REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za rozłąkę

REKLAMA

Pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków np. dodatku za rozłąkę. Zwiększają one wysokość wynagrodzenia oraz rekompensują niedogodności związane z pracą.

Dodatek za rozłąkę jest ściśle związany z przeniesieniem (oddelegowaniem) pracownika poza miejscowość, w której mieszka. Należy zaznaczyć, że przeniesienia służbowego, wskazanego w branżowych przepisach szczególnych innych od Kodeksu pracy, nie należy mylić z przeniesieniem w ramach stosunku pracy (tzw. czasowe oddelegowanie – art. 42 § 4 k.p.).

Autopromocja

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę >>

Kilka grup pracowników ma prawo do dodatku za rozłąkę, należą do nich:

  • żołnierze zawodowi,
  • funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego,
  • policjanci,
  • sędziowie Sądu Najwyższego,
  • urzędnicy państwowi (w tym nauczyciele).

Nie oznacza to jednak, że pozostałym pracownikom spoza sfery budżetowej, którym dodatku takiego nie gwarantują przepisy ww. ustaw, nie można przyznać dodatku za rozłąkę. W takim przypadku jego przyznanie będzie zależało wyłącznie od woli pracodawcy. Prawo do dodatku za rozłąkę powinno być uregulowane w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagrodzeń, a w przypadku gdy pracodawca nie jest zobowiązany do utworzenia regulaminu wynagrodzeń – w umowie o pracę.

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do końca 2010 r. ze zwolnienia z podatku (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) korzystały jedynie dodatki za rozłąkę wypłacane w przypadku, gdy pracodawca oddelegował pracownika czasowo. Natomiast dodatek za rozłąkę dla pracownika przeniesionego na stałe do pracy w innej miejscowości był już przychodem ze stosunku pracy. Od 1 stycznia 2011 r. określone w powyższym przepisie zwolnienie obejmuje pracowników, którym dodatek za rozłąkę przysługuje na podstawie odrębnych ustaw, przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw lub układów zbiorowych pracy i niezależnie od tego, czy pracownik został przeniesiony czasowo czy na stałe. Ponadto w 2011 r. zwolnienie przysługuje nadal do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, czyli obecnie w wysokości 23 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA