| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Pracownicy tymczasowi to pracownicy, którzy są zatrudniani przez agencję pracy, a następnie „wypożyczani” pracodawcom, który są zainteresowani taką formą zatrudnienia. Zasady pracy pracownika tymczasowego określa umowa zawierana pomiędzy przyszłym pracodawcą a agencją.

Aby pracownik tymczasowy w ogóle mógł nabyć prawo do urlopu musi pozostawać w dyspozycji jednego lub kilku pracodawców przez co najmniej miesiąc.

Miesiąc liczymy według przepisów prawa cywilnego, co oznacza, że pracownik tymczasowy musi być w dyspozycji pracodawcy co najmniej 30 dni.

Polecamy: Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?

Istotny dla obliczenia tego terminu jest także fakt, że pojęcie „pozostawanie w dyspozycji” nie oznacza faktycznego świadczenia pracy w tym okresie. Wystarczy, że pracownik był gotowy do jej podjęcia, a jedynie pracodawca mu jej nie zapewnił.

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje dwa dni urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej pracodawców. Bez znaczenia dla wymiaru tego urlopu jest fakt, czy pracownik pracuje na cały etat, czy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Łatwo zauważyć, że przepisy te są bardzo korzystne dla pracowników tymczasowych, gdyż pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na pół etatu w ciągu roku uzyska 10 lub 13 dni urlopu, natomiast pracownik tymczasowy 24 dni bez względu na wymiar czasu pracy.

Polecamy: Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

Odnośnie planowania urlopu, pracownicy tymczasowi są w nieco gorszej sytuacji, bowiem agencja wraz z przyszłym pracodawcą mogą już na etapie podpisywania umowy uzgodnić termin i tryb urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego. Ten ostatni musi oczywiście przed skierowaniem do pracy być o tym fakcie poinformowany, niemniej jednak w takiej sytuacji nie ma on wpływu na termin swojego urlopu.

Pracownik tymczasowy również ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku oraz do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »