprawnością powinna złożyć wniosek o świadczenie wspierające tuż po osiągnięciu pełnoletności.

Opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne uzyska możliwość dorabiania bez limitu. Poprzednia wersja zakładała ograniczenia kwotowe w tym zakresie.

Świadczenie pielęgnacyjne również na emeryturze lub rencie

Zrezygnowano z zasady przewidującej brak możliwości świadczenia pielęgnacyjnego dla pobierających emeryturę lub rentę.

Oznacza to możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego dla pobierającego emeryturę lub rentę opiekuna dziecka z niepełnosprawnością. Opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne uzyska możliwość dorabiania bez limitu. Poprzednia wersja zakładała ograniczenia kwotowe w tym zakresie.

Świadczenie pielęgnacyjne na każde dziecko

Świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać na każde dziecko. Oznacza to zmianę poprzedniej koncepcji zakładającej świadczenie tylko na jedno dziecko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA