REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe wzory deklaracji i informacji przekazywanych do PFRON

Od 1 lipca br. pracodawcy zobowiązani do ponoszenia opłat na PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych a także pracodawcy zwolnieni z tego obowiązku powinni składać deklaracje oraz informacje do PFRON na nowych drukach.

Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych

Nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie 6 lipca br. dotyczy zmiany zasad wynagradzania skazanych zatrudnionych przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wykonywanych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

Negocjacje ws. reformy emerytur mundurowych

Rządowo-związkowy zespół obradował wczoraj po raz kolejny nad założeniami do reformy systemu emerytur mundurowych. Zmiany mają prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej służb podległych MSWiA i żołnierzy.

Związkowcy będą lepiej chronieni przed zwolnieniem – zmiana Kodeksu pracy

4 lipca br. prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, dzięki której związkowcy zatrudnieni w swoich zakładach na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, będą mogli ubiegać się o przywrócenie do pracy.

REKLAMA

Wypowiedzenie konwencji o zakazie pracy nocnej kobiet

Prezydent podpisał ustawę wypowiadająca konwencję o zakazie pracy nocnej kobiet zatrudnionych w przemyśle. Zapisy konwencji są bowiem sprzeczne z prawem unijnym i przepisami dotyczącymi równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika

Od 1 lipca 2011 r. pracodawca może zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Dotychczas takie badanie mogło zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.

ZUS weryfikuje umowy o pracę nakładczą

Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości zawarli dla pozoru umowę o pracę nakładczą muszą się liczyć z koniecznością zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – poinformował ZUS.

Rejestrowanie układów zbiorowych

Układy zakładowe i ponadzakładowe podlegają wpisowi do rejestrów prowadzonych przez właściwego okręgowego inspektora pracy i ministra właściwego do spraw pracy.

REKLAMA

Ograniczanie barier administracyjnych dla przedsiębiorców - weszły w życie nowe przepisy

Od dzisiaj, 1 lipca, obowiązują przepisy ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza zmiany do około stu aktów prawnych.

Obowiązują już nowe przepisy o przekształceniach szpitali

Ustawa o działalności leczniczej, której przepisy weszły w życie 1 lipca zakłada, że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.

Sejm za nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym

Przyjęte dziś przez Sejm zmiany dotyczą zasad powoływania i działania Centrów Integracji Społecznej.

Zmiana rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych

Rząd zatwierdził projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przedłożony przez resort pracy.

Zmiana zasad badań lekarskich kierowców

Nowe kody tytułów do ubezpieczeń społecznych – nowelizacja rozporządzenia

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą osób wykonujących pracę na rzecz podmiotów zagranicznych, które na podstawie umowy z zagranicznym pracodawcą same opłacają składki na własne ubezpieczenia, osób pobierających stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych, a także niań, które zostaną objęte ubezpieczeniami od 1 października 2011 r.

Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania

Pracownik ma 7 dni na wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Po tym terminie traci możliwość dochodzenia swoich roszczeń.

Staże dla bezrobotnych - PUP najchętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów

Powiatowe urzędy pracy (PUP) najchętniej współpracują z tymi pracodawcami, którzy deklarują późniejsze zatrudnienie osób kierowanych do nich na staż. Jeśli jednak stażysta nie zostanie zatrudniony, to doświadczenie i umiejętności zdobyte podczas stażu zaprocentują u innego pracodawcy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka będzie obejmować m.in. świadczenia z ubezpieczenia społecznego, ustalanie podstawy wymiaru zasiłków, dokumenty ubezpieczeniowe.

Wzrost zatrudnienia efektem ustabilizowania warunków pracy

Aktualne dane wskazują na przyspieszenie wzrostu zatrudnienia w gospodarce i sektorze przedsiębiorstw, dzieje się tak głównie za sprawą stabilizacji warunków pracy - wynika z kwartalnego raportu NBP na temat rynku pracy.

Praca uczniów w czasie wakacji

Ponad trzy czwarte młodzieży z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych (76 proc.) ma za sobą doświadczenie pracy zarobkowej; najwięcej uczniów (73 proc.) pracuje podczas wakacji; pracę częściej podejmują chłopcy niż dziewczęta - wynika z badania CBOS.

Czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia

Według Czesławy Ostrowskiej, wiceminister pracy, czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia rejestrowanego.

Czy wzrośnie wynagrodzenie minimalne?

Ponad 80 tys. podpisów zebrali dotychczas działacze NSZZ "Solidarność" pod obywatelskim projektem ustawy o wzroście płacy minimalnej - poinformował lider związku w Łódzkiem Waldemar Krenc.

Niekulturalne i aroganckie zachowanie pracodawcy nie może być potraktowane jako mobbing

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Mleko dla uczniów - akcja "szklanka mleka" będzie kontynuowana w roku szkolnym 2011/2012

W przyszłym roku szkolnym uczniowie będą pili mleko za darmo. Agencja Rynku Rolnego (ARR) przeznaczy 118 mln zł na akcję "szklanka mleka".

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.483,99 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,1 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 3,2 proc.

Matka z małym dzieckiem ma małe szanse na znalezienie pracy

Z badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że małe dziecko zmniejsza szansę matki na podjęcie pracy i utrzymanie się w zatrudnieniu. Posiadanie małego dziecka nie wpływa natomiast na zatrudnienie mężczyzn.

Coraz więcej bezrobotnych absolwentów szkół

Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami

Coraz więcej kobiet pracuje w zawodach uważanych za męskie

Z badań rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że przybywa kobiet w zawodach uważanych za męskie: jest ich ponad 13 proc. w policji i blisko 2 proc. w armii; przewaga mężczyzn wciąż utrzymuje się wśród przedstawicieli władz i urzędników wyższego szczebla.

Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce

Z corocznego badania firmy Ernst & Young wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ). Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady zarobkowania emerytów, świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustalania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie wejdzie w życie

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji, zaskarżona przez prezydenta, nie może wejść w życie.

Będzie pakiet ułatwiający młodym start zawodowy i stabilizację zatrudnienia

Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, zapewnia, że w ciągu kilkunastu tygodni będzie przedstawiony pakiet ułatwiający m.in. start zawodowy młodym ludziom.

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

O interpretację przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UZP 8/10).

Do 31 lipca można składać zgłoszenia do Konkursu Lodołamacze

Uproszczenie procedur kontrolnych - nowelizacja ustawy o PIP

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Przewiduje ona mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców rozpoczynających działalność.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. dokumenty ZUS, zasady zarobkowania emerytów oraz bhp w transporcie.

Badania profilaktyczne w zakresie cytologii i mammografii dla pracujących kobiet

Czy emerytury będą o połowę niższe?

W nowym systemie emerytalnym świadczenia mogą być niższe nawet o połowę niż obecnie.

W najbliższą niedzielę pracownicy handlu mają dzień wolny od pracy

W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, przypada pierwszy dzień Zielonych Świątek. Jest to ustawowy dzień wolny od pracy. Oznacza to, że pracownicy placówek handlowych funkcjonujących w niedzielę nie będą pracować.

Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych.

ZUS rozpoczyna potwierdzanie Profili Zaufanych ePUAP

Od dzisiaj, 9 czerwca, w oddziałach ZUS w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i I Oddziale ZUS w Warszawie można bezpłatnie potwierdzić Profil Zaufany ePUAP. Służy on do składania podpisów elektronicznych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. bhp w branży transportowej oraz dokumentację emerytalno-rentową.

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które w okresie poprzedzającym rejestrację w urzędzie pracy otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwróciła się w tej sprawie do minister pracy Jolanty Fedak.

Kiedy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?

Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na rozpowszechnienie telepracy

Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających telepracowników liczne obowiązki. Zdaniem Pracodawców RP takie rozwiązanie z pewnością nie przyczynia się do rozwoju elastycznych form zatrudnienia oraz zmniejszenia kosztów po stronie przedsiębiorcy.

Kwoty przychodu odpowiadające 30, 70 i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

REKLAMA