REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak opłacenia składki w ZUS to brak prawa do świadczenia przedemerytalnego

Michał Culepa
Michał Culepa
Brak opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne za dany okres wykonywania pracy zarobkowej, nieobjęty obowiązkiem ubezpieczenia, skutkuje wyłączeniem tego okresu ze stażu emerytalnego, od którego zależy prawo do świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2011 r., sygn. akt I UK 375/10).

Piotr C., urodzony 18 czerwca 1950 r., wystąpił 1 grudnia 2008 r. z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne. W okresie od 1 lipca 2005 r. do 28 lutego 2008 r., tj. do dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, ubezpieczony był zatrudniony w firmie produkcyjno-handlowej J., natomiast do rozwiązania stosunku pracy doszło za wypowiedzeniem pracodawcy z przyczyn niedotyczących pracownika. Piotr C. po zwolnieniu został zarejestrowany jako osoba bezrobotna, pobierał zasiłek przez ponad 6 miesięcy, nie odmówił podjęcia pracy i wniosek o świadczenie przedemerytalne złożył w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez miejscowy powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Teoretycznie spełnił więc wszystkie warunki nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, ale ZUS odmówił jego przyznania.

Autopromocja

Będzie można przeliczyć emerytury - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS >>

Organ rentowy zakwestionował bowiem 40-letni staż emerytalny, uznając za udowodniony tylko łączny okres ubezpieczenia wynoszący 37 lat, 5 miesięcy i 28 dni, natomiast nie uznał do stażu pracy okresu zatrudnienia w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w M. od 1 stycznia 1978 r. do 26 czerwca 1980 r. (Piotr C. jako członek spółdzielni pracował w charakterze kierowcy ciągnika).

Piotr C. odwołał się od tej decyzji do sądu, który orzekł na jego korzyść – zmienił decyzję ZUS, przyznając mu świadczenie przedemerytalne. Odwołanie Zakładu uwzględnił z kolei sąd apelacyjny, oddalając wniosek Piotra C. W efekcie skarga kasacyjna wnioskodawcy trafiła do Sądu Najwyższego.

Czy prawo do umorzenia zaległości wobec ZUS zostanie przywrócone? >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd Najwyższy skargę wnioskodawcy oddalił. Uzasadniając wyrok, wskazał, że pojęcie „okres uprawniający do emerytury” definiuje art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, odnosząc go do okresów wskazanych w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei art. 5 ust. 4 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi, że przy ustalaniu tego prawa nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w tym okresie. Zasada ta dotyczy płatników składek zobowiązanych do samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wynika, że warunek posiadania co najmniej 40 lat okresu uprawniającego do emerytury osoba dochodząca świadczenia przedemerytalnego powinna spełnić do dnia rozwiązania stosunku pracy. Przepisy obowiązujące w końcu lat 70. nie przewidywały „automatycznego” obowiązkowego ubezpieczenia społecznego członków ówczesnych rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Za wskazany okres członkostwa w RSP nie zostały opłacone składki. W przypadku osób, które są zobowiązane do opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne, nie ma powodu włączania do okresu uprawniającego do emerytury okresu obowiązkowego ubezpieczenia (istnienia obowiązku opłacania składki), za który płatnik składek nie płacił.

Nie zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur - nowe rozporządzenie >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA