Młodzież poszukuje pracy
REKLAMA
Z danych agencji pracy Start People wynika, że obniża się dolna granica wieku osób poszukujących pracy. Jeszcze kilka lat temu, młodzi ludzie odkładali decyzję o podjęciu pracy do momentu ukończenia studiów. Dzisiaj coraz szybciej zdobywamy pierwsze doświadczenia zawodowe. Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2011 roku o 15 tysięcy wzrosła liczba osób po raz pierwszy podejmujących pracę w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku.
REKLAMA
Będzie pakiet ułatwiający młodym start zawodowy i stabilizację zatrudnienia >>
Z wyników badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że w pierwszym kwartale 2011 roku odsetek aktywnych zawodowo osób w wieku 15-24 lata wynosił 32,3 proc. Z kolei w grupie wiekowej 20-24 lata, pracuje aż 55,2 proc. młodych ludzi. Współczynniki te corocznie wzrastają w okresie wakacyjnym. Duże bezrobocie wśród osób do 25-go roku życia, konkurencja na rynku pracy czy chęć zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i posiadania własnych pieniędzy powodują, że znacznie częściej do agencji pracy zgłaszają się bardzo młode osoby w wieku 17+.
Raport "Młodzi 2011" - niezbędne doradztwo zawodowe, elastyczne formy zatrudnienia >>
– Młodzi często podejmują pracę zaraz po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Wśród tych osób największym powodzeniem cieszą się prace dorywcze. Młodzi Polacy często chcą połączyć pracę z zabawą, dlatego chętnie podejmują się pracy przy wszelkiego rodzaju eventach m.in. koncertach, festiwalach i wystawach. Chłopcy zainteresowani są także pracami produkcyjnymi, natomiast dziewczęta najczęściej zostają hostessami lub roznoszą ulotki. Sporym zainteresowaniem cieszą się także stanowiska związane z branżą gastronomiczną, najwięcej ofert pracy skierowanych jest do kelnerek i kelnerów. Dzięki możliwości dostosowania godzin pracy do potrzeb pracownika, młode osoby mogą pogodzić pracę ze studiami – mówi Anna Brzezińska, project manager agencji pracy Start People.
Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta >>
W dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Toruniu dużym zainteresowaniem cieszą się prace biurowe. Studentki chętnie aplikują na stanowiska recepcjonistek, sekretarek lub asystentek. - Pracę w międzynarodowej firmie na stanowisku recepcjonistki podjęłam wraz z rozpoczęciem studiów. Dzięki temu mam znacznie większe doświadczenie zawodowe niż moi rówieśnicy i jestem niezależna finansowo - mówi Agata, studentka III roku politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę? >>
Młodzi ludzie w wieku 20+ zainteresowani są także pracą w call center i w sprzedaży. Często zostają np. przedstawicielami handlowymi. Mężczyźni wybierają także pracę produkcyjną, średnia liczba nadesłanych aplikacji na jeden wakat przekracza 180. – W mniejszych miastach, gdzie liczba ofert maleje, młodzi ludzie często decydują się na podjęcie pracy nie związanej z ich wykształceniem. Chcą jednak usamodzielnić się – dodaje Anna Brzezińska.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat