reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Brak opłacenia składki w ZUS to brak prawa do świadczenia przedemerytalnego

Brak opłacenia składki w ZUS to brak prawa do świadczenia przedemerytalnego

Brak opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne za dany okres wykonywania pracy zarobkowej, nieobjęty obowiązkiem ubezpieczenia, skutkuje wyłączeniem tego okresu ze stażu emerytalnego, od którego zależy prawo do świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2011 r., sygn. akt I UK 375/10).

Piotr C., urodzony 18 czerwca 1950 r., wystąpił 1 grudnia 2008 r. z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne. W okresie od 1 lipca 2005 r. do 28 lutego 2008 r., tj. do dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, ubezpieczony był zatrudniony w firmie produkcyjno-handlowej J., natomiast do rozwiązania stosunku pracy doszło za wypowiedzeniem pracodawcy z przyczyn niedotyczących pracownika. Piotr C. po zwolnieniu został zarejestrowany jako osoba bezrobotna, pobierał zasiłek przez ponad 6 miesięcy, nie odmówił podjęcia pracy i wniosek o świadczenie przedemerytalne złożył w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez miejscowy powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Teoretycznie spełnił więc wszystkie warunki nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, ale ZUS odmówił jego przyznania.

Będzie można przeliczyć emerytury - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS >>

Organ rentowy zakwestionował bowiem 40-letni staż emerytalny, uznając za udowodniony tylko łączny okres ubezpieczenia wynoszący 37 lat, 5 miesięcy i 28 dni, natomiast nie uznał do stażu pracy okresu zatrudnienia w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w M. od 1 stycznia 1978 r. do 26 czerwca 1980 r. (Piotr C. jako członek spółdzielni pracował w charakterze kierowcy ciągnika).

Piotr C. odwołał się od tej decyzji do sądu, który orzekł na jego korzyść – zmienił decyzję ZUS, przyznając mu świadczenie przedemerytalne. Odwołanie Zakładu uwzględnił z kolei sąd apelacyjny, oddalając wniosek Piotra C. W efekcie skarga kasacyjna wnioskodawcy trafiła do Sądu Najwyższego.

Czy prawo do umorzenia zaległości wobec ZUS zostanie przywrócone? >>

Sąd Najwyższy skargę wnioskodawcy oddalił. Uzasadniając wyrok, wskazał, że pojęcie „okres uprawniający do emerytury” definiuje art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, odnosząc go do okresów wskazanych w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei art. 5 ust. 4 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi, że przy ustalaniu tego prawa nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w tym okresie. Zasada ta dotyczy płatników składek zobowiązanych do samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wynika, że warunek posiadania co najmniej 40 lat okresu uprawniającego do emerytury osoba dochodząca świadczenia przedemerytalnego powinna spełnić do dnia rozwiązania stosunku pracy. Przepisy obowiązujące w końcu lat 70. nie przewidywały „automatycznego” obowiązkowego ubezpieczenia społecznego członków ówczesnych rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Za wskazany okres członkostwa w RSP nie zostały opłacone składki. W przypadku osób, które są zobowiązane do opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne, nie ma powodu włączania do okresu uprawniającego do emerytury okresu obowiązkowego ubezpieczenia (istnienia obowiązku opłacania składki), za który płatnik składek nie płacił.

Nie zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur - nowe rozporządzenie >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama