reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o organizacji funduszy emerytalnych

Nowelizacja ustawy o organizacji funduszy emerytalnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek, 25 sierpnia, nowelizację ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zmiana ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych.

Kancelaria Prezydenta podała w komunikacie, że nowelizacja wdraża do prawa polskiego przepisy unijnej dyrektywy w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami.

"Pomimo zastosowania w polskim prawie wymienionej dyrektywy Komisja Europejska przedstawiła w 2006 r. zarzuty i wezwała nasz kraj do usunięcia zaistniałych, w jej opinii, nieprawidłowości" - informuje kancelaria.

Zgodnie z komunikatem ustawa doprecyzowuje istniejące w polskim prawie regulacje w dotyczące transgranicznego sponsorowania instytucji pracowniczych programów emerytalnych, które budzą wątpliwości Komisji Europejskiej.

"W wyniku zmian pracownicze fundusze emerytalne będą mogły przyjmować składki opłacane przez zagranicznych pracodawców będących założycielami lub akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych, które pracują w oparciu o system zdefiniowanego świadczenia, tj. ubezpieczeniowego, albo w oparciu o system hybrydowy, tj. kapitałowy z elementem ubezpieczeniowym" - napisano.

Losowanie członków OFE >>

Składki te, na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń na życie, będą przekazywane w całości lub w części na pokrycie ryzyk biometrycznych lub gwarancji zarówno wyników inwestycyjnych, jak i danego poziomu świadczeń, w przypadku gdy program pracodawcy zagranicznego takie ryzyka obejmuje.

Zgodnie z ustawą aktywa związane z wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy nie będą mogły być przedmiotem egzekucji skierowanej przeciwko zakładowi ubezpieczeń na życie, nie będą też objęte postępowaniem układowym, a także nie będą mogły wchodzić w skład masy upadłości zakładu ubezpieczeń.

Ustawa zawiera też przepisy, które szczegółowo określają warunki umowy o przyjmowanie składek, jaką pracowniczy fundusz może zawrzeć z wybranym zakładem ubezpieczeń na życie, do którego będzie przekazywać w całości albo w części składki pracowników zagranicznych.

Zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia 2012 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama