Nowe rozporządzenie w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny
REKLAMA
Projekt rozporządzenia wprowadza nowy wykaz modułów specjalizacji I i II stopnia. Jest to spowodowane koniecznością dostosowania tematyki i formy szkoleń do zmian, jakie nastąpiły w obszarze pracy socjalnej i pomocy społecznej.
REKLAMA
W projekcie rozporządzenia szkolenie z zakresu I stopnia specjalizacji obejmuje następujące bloki tematyczne: warsztat pracy pracownika socjalnego, etykę zawodową i prawa człowieka, wybrane zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego, karnego, zabezpieczenia społecznego, wybrane zagadnienia z zakresu prawa pomocy społecznej, umiejętności interpersonalne w pracy socjalnej, sieć wsparcia społeczności lokalnej, metody oraz techniki tworzenia projektów socjalnych.
Działalność socjalna - uprawnienia komisji socjalnej >>
Minimum programowe szkolenia z zakresu II stopnia specjalizacji składa się z dwóch części: ogólnej i specjalistycznej. W zakresie części ogólnej znajdują się następujące bloki tematyczne: projekt socjalny, mediacje i negocjacje, metody zarządzania w pracy socjalnej i pomocy społecznej, wypalenie zawodowe, lokalna polityka społeczna, PR w pomocy społecznej, polityka społeczna Unii Europejskiej oraz działania Rady Europy w zakresie polityki społecznej. Część specjalistyczna obejmuje: interdyscyplinarną charakterystykę problemu, metody pracy socjalnej, hospitacje instytucji działających w obszarze danej specjalności pracy socjalnej.
W projekcie ujednolicono wymagania dotyczące kwalifikacji kadry dydaktycznej szkoleń specjalizacyjnych, dostosowując je do bieżących potrzeb dydaktycznych. Sprecyzowano wymagania dotyczące pracy dyplomowej pisanej w formie projektu socjalnego przez słuchaczy szkoleń z zakresu II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny. Projekt rozporządzenia precyzuje wymagania (kwalifikacje) pracowników socjalnych niezbędne do udziału w szkoleniu specjalizacyjnym i przystąpienia do egzaminu na I lub II stopień specjalizacji.
Odpowiedzialność majątkowa urzędników - nawet 59 tys. zł kary za błąd >>
W projekcie powtórzono, dokonując pewnej modyfikacji, dotychczasowe rozwiązania dotyczące pracy Komisji i regionalnych komisji egzaminacyjnych, w tym procedury przeprowadzania egzaminów na I i II stopień specjalizacji, wymagań wobec podmiotów aplikujących o uzyskanie zgody ministra na prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych, zasad przeprowadzania kontroli prac regionalnych komisji egzaminacyjnych i podmiotów prowadzących szkolenia oraz określono wzory dyplomów uzyskania specjalizacji I i II stopnia stanowiące załączniki do rozporządzenia.
Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Projekt skierowano do uzgodnień zewnętrznych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat