Syndrom wypalenia zawodowego
REKLAMA
Objawy wypalenia zawodowego dosięgają pracowników na całym świecie. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że wypalenie zawodowe lub depresja związane z wykonywaną pracą zawodową dotyczą co najmniej 10 proc. Amerykanów i Europejczyków.
REKLAMA
Jak sytuacja wygląda w Polsce? 40 proc. Polaków pracuje ponad 50 godzin tygodniowo. Do tego pracują na drugim etacie, biorą dorywcze zajęcia. Badania Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami pokazują, że 20 proc. menedżerów HR i dyrektorów personalnych nie ma czasu na życie prywatne. W domu pracuje dwóch na trzech. Według badań, przeprowadzonych przez Harvard Business Review Polska, 40 proc. polskich menedżerów osobiście odczuło negatywne skutki psychiczne i fizyczne wykonywanego zawodu. Do wypalenia zawodowego przyznało się tylko 2 proc., ale już co trzeci zatrudniony przyznał, że może osiągnąć ten stan w najbliższej przyszłości.
Skąd bierze się u nas wypalenie zawodowe? – Na skutek wielu czynników, często o złożonym charakterze, pracownicy tracą dawną motywację i zaangażowanie. Zamiast satysfakcji z pracy pojawia się złość i inne negatywne emocje – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.
Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami. – Pracownik musi zastanowić się, co przynosi mu satysfakcję w życiu zawodowym i prywatnym – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk. Prezentacja Akademii PARP „Zadowoleni pracują lepiej” pokazuje, że zadowolenie z pracy zależy nie tylko od firmy, ale również od samego pracownika. Podkreśla również znaczenie dopasowania kwalifikacji do stanowiska.
REKLAMA
Warto rozwijać swoje zainteresowania, starając się łączyć je z pracą zawodową. Skuteczne sposoby zapobiegające wypaleniu zawodowemu to wypoczynek, sport, troska o zdrowie. Trzeb umieć zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.
Temat wypalenia zawodowego został omówiony w piątym module szkolenia on-line Akademii PARP „Umiejętności osobiste”. Szkolenie dostępne jest pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. W szkoleniu znajdują się także wiadomości z zakresu automotywacji, inteligencji emocjonalnej oraz zarządzania czasem.
„Umiejętności osobiste” to jedno z 28 bezpłatnych szkoleń internetowych Akademii PARP, dostępne na portalu www.akademiaparp.gov.pl. Szkolenia podzielone są na pięć zakresów tematycznych: finansowo-prawny, zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menadżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż oraz wiedza ogólna i otoczenie biznesu. Wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat