REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a choroba pracownika, zwolnienie lekarskie, l4
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a choroba pracownika, zwolnienie lekarskie, l4
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień wolny za święto w sobotę może wypadać w dniu zwolnienia lekarskiego pracownika. Czy pracodawca powinien oddać inny dzień wolny takiemu pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu w sobotę, w którą wypadło święto ustawowo wolne od pracy?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w Polsce wszystkie niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Ustawa ta wylicza 13 świąt. Święto wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, które wypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Gdy takie święto przypada w środku tygodnia pracującego, a zwykle jest to poniedziałek-piątek, dzień świąteczny staje się dniem wolnym od pracy. W ten sposób dochodzi do obniżenia wymiaru czasu pracy. Sytuacja komplikuje się, kiedy święto wypada w sobotę, która i tak jest wolna od pracy z tytułu zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z Kodeksem pracy święto wypadające w sobotę również powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin czyli o jeden dzień. W praktyce oznacza to tyle, co konieczność wyznaczenia przez pracodawców w tym samym okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego (dla pracowników niepracujących w soboty zgodnie z harmonogramem czasu pracy).

Na podkreślenie zasługuje fakt obowiązku oddania innego dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypada święto. W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego pracodawca musi więc wskazać dzień wolny jeszcze w tym samym miesiącu. Największą swobodę w tym zakresie mają pracodawcy, u których obowiązuje roczny okres rozliczeniowy. Co do zasady pracodawca ustala termin wolnego samodzielnie. Może jednak wziąć pod uwagę sugestie pracowników lub reprezentacji pracowników.

Dzień wolny za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie

Jak choroba pracownika i przebywanie na L4 wpływa na udzielenie dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę? Można wyróżnić dwie sytuacje:

  1. choroba pracownika w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę za święto wypadające w sobotę
  2. choroba pracownika w święto wypadające w sobotę

REKLAMA

Pierwsza sytuacja to przebywanie na L4 w dniu wyznaczonym przez pracodawcę jako dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Czy chorowanie w czasie tego dnia wolnego uprawnia pracownika do otrzymania wolnego w innym terminie już po powrocie ze zwolnienie lekarskiego? Nie. W tym przypadku doktryna nie ma żadnych wątpliwości. Pracodawca nie ma obowiązku ustalania innego dnia wolnego, jeśli pracownik nie mógł skorzystać z wyznaczonego wcześniej terminu z powodu choroby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawo mówi na temat drugiej sytuacji? Czy choroba pracownika w sobotę, kiedy wypada święto ustawowo wolne od pracy, uprawnia go do skorzystania z wyznaczonego przez pracodawcę dnia wolnego? Tak. Jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego jedno ze świąt wymienionych w ustawie o dniach wolnych od pracy wypada w sobotę, pracownik ma prawo do skorzystania z dnia wolnego wyznaczonego za to święto przez pracodawcę. Jakie jest uzasadnienie takiego rozwiązania? Wypowiedziała się w tej sprawie Państwowa Inspekcja Pracy (odnośnie pytania skierowanego o święto wypadające w sobotę dnia 1 listopada 2008 r.):

"Dzień wolny od pracy z tego tytułu otrzyma również pracownik, który w dniu świątecznym przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli bowiem pracodawca wyznaczył jako dzień wolny w zamian za święto dzień przypadający po powrocie chorego pracownika do pracy, pracownik ten ma prawo z tego wolnego dnia skorzystać. Obniżenie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 130 Kodeksu pracy, ma bowiem nastąpić z tytułu przypadającego w danym okresie rozliczeniowym święta. Sobota, na którą przypada święto, tak jak miało to miejsce 1 listopada 2008 r., była bowiem dniem wolnym z tytułu święta, nie zaś z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Choroba pracownika, w opisanym przypadku, nie obniża obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Zgodnie bowiem z art. 130 § 3 Kodeksu pracy, wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym, ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Oznacza to zatem, iż wymiar czasu pracy pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim ulega obniżeniu o liczbę godzin pracy, jaką pracownik miałby do przepracowania, zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy, gdyby z tego zwolnienia nie korzystał. Sobota była natomiast dniem wolnym od pracy, a zatem nie obniżała wymiaru czasu pracy choremu pracownikowi."

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1920)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA