reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Warunki stosowania pracy nakładczej

Warunki stosowania pracy nakładczej

Praca nakładcza jest potocznie nazywana „chałupnictwem”. Łączy w sobie cechy zarówno umowy o pracę, jak i umowy o dzieło.

Wykonywanie pracy nakładczej nie jest uregulowane w Kodeksie pracy, lecz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.).

Podjęcie pracy w charakterze wykonawcy przynosi korzyści obydwu stronom stosunku prawnego. Zatrudniając w takiej formie pracownika, pracodawca ponosi jedynie koszty związane z używaniem maszyn i urządzeń stanowiących własność wykonawcy w wysokości odpowiadającej wartości ich odtworzenia. Umowa o pracę nakładczą umożliwia również podejmowanie pracy osobom niepełnosprawnym czy kobietom wychowującym dzieci.

ZUS weryfikuje umowy o pracę nakładczą >>

Umowa o pracę nakładczą powinna określać rodzaj umowy (na okres próbny, na czas określony, nieokreślony, wykonania określonej pracy), rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, zasady wynagradzania. W umowie o pracę nakładczą nie ustala się miejsca wykonywania pracy oraz wymiaru czasu pracy. A zatem wykonawca może wykonywać pracę w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie.

W umowie strony określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy. Minimalna ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia.

Praca nakładcza wykonywana jest przeważnie w domu wykonawcy. Nie zwalnia to jednak wykonawcy od zachowania zasad i przepisów bhp.

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca? >>

Umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana na mocy porozumienia stron w każdym czasie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama